Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuTusze do tatuowania – krótka charakterystyka

Przed wykonaniem tatuażu warto dowiedzieć się jak najwięcej nie tylko o stylach, artystach i salonach, ale również o samym sprzęcie służącym do ozdabiania ciała.

Polecamy: Maszynki do tatuażu: cewkowe, rotacyjne, pneumatyczne

Co znajduje się w tuszach do tatuowania?

Tusze do tatuowania składają się z dwóch podstawowych elementów: nośnika oraz koloru. Nośnik to substancja, która służy do przenoszenia barwnika pod skórę. W płynie może znajdować się alkohol izopropylowy, woda, oczar czy gliceryna. Natomiast sam kolor, to przeważnie zwykły pigment (substancja nadająca barwę innej, przeźroczystej substancji). Pigmenty są bezpieczniejsze, niż barwniki, ponieważ nie potrzebują reakcji chemicznej, aby osiąść na skórze i zabarwić ją. Inne barwniki, aby nadać kolor, potrzebują dodatkowego, fizycznego lub chemicznego oddziaływania.

Polecamy: Czym właściwie jest tatuaż z henny?

Warto jednak pamiętać, że to niejedyne składniki tuszy do tatuowania. Tusze zawierają również inne, dodatkowe środki, takie jak surfaktanty, składniki wiążące, wypełniacze oraz konserwanty. Wiele z tych dodatków służy do zachowania jednorodnej konsystencji tuszu, aby zapobiec rozwojowi mikroorganizmów.

Farby

Tusze do tatuowania – historia i współczesność

Sztuka tatuażu była znana w większości kultur już od starożytności. W dawnych czasach pigmenty służące do tworzenia tuszy do tatuażu były czerpane ze źródeł mineralnych i geologicznych. Za przykład może posłużyć najpopularniejszy, czarny tusz. Był on uzyskiwany z sadzy (węgla) i tlenku żelaza. Kolor czerwony był wytwarzany poprzez użycie związku siarczku rtęci (cynober). Do stworzenia innych odcieni czerwieni, koloru pomarańczowego i żółtego, stosowano związki kadmu.

Obecnie pigmenty zawarte w tuszach do wykonywania tatuażu są głównie oparte na składnikach organicznych, w mniejszości na składnikach mineralnych. W tuszach 80% pigmentów jest oparta na węglu, a z tego 60% to barwniki azowe.

Tusze do tatuowania – potencjalne problemy

Niestety, istnieją potencjalne zagrożenie związane z tuszami do tatuowania oraz samym procesem tatuowania. Na problemy są narażone przede wszystkim osoby o delikatnej, wrażliwej skórze i skłonnościach do alergii. Głównym problemem są reakcje alergiczne, autoimmunologiczne, alergiczna nadwrażliwość, ziarniak czy poważne infekcje. Tatuaż może również być przeciwwskazaniem dla niektórych badań medycznych czy procesu leczenia.

Czarny tusz do tatuażu

W produkcji tuszy do tatuowania używa się około dwustu barwników i dodatków. W niektórych przypadkach oddziaływanie konkretnych składników na ciało w długim okresie kilkudziesięciu lat, nie zostało dostatecznie dobrze zbadane. Przede wszystkim chodzi o pigmenty używane również w przemyśle, które nie są stosowane w kosmetyce. Pigmenty azowe są potencjalne rakotwórcze (uwalniają aminy aromatyczne, które ulegają rozkładowi, gdy są narażone na promieniowanie słoneczne czy ultrafioletowe).

Polecamy: Opalanie po zrobieniu tatuażu – co warto wiedzieć?

Prawo europejskie podaje dokładne wytyczne dotyczące tuszy do tatuowania. Dopuszczone są jedynie te, które zawierają bezpieczne składniki. W renomowanych salonach tatuażu nie powinniśmy się obawiać nieodpowiednich tuszy. Sytuacja może być inna w przypadku nierenomowanych salonów. W takich przypadkach warto sprawdzić wcześniej wiedzę tatuatora i dopytać o skład danego tuszu. Natomiast jeśli dana osoba cierpi na problemy zdrowotne czy poważne alergie, może skonsultować się z lekarzem i zapytać, czy istnieją przeciwwskazania związane z jej stanem zdrowia.

Polecamy: Czym jest tatuaż handpoke?

Skomentuj