Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuMaszynki do tatuażu: cewkowe, rotacyjne, pneumatyczne

Jeśli należysz do osób, które lubią znać szczegóły techniczne, zanim się za coś zabiorą, ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się, jak zbudowane są maszynki do tatuażu i na jakiej zasadzie działają.
Maszynka wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (pierwowzór powstał w 1876 r.), wykonana jest z metalu – mosiądzu lub aluminium: metalowe są zwoje, rama, sprężyny, rurka z uchwytem, regulowane śruby i elementy mocujące igły.

Maszynki do tatuażu - typy

Istnieje kilka typów maszynek do tatuażu:
- cewkowe – najtańsze (już od 70zł), ale też najcięższe. Trudno utrzymać je w dłoni przez dłuższy czas.
- obrotowe – nieco droższe (choć mogą kosztować nawet 2 tys. zł), lżejsze, powodujące mniej podrażnień skóry.
- pneumatyczne – działają z pomocą sprężarki. Najdroższe ze wszystkich, ale też najlepiej wykonane.

Budowa maszynki cewkowej (zwojowej)

Rama powinna być solidna i stabilna – dzięki temu maszynka cewkowa będzie równo pracować, nie wystąpią drgania rzutujące na jakość wykonania wzoru.
Igły służą do wprowadzania tuszu do skóry właściwej, mogą występować w wielu różnych rozmiarach. Rurki stabilizują i amortyzują igły, mogą być jednorazowe lub wielorazowe – przeznaczone do sterylizacji w autoklawie.

Polecamy: Sterylizacja narzędzi w studio tatuażu

Cewkowa maszynka może mieć od 8 do 16 zwojów. Pamiętaj, że duża ilość zwojów nie zawsze oznacza dużą moc urządzenia. Ma na to wpływ wiele innych, indywidualnych czynników.
Współczesne zwojowe maszynki zasilane są prądem wytwarzanym przez cewki i kondensator prądu zmiennego. Gdy do maszynki podłączy się akumulator, cewki wytwarzają pole magnetyczne, za pomocą którego igła wprawiana jest w ruch. Gdy magnes znajduje się w dolnej pozycji, napręża się, a następnie wraca do punktu wyjścia. Za pomocą ruchomej śruby kontaktowej tatuator reguluje prędkość działania urządzenia oraz głębokość wprowadzania tuszu pod skórę.
Tatuażyście przydaje się dodatkowe źródło zasilania, zwłaszcza gdy wykonuje tatuaż przez dłuższy czas. Nowoczesne zasilacze wyposażone są w wyświetlacz, na którym widać bieżące obciążenie mocy.

Budowa cewkowej maszynki do tatuażu
Budowa cewkowej maszynki do tatuażu

Źródło: NixaTattoos

Maszynki rotacyjne

Różnią się od cewkowych maszynek do tatuażu tym, że są przeznaczone do określonego typu pracy, np. do konturowania lub cieniowania. Jedyne, co można w nich regulować, to napięcie. Działają dzięki silnikowi, który napędza urządzenie, a ich praca jest znacznie cichsza od odgłosu maszynki zwojowej. Ich ceny wahają się od 260 zł do nawet 2 500 zł.

Maszynki pneumatyczne

Przeznaczone są dla doświadczonych artystów. Proces tatuowania pneumatyczną maszynką jest dłuższy, ale efekty są bardzo interesujące – powstają miękkie cienie.

Firmy sprzedające maszynki do tatuażu

Najpopularniejsze firmy, oferujące różne typy maszynek do tatuowania to: Workhouse, Equaliser, FK Irons, Spektra Rotary, Stigma Rotary, Cheyenne, EGO czy InkJecta. Użytkownik może wybierać między prostymi maszynkami w wielu kolorach a bogato zdobionymi urządzeniami o różnych kształtach.


Zestaw dla tatuażysty

- Maszynka INKgrafiX® IG- 27 lub IG-28,
- Zasilacz od niemieckiego hurtownika,
- Specjalny wyłącznik nożny łącznie z przewodem zaciskowym,
- Czarna farba "sailor jerry" do tatuażu,
- Igły do tatuażu w różnych rozmiarach,
- Uchwyt na pojemniczki z tuszem,
- 50 pojemniczków na tusz,
- Papier matrycowy i wiele innych akcesoriów.


Tatuowanie odbywa się bardzo szybko: igły docierają do skóry właściwej i pozostawiają tam tusz. Wygląda to trochę jak szycie w skórze – jej powierzchnia drga i "wibruje" podczas ruchów igły. Co ciekawe, trwałość tatuażu determinuje niedoskonałość ludzkiego systemu immunologicznego – "strażnicy", czyli białe krwinki nie są po prostu w stanie usunąć z organizmu dużych cząsteczek tuszu.

Polecamy: Co sprawia, że tatuaże są trwałe?

Które maszynki do tatuażu używasz w swoim studio tatuażu? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Skomentuj

  1. Tomek

    Hybrid by Carlos -Workhouse – liner
    Classic Sacred Heart-Lauro Poulini – shander .