Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuCzym jest tatuaż handpoke?

Czy możliwe jest tatuowanie bez maszynki? Oczywiście. Jedną ze starych technik tatuowania, w której nie używa się maszynek, jest handpoke. Jest to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na to, że kojarzy się ze starymi, a nawet starożytnymi, rzemieślniczymi sposobami ozdabiania ciała.

Polecamy: Czym są tatuaże polinezyjskie?

Handpoke - co to znaczy?

Handpoke to specyficzny sposób tatuowania, w którym nie wykorzystuje się maszynki. Przy tworzeniu tatuaży w tym stylu, artyści używają jedynie igły i tuszu. Tatuaż jest tworzony poprzez miarowe wbijanie igły i układanie powstałych kropek w konkretny wzór. Tatuaż handpoke to tatuaż wykonany w całości z kropek o różnej intensywności koloru.

Ze względu na wykorzystywaną technikę, tatuaż handpoke jest wyjątkowo czasochłonny. Tatuator musi kilkukrotnie wbijać igłę, aby wycieniować tatuaż. Z tego powodu tą techniką wykonuje się przeważnie małe tatuaże. Wykonanie dużego wzoru jest niezwykle trudne oraz zajmuje bardzo dużo czasu.

Tatuaż handpoke

Źródło: authoritytattoo.com

Tatuaże Handpoke wymagają wprawnej ręki, choć nie kojarzą się z profesjonalistami. Ten styl ma, niestety, złą opinię, dlatego, że technika jest często wykorzystywana przez amatorów, którym brakuje pieniędzy na odpowiedni sprzęt do tatuażu, albo kojarzy się z tatuażami wykonywanymi w więzieniach. Jeśli decydujemy się na tego typu tatuaż, warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć odpowiedniego tatuatora z doświadczeniem.

Tatuaż handpoke – czy boli?

Intensywność bólu zależy przede wszystkim od miejsca na ciele, na którym ma się znaleźć tatuaż. Intensywny ból odczujemy w miejscach takich jak: wewnętrzna strona ud, brzuch czy kręgosłup. Natomiast łydki, ramiona są mniej bolesnym wyborem. W przypadku tatuaży handpoke należy zaznaczyć, że ból może być nieco większy, niż w przypadku tatuaży wykonywanych maszynką. Spowodowane jest to długością zabiegu. Wbijanie igły w te same miejsca przez długi czas może doprowadzić do powstania obrzęku. Osoby z niewielką tolerancją bólu mogą mieć duży problem z wytrzymaniem procesu tatuowania.

Polecamy: Czy robienie tatuażu boli?

Tatuaż wykonywany metodą handpoke.

Źródło: authoritytattoo.com

Czy tatuaż handpoke jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo wykonania każdego tatuażu, bez różnicy w kwestii techniki, zawsze sprowadza się do tego, czy został on wykonany przez amatora czy profesjonalistę. Tatuator, który wie, jakiego sprzętu należy używać, zna i wykorzystuje produkty higieniczne do tatuażu, zawsze ma pod ręką sterylne igły oraz rękawiczki, jest odpowiednią osobą do wykonania każdego rodzaju tatuażu. Problem może pojawić się w przypadku amatora, który nie umie albo nie chce zachować odpowiedniej higieny. W takim przypadku osoba tatuowana narażona jest na te same problemy, z którymi mogłaby się zetknąć podczas nieodpowiedniego tatuowania maszynką. Głównie chodzi o zakażenie i związany z nim stan zapalny oraz obrzęk. W skrajnych przypadkach może wystąpić zapalenie wątroby typu B. Nieodpowiedni, tani tusz do tatuażu, może również wywołać reakcję alergiczną.  Aby uniknąć zagrożeń, należy zawsze korzystać z usług profesjonalnego salonu tatuażu.

Polecamy: Sterylizacja narzędzi w studio tatuażu

Tatuaż handpoke – trwałość

Każdy tatuaż po jakimś czasie traci na wyrazistości. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Trwałość tatuaży handpoke jest niższa niż w przypadku tatuaży wykonywanych maszynką. Wpływ na to ma stosowana technika.

Polecamy: Blaknięcie tatuażu – jak przeciwdziałać i minimalizować?

Zanikanie tatuażu handpoke związane może być również z miejscem na ciele oraz poziomem doświadczenia tatuatora. Najkrócej utrzymują się tatuaże wykonane na dłoniach, a najdłużej te, które znalazły się na ramionach czy klatce piersiowej. W trwałości tatuażu handpole kluczową rolę odgrywa tatuator. Niedoświadczony artysta może wbijać igłę zbyt głęboko lub zbyt płytko, co spowoduje szybsze zanikanie tatuażu.

Skomentuj