Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuTatuaże więzienne – znaczenie najpopularniejszych wzorów

Jak sama nazwa wskazuje, tatuaże więzienne są związane z przebywaniem w więzieniu. Tatuowanie się podczas odsiadki jest dość częste (choć nielegalne). To tradycja będąca ponad przynależnością rasową, kulturową czy narodową. Co ciekawe, chcą sobie je tatuować także osoby niezwiązane ze światem przestępczym. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, ważne jest, abyś dokładnie wiedział/-a, co one oznaczają. A rodzajów jest mnóstwo, gdyż prawie każde więzienie ma swój własny „styl tatuowania”.

Okazuje się, że tatuaże więzienne mogą być przydatne – dzięki nim personel zakładu karnego wie, czego spodziewać się po osadzonym. Ich dziary opowiadają historie, wskazują na to, z kim są związani, skąd pochodzą i jakich przestępstw się dopuścili. Niektóre tatuaże informują o braku szacunku dla władzy, inne pokazują, że człowiek jest członkiem meksykańskiej mafii lub bractwa aryjskiego...

Polecamy: Czym jest tatuaż handpoke?

Tatuaże więzienne nie mają zbyt wiele wspólnego ze sterylnym procesem w salonie tatuażu: są zwykle wykonywane za pomocą igieł, zaostrzonych spinaczy biurowych, zszywek, drutu i tuszu pozyskanego np. ze skradzionych długopisów, skruszonej cegły czy stopionej podeszwy buta (z tego powodu są często czarne, zielone lub niebieskie). Mogą to być także inne, często niebezpieczne dla zdrowia chemikalia. Pusta oprawka długopisu służy za uchwyt dla „igły”. Nie ma możliwości zdezynfekowania sprzętu i skóry. To wszystko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji lub bliznowacenia, nie mówiąc o ciężkich chorobach (zapalenie wątroby, HIV czy AIDS), przekazywanych kolejnym więźniom przy ponownym użyciu sprzętu.

Polecamy Sterylizacja narzędzi w studio tatuażu

Mężczyzna z tatuażami na plecach za kratami celi więziennej.

Wrażenia estetyczne

Sprzęt używany w więzieniu nie zawsze pozwala na taką precyzję, jak w przypadku tatuażu profesjonalnego, a sam tatuaż jest często wykonywany przez osobę z niewielkim doświadczeniem. Krzywe linie, blizny i toporne wzory są znakami rozpoznawczymi większości więziennych motywów.

Jednak niektórzy uważają, że za kratami można odnaleźć piękno. Wśród tatuatorów można spotkać prawdziwych artystów. Uważa się, że styl tatuażu zwany "fineline" ma swoje początki właśnie w więzieniu. Rodzaj ten charakteryzuje się cienkimi liniami, tworzącymi szczegółowe, realistycznie wyglądające obrazy. Utalentowany więzienny artysta umie stworzyć cieniowanie, idealnie kopiuje postaci ze zdjęć oraz wykonuje napisy w różnych czcionkach.

Mężczyzna z tatuażami na palcach obu dłoni.

Tatuaże na twarzy

Większość osób wzbrania się przed posiadaniem tatuaży w takim miejscu jak twarz, ale nie dotyczy to groźnych przestępców, którzy mają często wytatuowane całe oblicze. Jest to uważane za niezwykle luzackie, oprócz tego występuje znaczenie symboliczne – niektóre gangi w ten sposób oznaczają swoich członków. To także swego rodzaju informacja dla innych więźniów - im więcej tatuaży, tym groźniejszy przestępca z większą ilością popełnionych przestępstw i dłuższym stażem za kratkami. Poza tym przekleństwa czy wizerunek diabła wytatuowane na czole raczej nie świadczą o chęci do wstąpienia w szeregi przykładnych obywateli...
Oprócz tego na twarzy mogą znajdować się dość subtelne, lecz niezwykle znaczące kropki, kreski, skróty i słowa (TAXI, VIDE CUL FIDE, PKU, BKR, PSM, CHWDP). Symbole, oznaczające kapusiów czy osoby znajdujące się najniżej w więziennej hierarchii (tzw. cweli) są tatuowane bez zgody zainteresowanych tak, by nie było żadnych wątpliwości.

Symbole i znaczenia tatuaży więziennych

1488

Numer popularny wśród więźniów, którym bliska jest rasistowska, neonazistowska ideologia. Mogą być to także pojedyncze numery: 14 i 88.

Liczba 14 oznacza liczbę słów mantry Bractwa Aryjskiego, tłumaczone jako "Musimy zabezpieczyć byt naszego ludu i przyszłość dla białych dzieci ".
88 jest skrótem od ósmej litery alfabetu zapisanej dwa razy - HH, co oznacza „Heil Hitler.”

Tatuaż na ramieniu mężczyzny przedstawiający symbol 1488.

Źródło:.designzzz.com

Podwójna błyskawica

Bliźniacze błyskawice zwykle oznaczają lojalność wobec Bractwa Aryjskiego lub innej neonazistowskiej organizacji. Mają reprezentować podwójne runy SS, symbol elitarnych żołnierzy hitlerowskich Niemiec - organów egzekwowania prawa do czystości rasowej.

Tatuaż podwójnej błyskawicy oznaczający lojalność wobec Bractwa Aryjskiego.

Źródło:.adl.org

Znak runiczny

Jako symbol tradycji i nordyckiej potęgi, cieszą się dużą popularnością wśród zwolenników „białej siły”. Na zdjęciu przedstawiony jest symbol Valknut - znak wojowników.

Tatuaż przedstawiający symbol Valknut.

Źródło:.Pinterest

Trójlistna koniczyna

W kontekście więziennym wcale nie przynosi ona szczęścia. W tym przypadku symbolizuje Bractwo Aryjskie. Może występować także w towarzystwie liter i cyfr (AB, 12 – od dwóch pierwszych liter alfabetu „Aryan Brotherhood”)

Sieć pająka

Pajęczyna oznacza długotrwały pobyt w więzieniu, symbolizuje pułapkę. Ten tatuaż jest powszechnie spotykany na łokciu, co oznacza siedzenie tak długo z łokciami na stole, że aż pająk uplótł na nich sieć. Pajęczynę można też spotkać na szyi skazanego. Im większa sieć, tym dłuższy wyrok do odsiadki.
Pajęczyna może mieć również konotacje rasistowskie, gdy znajduje się pod ramieniem i towarzyszą jej inne ksenofobiczne tatuaże. Jednym ze znaczeń w przypadku takiego połączenia jest zabójstwo osoby innej rasy.
Jeśli pajęczyna jest kolorowa, nie jest to najprawdopodobniej tatuaż wykonany w więzieniu.

Detalhe! #cobweb #cobwebtattoo #hardhometattoo #sp #sptattoo #ruacaiograco428 #vlromana

A post shared by cesar santos (@cestattoo) on

Łza

Łza w pobliżu oka to jeden z najbardziej rozpoznawalnych tatuaży więziennych, choć jej znaczenie jest zróżnicowane w zależności od rejonu geograficznego. W niektórych miejscach może oznaczać wydłużenie wyroku więzienia, podczas gdy w innych symbolizuje popełnienie morderstwa.
Kontur łzy (bez wypełnienia) wskazuje na próbę zabójstwa lub rządzę zemsty za śmierć przyjaciela.

Polecamy: Tatuaż oka – czym właściwie jest?

Polecamy: Tatuaże z motywem oka – 43 intrygujące wzory

łza oka - tatuaż

Źródło:.lucafariselli

Trzy kropki

Tatuaż z trzema punktami oznacza "mi vida loca", czyli "moje szalone życie". Nie jest związany z żadnym konkretnym gangiem, ale jest to styl gangsterski. Znajduje się zwykle na dłoniach lub wokół oczu.
Trzy kropki mogą mieć również znaczenie religijne, takie jak reprezentowanie Trójcy Świętej w religii chrześcijańskiej.

Pięć kropek

Znaczenie pięciu kropek różni się znacznie od symboliki poprzedniego tatuażu - pięć kropek oznacza czas spędzony w więzieniu, informują, że ich posiadacz był kiedyś skazany. Znany również jako kwinkunks. Cztery zewnętrzne kropki reprezentują cztery ściany celi, a piąta, środkowa - więźnia.
Ten tatuaż spotkać można zarówno wśród osadzonych amerykańskich, jak i europejskich zakładów karnych. Kropki tatuowane są zazwyczaj na dłoni, między kciukiem a palcem wskazującym.

Tatuaż więzienny na dłoni przedstawiający pięć kropek.

Zegar bez wskazówek

Ten tatuaż związany jest z czasem i jego nieskończonością. Ci, którzy odsiadują dłuższe wyroki, robią taki tatuaż na nadgarstku, łącznie z paskiem. Całość wygląda jak prawdziwy czasomierz, z wyjątkiem wskazówek. Oznacza to, że użytkownik ma tylko czas (nie ma niczego poza czasem).

Polecamy: Tatuaż zegar – znaczenie i symbolika

Karty

Wytatuowane karty „mówią”, że więzień lubi hazard (za kratami oraz na wolności). Mogą również reprezentować osobę, która uważa życie za hazard.

Ten tatuaż jest bardzo popularny w rosyjskich więzieniach, gdzie każda karta ma swoje znaczenie. Pik reprezentuje złodzieja, trefl ogólnie oznacza przestępcę. Karo przeznaczone jest dla kapusiów i policyjnych informatorów (jeśli karta ma tylko jedną stronę, informacje pozyskiwane są przy użyciu siły). Kier sugeruje, że ktoś szuka partnera w więzieniu.

Krzyż na klatce piersiowej

Wzór często spotykany za rosyjskimi kratami. Wytatuowany na piersi oznacza „Księcia złodziei” - najwyższą rangę złoczyńcy wśród skazanych.

Polecamy: Tatuaż krzyż i jego znaczenie w różnych kulturach

Gente boa ? ! Valeu pela confiança Herbert!

#crosstattoochest
#likebieber

A post shared by Sampuran Avtar Kaur ? (@cynaranicolau) on

A.C.A.B.

Ten akronim jest powszechnie tatuowany na ciałach brytyjskich więźniów i oznacza "All Cops Are Bastards". Niektórzy twierdzą, że A.C.A.B. oznacza również "Always Carry A Bible", ale ponoć mówią tak ci, którzy żałują swojej decyzji wykonania powyższego tatuażu.
Skrót ten często można zauważyć na knykciach. A.C.A.B. symbolizuje też chęć pójścia do więzienia za ekipę lub gang.

Lettering acab #tattooed #tatuagem #tattoo #tatuaggi #ink #inked #letteringtattoo #lettering #acab #acabtattoo

A post shared by costa mr cartoon (@costacartoon) on

Pistolet

Pistolet jest ulubionym wśród więźniów narzędziem popełniania przestępstw, w związku z tym otacza go aura fascynacji, co przekłada się na dużą liczbę tatuaży o takim wzorze. Istnieje wiele rodzajów pistoletów, a każdy jego typ posiada własne symboliczne znaczenie.

Rosyjskie tatuaże więzienne

Rosyjskie więzienia mogą pochwalić się unikalną i skomplikowaną historią tatuaży. Osoby posiadające więzienny wzór w tym stylu cieszą się szacunkiem (podszytym strachem) na całym (przestępczym) świecie. Niech przykładem będzie tatuaż z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, oznaczający przestępcę od dzieciństwa, czy róża z kolcami, mówiąca o spędzeniu za kratami osiemnastych urodzin...

Polecamy: Tatuaże róże – historia, symbolika i znaczenie

Te tatuaże są silnie zakodowane i często opowiadają historię więźniów z przeszłości – jakich dokonali przewinień, kto im się sprzeciwił, jaka jest ich przestępcza profesja. Na przykład wytatuowany kościół reprezentuje złodzieja, dzwony – wolność, tygrys na piersi – agresję wobec policji, medale na piersi były ironicznym wyrazem sprzeciwu wobec radzieckiego reżymu. Gwiazdy na ramionach oznaczają przywódcę w hierarchii więźniów. Drut kolczasty, wytatuowany wokół czoła wskazuje na dożywotnio skazanego (bez możliwości zwolnienia). Drut na innych częściach ciała może ukazywać ilość lat odsiadki. Oczy w dole brzucha które w połączeniu z genitaliami tworzą zabawny wizerunek twarzy - to łatwa do odczytania aluzja co do homoseksualnych preferencji. Sztylet przechodzący przez ramiona i szyję jest jednym z najbardziej niesławnych tatuaży w całej rosyjskiej więziennej kulturze. Oznacza, że osoba, która go nosi zabiła kogoś w więzieniu i jest mordercą na zlecenie, którego nadal można wynająć...

Polecamy: Tatuaże męskie na ramieniu – 30 inspirujących wzorów

Rosyjskie tatuaże więzienne
Rosyjskie tatuaże więzienne
Rosyjskie tatuaże więzienne

Źródło:.theguardian.com

Łańcuchy i zamki

Więzy i pęta, symbole utraty cennej wolności.

Mitologiczne, fantastyczne stworzenia

Demony, smoki i inne potwory symbolizują złe, mroczne kreatury usunięte poza nawias przykładnego społeczeństwa.

Statki

Statek oznacza chęć przygody i miłość do szerokich, nieograniczonych niczym horyzontów, tak różniących się od zakratowanych okien celi. Okręt mówi też o chęci ucieczki, o aktywnych staraniach.

Zamiar posiadania więziennego tatuażu

Tatuaże więzienne mają swoich fanów również wśród praworządnych obywateli. Powody są różne – niektórzy czują, że ich życie przypomina więzienie, inni chcą zademonstrować swoje uznanie dla więziennej sztuki tatuażu. Zanim jednak zdecydujesz się na taki wzór, weź pod uwagę to, że nie każdy zrozumie Twoje pobudki (np. potencjalny partner czy pracodawca).

A Ty co sądzisz na temat tatuaży więziennych? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Skomentuj

 1. Sławas

  Z kąd wy wzieliście te info o tatuażach więziennych. Większość to bzdura.

   1. robercik

    przeciez ciebie w wiezieniu cwelili

 2. Esra

  Mój sąsiad opowiadał zawsze symbolice kropek, które miał wytatuowane na nadgarstku. Ich ilość i wielkość zależała od liczby odsiadek i chyba tez wielkości przestępstwa, ale tego juz nie pamiętam. Za to utkwiło mi w pamięci, ze tatuaże te robili mu koledzy w celi.

 3. tpj

  nie macie pojęcia o czym piszecie a na pewne rzeczy tszeba zasłurzyć inaczej bendzie z wami zile jak przyjdze rozliczyć takiego mjetka z dziary której mieć nie powinien a symbolika tych tato tylko dla ludzi.

  1. Rad19ps48

   Dokładnie… z ciekawości sobie przeczytałem co ta osoba pisze mam sam 60% tatto za murów i pierwsze słyszę o takich pierdolach sam należę do AB. I wiem jakie tatuaże może nosić dana osoba beż spiny i głupoty sam mam porucznika wydziabanego lata praktyki i głupoty…

 4. Mr pompa

  Właśnie co do hierarhi to ziomki z pierdla Cię rozlicza za twe dziary i ci zrobią odpowiednie A nie naczytacie się na Google A to mało co wspólnego ma z rzeczywistoscia

 5. krzys200015

  Oprócz tego na twarzy mogą znajdować się dość subtelne, lecz niezwykle znaczące kropki, kreski, skróty i słowa (TAXI, VIDE CUL FIDE, PKU, BKR, PSM, CHWDP). Symbole, oznaczające kapusiów czy osoby znajdujące się najniżej w więziennej hierarchii (tzw. cweli) są tatuowane bez zgody zainteresowanych tak, by nie było żadnych wątpliwości.
  gdzie to wyczytales baranie . nie pisz o czyms o czym nie masz pojecia baranie i cos tam wyczytales w necie

  1. krzys200015

   koleszko ja mam kropke miedzy brwiami na powiekach miedzy palcem wskazujacym a kciukiem na dwuch kolanach i miedzy ustami a broda i pare innych , i co mozesz powiedziec na moj temat

 6. krzys200015

  TAXI, VIDE CUL FIDE, PKU, BKR, PSM, CHWDP jak jestes taki obeznnany to moze wyjasisz mi to to znaczy

 7. PiPi

  widać moda na mordowanie nigdy nie zginie