Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuIgły do tatuażu – typy i podział

Igły do tatuażu są nieodzownym składnikiem maszynki do tatuowania – bez nich tusz nie mógłby dostać się do skóry właściwej, i co za tym idzie, tatuaż nie byłby trwały.

Polecamy: Co sprawia, że tatuaże są trwałe?

Igły do tatuażu - podstawowy podział

Igły wykorzystywane podczas tatuowania dzielą się na igły do konturowania (od 1,7mm do 1,9mm długości ostrza) i do wypełnień (od 0,9mm do 1,2mm długości ostrza). Oba typy różnią się od siebie budową. Wykonane są z odpornej na korozję i nie wywołującej reakcji alergicznych stali chirurgicznej.

Igły do tatuażu mają różną średnicę: od 0,25mm do 0,40mm, oznaczenia ich rozmiaru to odpowiednio 8, 10, 12 i 14. W obrębie każdego rozmiaru występują ponadto typy igieł: Round Liner, Round Shader, Magnum1, Magnum2, Round Magnum, Flat i kartridże. Różnego rodzaju igły odpowiednie są dla innej partii ciała.

Typy igieł do tatuowania

Round Liner to igły o okrągłym przekroju, służące do tatuowania konturów. W jednym zestawie może być od jednej do czternastu igieł. Według tatuatorów najbardziej uniwersalny jest zestaw 8 igieł w okręgu.

Round Shader oznacza okrągłe igły do wypełnień i cieniowania, od trzech do jedenastu igieł w pakiecie.

Igły Magnum1 są lutowane płasko, przeplatane w dwóch rzędach (także służą do cieniowania i wypełniania konturów). Typ Magnum2 różni się od Magnum1 mniejszymi odległościami między igłami. W zestawach typu Magnum występuje od pięciu do aż dwudziestu siedmiu igieł (te ostatnie pozwalają na pokrycie kolorem naprawdę dużej powierzchni ciała na tatuaż, wymagają jednak maszynki o większej mocy).

Model Round Magnum składa się także z igieł zlutowanych na przemian w dwóch rzędach, z tym że igły ze środka wysunięte są do przodu, boczne natomiast lekko do tyłu, co daje łukowaty kształt. Dzięki temu, że nie tworzą wyrazistych krawędzi wypełnień, idealnie nadają się do przejść między kolorami i delikatnych wypełnień o dużej powierzchni. Igły Magnum nie zacinają skóry, przez co mogą być używane w każdym kierunku tatuowania. Wielu artystów wskazuje na Magnum7 jako na uniwersalną igłę do wypełniania.

Typ Flat oznacza od czterech do dwudziestu czterech igieł zalutowanych płasko w jednym rzędzie. Również służą do cieni i konturów. Należy obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż łatwo tną skórę.

Kartridże (igły modułowe) wykonane są ze stali chirurgicznej i stosowanego w medycynie tworzywa sztucznego. Charakteryzują się starannością wykonania, poza tym są wygodne i precyzyjne. Mogą być typu Round oraz Magnum.

Czy to jedyny sposób podziału igieł?

Istnieje także inny podział: na short taper, medium taper i long taper. Generalnie im igła ma dłuższy stożek (taper), tym mniej uszkadza skórę. Dzięki czemu, wykonując tatuaż można przesunąć ją kilkukrotnie w jednym miejscu bez ryzyka nadmiernego zmęczenia „materiału”.

Oprócz standardowych igieł, które są w całości polerowane na gładko występują także igły teksturowane, z polerowanym na wysokości 3mm czubkiem. Pozostała część takiej igły nie jest wygładzona, w związku z tym pobiera więcej tuszu za pomocą mikroporów.

Igła nadaje się do użytku przez 8-10 godzin. Powinno się ją wbijać na głębokość 1-2mm. W jaki sposób tatuatorzy ćwiczą prawidłowe wprowadzanie tuszu pod skórę? Tatuują owoce! Na przykład banany 🙂
Optymalnym kątem wprowadzania igły pod skórę jest ok. 45 stopni.

Najpopularniejsze firmy produkujące igły to: Kwadron, Signature, Inox Prime, Unistar, Cheyenne Hawk, Red Label, Gladius, Sirius, Revolution. Dobre moduły oferuje firma TTECH.

Skomentuj