Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyBlaknięcie tatuażu – jak przeciwdziałać i minimalizować?

Tatuaż to ozdoba, która zostaje z nami do końca życia, choć po latach może nie wyglądać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Blaknięcie tatuaży jest jednym z problemów, z którym zmaga się każdy ich posiadacz. Na szczęście istnieje wiele sposobów radzenia sobie z zanikaniem tatuaży. Poniżej zostaną omówione problemy związane z blaknięciem tatuażu oraz różnice pomiędzy tatuażem kolorowym oraz czarno-szarym.

Blaknięcie tatuażu kolorowego

Jasne kolory mają tendencję do szybszego blaknięcia niż kolory ciemne. Z jasnych kolorów najszybciej blaknie kolor biały, dlatego też warto przemyśleć wybór tatuażu, który zawiera dużo tego koloru. Przed wykonaniem kolorowego tatuażu warto porozmawiać z tatuatorem i dowiedzieć się jakich tuszy używa i zapytać, czy należą one do uznanych marek. Obecnie jakość tuszów uległa znacznej poprawie i utrzymują one kolor o wiele dłużej, niż tusze używane jeszcze kilkanaście lat temu. Warto zainteresować się tym zagadnieniem, zanim udamy się do salonu tatuażu.

Przykład świeżego i wyblakłego tatuażu.

Źródło: authoritytattoo.com

Blaknięcie tatuażu czarnego

Tatuaże niekolorowe blakną wolniej, jednak bez odpowiedniego zadbania o świeży tatuaż, możemy nieświadomie przyczynić się do jego szybszego zanikania. Jednak tak naprawdę wybór odpowiedniego tatuażysty to już połowa sukcesu. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o artyście, który będzie wykonywał nasz tatuaż. Niedoświadczony tatuator może wykonać tatuaż zbyt płytko lub użyć nieodpowiednich tuszy.

Jak przeciwdziałać blaknięciu tatuażu?

Na blaknięcie tatuażu, wpływa wiele czynników i na niektóre nie mamy bezpośredniego wpływu. Jednak są pewne ogólne zasady, które mogą pomóc w przedłużeniu trwałości tatuażu.

Grafika przedstawiająca czynniki mające wpływ na blaknięcie tatuażu.

Część ciała a blakniecie tatuażu

Część ciała, na której wykonamy tatuaż ma znaczenie. Tatuaże w niektórych miejscach na ciele są bardziej narażony na blakniecie niż w innych. Przede wszystkim tyczy się to wszystkich obszarów ciała, które są narażone na ciągłe ocieranie się o inne, np. wewnętrzna strona palców czy skóra pomiędzy udami. Podobnie jest z miejscami na ciele, które cały czas ocierają się o ubranie. Tatuaże wykonane na stopach będę blaknąć szybko, ponieważ będą narażone na ocieranie o materiał skarpetek. Nadgarstki oraz powierzchnie dłoni to także newralgiczne lokalizacje dla tatuaży, bowiem ciągły kontakt z detergentami, narażanie ich na zimno oraz kontakty z innymi powierzchniami powodują łatwiejsze blaknięcie i niszczenie się wzoru.

Jakoś tuszu a blakniecie tatuażu

Skład atramentu ma duże znaczenie dla kondycji tatuażu. Jeśli dany artysta używa tuszy niskiej jakości, to wykonane przez niego tatuaże będą blaknąć szybciej niż w przypadku tych wykonanych tuszami wysokiej jakości. Tatuaż będzie szybciej blaknąć również, jeśli tusz jest zbyt mocno rozcieńczony przez niedoświadczonego tatuatora. Oczywiście znaczenie mają wybrane odcienie. Jeśli tatuaż zawiera wiele jasnych kolorów, to będzie blaknąć o wiele szybciej niż kompozycja złożona z ciemnych kolorów. I na to niestety niewiele można poradzić.

Dbanie o tatuaż po zabiegu a blaknięcie

Zadbanie o tatuaż po zabiegu ma na celu nie tylko odbudowę podrażnionej skóry, ale i zapewnienie ochrony przed przedwczesnym blaknięciem tatuażu. Przez pierwsze tygodnie należy bardzo delikatnie obchodzić się z tatuażem i nie odrywać strupów zbyt wcześnie, ponieważ może to spowodować uszkodzenie tatuażu.

Polecamy: Etapy gojenia tatuażu

Masło Dragon’s Blood - Balm Tattoo

Redukuje krwawienie, zaczerwienienie, opuchliznę a także pomaga utrzymać żywe kolory tatuażu.

Masło z powodzeniem może być używane podczas procesu gojenia oraz codziennej pielęgnacji już zagojonych tatuaży.

masło dragon's blood

Zniżka 10% z kodem rabatowym: ETATUATOR

Warto pamiętać również o tym, aby używać odpowiednich kremów. Zbyt mocny krem może uszkodzić tatuaż. Również zbyt duża ilość kremu może wniknąć w skórę i rozcieńczyć tusz. Najlepiej używać kremów polecanych przez artystę i stosować je zgodnie z instrukcją.

Polecamy: Czym smarować tatuaż? Pielęgnacja tatuażu

Skomentuj

  1. Mejsza

    A skąd wiedzieć jaki tusz jest właściwy i dobry ? Czym ma się charakteryzować ? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam blogera