Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyTatuaż a krwiodawstwo – garść informacji

Na wstępie należy zaznaczyć, że posiadanie tatuaży nie skreśla z listy krwiodawców. Powinno się jednak pamiętać o pewnych zasadach i wymogach, które należy spełnić, jeśli chcemy dalej znajdować się na liście honorowych krwiodawców. Poniżej kilka istotnych informacji na ten temat.

Stary tatuaż a oddawanie krwi

Według regulaminu krwiodawstwa należy odczekać jedynie pół roku po zrobieniu tatuażu, aby móc znowu wziąć udział w oddawaniu krwi. Jednak warto pamiętać, że niektórzy pracownicy medyczni mogą dość ostrożnie podchodzić do osób posiadających tatuaże. Nie należy się tym zrażać.

Oddawanie krwi

Nowy tatuaż a krwiodawstwo

W przypadku świeżego tatuażu oddawanie krwi jest niewskazane. Istnieje ryzyko, że drobinki tuszu przenikną do krwiobiegu i zanieczyszczą porcje oddawanej krwi. Dlatego należy poczekać na wygojenie tatuażu nim wybierzemy się do punkty krwiodawstwa. W przypadku niewygojonego tatuażu i oddawania krwi, problem stanowi również stan zapalny, który pojawia się po tatuowaniu. Dopóki miejsce na skórze, gdzie został wykonany tatuaż się nie zregeneruje, nie powinno się myśleć o krwiodawstwie.

Dłuższy okres wstrzymania się od oddawania krwi po wykonaniu tatuaże jest ważny również dlatego, aby upewnić się, że nie doszło do zakażenia czy nie pojawiły się inne problemy. W przypadku niektórych chorób dopiero po kilku miesiącach testy krwi mogą ujawnić ich istnienie.

Tatuaże a choroby krwi

Ryzyko wystąpienia chorób po wykonaniu tatuażu jest niewielkie. Przynajmniej w przypadku, jeśli korzystamy z usług profesjonalnego tatuatora, który zachowuje wszelkie zalecenia dotyczące higieny. W przypadku tatuatorów-amatorów ryzyko jest o wiele większe. Właśnie ze względu na problem z amatorami pracownicy medyczni mogą ostrożniej podchodzić do posiadaczy tatuaży.

Polecamy: Sterylizacja narzędzi w studio tatuażu

Tatuażysta wykonujący tatuaż

Wykonywanie tatuaży jest zabiegiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ wiąże się z naruszaniem skóry i co za tym idzie, krwawieniem. Dlatego też w przypadku niezachowania odpowiednich zasad higieny może dojść do zakażenia i rozwinięcia niebezpiecznych chorób.

W przypadku tatuaży jednym z najczęściej występujących schorzeń jest zapalenie wątroby. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która nieleczona może doprowadzić do zniszczenia tego narządu. Wirusowe zapalenie wątroby jest przenoszone przez krew. To sprawia, że raczej trudno się nim zarazić, ale ryzyko jest większe, jeśli tatuator tatuuje kilka osób tym samym sprzętem bez dokładnego czyszczenia i wymiany komponentów, takich jak igły.

Polecamy: Czym smarować tatuaż? Pielęgnacja tatuażu

Poddanie się zabiegowi wykonania tatuaży u osoby niezachowującej odpowiednich zasad higieny dotyczących jednorazowych komponentów, może również w niektórych przypadkach, skutkować zakażeniem wirusem HIV. Dlatego też warto zawsze sprawdzić tatuatora zanim zdecydujemy się na powierzenie mu swojego zdrowia.

Jak wybrać bezpieczne studio tatuażu?

Przede wszystkim warto zainteresować się samym artystą, którego prace chcemy mieć na skórze. Zaczynając od tego, w jakim studiu tatuuje oraz czy przebył odpowiednie szkolenie z zakresu tatuowania. W dalszej kolejności należy się zainteresować sprzętem, którego używa. Nie chodzi o dokształcanie w zakresie maszynek do tatuażu czy rodzajów tuszu, ale o rozmowę z tatuatorem dotyczącą zasad higieny. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, warto o to zapytać. Na sam koniec, po wykonaniu tatuażu powinniśmy bezwzględnie kierować się instrukcją tatuatora dotyczącą dbania o świeży tatuaż. Kierowanie się tymi zasadami z pewnością zminimalizuje szanse na jakiekolwiek powikłania.

Skomentuj

  1. Kamil

    Bardzo istotny temat! Przed wybraniem studia i tatuażysty, należy dowiedzieć się o nich nieco więcej! Ja ze swojej strony polecam studio Dirty Lust Tattoo – https://dirtylust.pl/