Czy możliwe jest tatuowanie bez maszynki? Oczywiście. Jedną ze starych technik tatuowania, w której nie używa się maszynek, jest handpoke. Jest to metoda, która cieszy się coraz większą popularnością, głównie ze względu na to, że kojarzy się ze starymi, a nawet starożytnymi, rzemieślniczymi sposobami ozdabiania ciała.
Polecamy: Czym są tatuaże polinezyjskie?
Handpoke - co to znaczy?
Handpoke to specyficzny sposób tatuowania, w którym nie wykorzystuje się maszynki. Przy tworzeniu tatuaży w tym stylu, artyści używają jedynie igły i tuszu. Tatuaż jest tworzony poprzez miarowe wbijanie igły i układanie powstałych kropek w konkretny wzór. Tatuaż handpoke to tatuaż wykonany w całości z kropek o różnej intensywności koloru.
Ze względu na wykorzystywaną technikę, tatuaż handpoke jest wyjątkowo czasochłonny. Tatuator musi kilkukrotnie wbijać igłę, aby wycieniować tatuaż. Z tego powodu tą techniką wykonuje się przeważnie małe tatuaże. Wykonanie dużego wzoru jest niezwykle trudne oraz zajmuje bardzo dużo czasu.
Źródło: authoritytattoo.com
Tatuaże Handpoke wymagają wprawnej ręki, choć nie kojarzą się z profesjonalistami. Ten styl ma, niestety, złą opinię, dlatego, że technika jest często wykorzystywana przez amatorów, którym brakuje pieniędzy na odpowiedni sprzęt do tatuażu, albo kojarzy się z tatuażami wykonywanymi w więzieniach. Jeśli decydujemy się na tego typu tatuaż, warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć odpowiedniego tatuatora z doświadczeniem.
Tatuaż handpoke – czy boli?
Intensywność bólu zależy przede wszystkim od miejsca na ciele, na którym ma się znaleźć tatuaż. Intensywny ból odczujemy w miejscach takich jak: wewnętrzna strona ud, brzuch czy kręgosłup. Natomiast łydki, ramiona są mniej bolesnym wyborem. W przypadku tatuaży handpoke należy zaznaczyć, że ból może być nieco większy, niż w przypadku tatuaży wykonywanych maszynką. Spowodowane jest to długością zabiegu. Wbijanie igły w te same miejsca przez długi czas może doprowadzić do powstania obrzęku. Osoby z niewielką tolerancją bólu mogą mieć duży problem z wytrzymaniem procesu tatuowania.
Polecamy: Czy robienie tatuażu boli?
Źródło: authoritytattoo.com
Czy tatuaż handpoke jest bezpieczny?
Bezpieczeństwo wykonania każdego tatuażu, bez różnicy w kwestii techniki, zawsze sprowadza się do tego, czy został on wykonany przez amatora czy profesjonalistę. Tatuator, który wie, jakiego sprzętu należy używać, zna i wykorzystuje produkty higieniczne do tatuażu, zawsze ma pod ręką sterylne igły oraz rękawiczki, jest odpowiednią osobą do wykonania każdego rodzaju tatuażu. Problem może pojawić się w przypadku amatora, który nie umie albo nie chce zachować odpowiedniej higieny. W takim przypadku osoba tatuowana narażona jest na te same problemy, z którymi mogłaby się zetknąć podczas nieodpowiedniego tatuowania maszynką. Głównie chodzi o zakażenie i związany z nim stan zapalny oraz obrzęk. W skrajnych przypadkach może wystąpić zapalenie wątroby typu B. Nieodpowiedni, tani tusz do tatuażu, może również wywołać reakcję alergiczną. Aby uniknąć zagrożeń, należy zawsze korzystać z usług profesjonalnego salonu tatuażu.
Polecamy: Sterylizacja narzędzi w studio tatuażu
Tatuaż handpoke – trwałość
Każdy tatuaż po jakimś czasie traci na wyrazistości. Nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Trwałość tatuaży handpoke jest niższa niż w przypadku tatuaży wykonywanych maszynką. Wpływ na to ma stosowana technika.
Polecamy: Blaknięcie tatuażu – jak przeciwdziałać i minimalizować?
Zanikanie tatuażu handpoke związane może być również z miejscem na ciele oraz poziomem doświadczenia tatuatora. Najkrócej utrzymują się tatuaże wykonane na dłoniach, a najdłużej te, które znalazły się na ramionach czy klatce piersiowej. W trwałości tatuażu handpole kluczową rolę odgrywa tatuator. Niedoświadczony artysta może wbijać igłę zbyt głęboko lub zbyt płytko, co spowoduje szybsze zanikanie tatuażu.
Większych bzdur dawno nie czytałem. Autor mało wie na temat obecnych metod tatuowania handpoke, ktore znacząco różnią się od tych sprzed lat.