Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuCo sprawia, że tatuaże są trwałe?

Każdy kto posiada tatuaż, wie jakich narzędzi potrzebuje tatuator do wykonania wzoru oraz ile czasu zajmuje tatuowanie. Jednak co czyni tatuaże trwałymi? Czy to zasługa maszynki do tatuażu, igieł, a może jest to związane z czymś jeszcze innym? I jak tatuaże wpływają na nasz system immunologiczny? Poniżej kilka słów wyjaśnienia.

Co sprawia, że tatuaże są trwałe – pigment i maszynka

Proces tatuowania polega na tym, że artysta przy pomocy maszynki do tatuażu (lub innego tradycyjnego narzędzia) wbija igłę w nasz naskórek. Igła przebija wierzchnią warstwę naskórka, przedostając się do kolejnych warstw skóry.

Polecamy: Czym jest tatuaż handpoke?

Oczywiste jest to, że proces tatuowania zakłada naruszenie skóry, dlatego też nasze ciało reaguje tak, jak w przypadku każdej rany, czyli produkuje do obrony białe krwinki. Tusz, który dostał się pod skórę jest ciałem obcym, więc białe krwinki próbują go usunąć. Jednak nie są w stanie, ponieważ drobinki tuszu są zbyt duże, aby mogły być usunięte przez nasz organizm. Dlatego właśnie pozostaje on pod skórą w tym samym miejscu. Między innymi, właśnie poprzez dobieranie rozmiaru drobinek tuszu, próbowano stworzyć tatuaże „tymczasowe, które w ciągu roku miały zniknąć. Jednak jest to prawie niemożliwe do uzyskania, gdyż proces usuwania ciał obcych jest różny dla różnych organizmów. Z tego względu „tymczasowe” tatuaże zmieniały się po prostu w nieudane, wyblakłe tatuaże.

Zabrudzone tuszem dłonie

Tatuaże są trwałe dlatego, że pigment pod skórą posiada odpowiedni rozmiar, który nie pozwala na jego usunięcie przez ciało. Jeśli po zagojeniu tatuażu zauważymy, że niektóre fragmenty potrzebują poprawki, to spowodowane jest to właśnie działaniem białych krwinek.

Na trwałość tatuaży wpływ ma również skład tuszu. Tusze dobrej jakości posiadają składniki o wysokiej jakości, które zapewniają bezpieczeństwo i trwałość. Obecnie na rynku pojawiły się również ekologiczne pigmenty, które mogą być używane przez osoby skłonne do alergii.

Co sprawia, że tatuaże są trwałe – głębokość nakłucia

Wbrew pozorom, głębsze wbicie tuszu pod skórę nie oznacza, że tatuaż stanie się wyraźniejszy i tusz będzie się lepiej trzymał. Tatuaż będzie permanentny tylko wtedy, gdy nakłucie będzie idealne. Zbyt głębokie nakłucie, wykonane przez niedoświadczonego tatuatora, może doprowadzić do migracji tuszu pod skórą, rozlania go lub miejscowego zanikania. Jednocześnie tatuaż może zaniknąć lub wyblaknąć, gdy nasze ciało się zmieni, skóra stanie się bardziej obwisła czy znacznie przytyjemy. W tym przypadku nawet dobrze wykonany tatuaż będzie potrzebował poprawki. Po latach fragmenty pigmentu będą się „przełamywać” i część z nich zostanie usunięta. Nigdy nie będzie tak, że nasze ciało zaakceptuje tusz, jako swoją część.

Tatuator wykonujący trwały tatuaż

Usunięcie trwałych tatuaży

Skoro już wiemy, co dokładnie sprawia, że tatuaże są trwałe, możemy przejść do zagadnienia dotyczącego ich usuwania. Laserowe usuwanie tatuaży przynosi efekt właśnie dzięki białym krwinkom. Wiązka lasera nastawiona jest na konkretny kolor, najczęściej czarny, i rozbija cząsteczki tuszu, dzięki czemu białe krwinki mogą łatwiej przetransportować tusz i usunąć go. Proces rozbijania tuszu jest długofalowy i wymaga kilku, a nawet kilkunastu sesji w zależności od wielkości tatuażu i jego koloru. Niestety, czasem może się zdarzyć, że usunięcie tatuażu spowoduje powstanie blizn, jednak zdarza się to tylko w przypadku bardzo delikatnej skóry.

Skomentuj