Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuCzy robienie tatuażu boli?

Zatem czy robienie tatuażu boli? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnej odporności na ból. Z drugiej strony, gdyby tatuowanie naprawdę bardzo bolało, prawie nikt nie mógłby się pochwalić taką ozdobą. Tusz wprowadzany jest pod naskórek, nie jest to więc znaczna ingerencja w powłoki ciała. Tatuowanie nie należy do przyjemności (choć wiele osób odczuwa coś w stylu tego uczucia), ale spokojnie można to wytrzymać. Jedyny problem w tym, że umiarkowany ból jest odczuwany przez dłuższy czas, nawet przez kilka godzin. Dobrym sposobem jest skupienie uwagi na czymś innym – np. na rozmowie z tatuażystą. Nie każdy artysta lubi pogaduszki podczas pracy, warto więc zabrać ze sobą na sesję ulubioną muzykę czy książkę.

Pytanie czy robienie tatuażu boli, zadaje sobie każdy, kto pierwszy tatuaż ma dopiero w planach. Opinie przeczytane w Internecie czy mrożące krew w żyłach opowieści znajomych nie ułatwiają sprawy. Intensywność bólu zależy także od wybranego miejsca. Generalnie najsilniejsze doznania zapewniają partie ciała pozbawione lub wyposażone w niewielką warstwę tkanki tłuszczowej. Im bliżej kości, tym bardziej niestety boli. Podobnie ma się sprawa z silnie unerwionymi miejscami na skórze.

Poniżej prezentujemy listę opcji powszechnie uważanych za najbardziej bolesne.

Brwi

Miejsce bolesne i mocno unerwione – wie o tym każdy, kto kiedykolwiek uczestniczył w bójce.

Powieki

Skóra na nich jest cienka jak pergamin i całkowicie pozbawiona tkanki tłuszczowej. W dodatku istnieje ryzyko uszkodzenia gałki ocznej przez igłę.

Gałka oczna

Nie jest to zbyt popularne miejsce na dziarkę w naszym kraju. Najbardziej znanym celebrytą z tzw. eyeball tattoo jest Popek. Oko jest niezwykle silnie unerwione, w związku z tym zabieg tatuowania poprzedza podanie znieczulenia miejscowego.

Polecamy: Tatuaż oka – czym właściwie jest?

Usta

Skóra na nich jest cienka i delikatna, tatuowanie ich z pewnością nie będzie przyjemne.
Za uszami – zaraz pod skórą znajdują się nerwy i kość czaszki. Tatuaże za uchem często wybierają kobiety, są to więc niewielkie, delikatne wzory, które szybko się wykonuje. Ból jest krótki.

Łokcie

Każdy z nas uderzył się kiedyś w „miejsce, które czyni prąd”. Zbiega się tu naprawdę pokaźna ilość połączeń nerwowych, w związku z tym odczucia przy tatuowaniu łokci mogą być nieprzewidywalne i intensywne.

Klatka piersiowa, żebra, kręgosłup

W tych przypadkach również niewiele dzieli igłę od nerwów i kości. Osobom posiadającym w wymienionych miejscach warstwę tłuszczu na pewno będzie nieco łatwiej.

Polecamy: Tatuaż na żebrach – 35 niezwyklych wzorów

Genitalia

To dopiero hardcore! Ani kobietom, ani tym bardziej mężczyznom nie trzeba tłumaczyć, o co chodzi. Tatuując się w „tych” miejscach, trzeba mieć przysłowiowe „jaja”…

Kostka, stopa

Te miejsca także pozbawione są tkanki tłuszczowej. Mimo to wiele kobiet posiada tam tatuaże, gdyż wzory dodają stopie lekkości. Najsilniej ból odczuwany jest na styku stopy z podeszwą oraz na paliczkach.

Polecamy: Tatuaż na kostce – 25 imponujących pomysłów

Podsumowując, czy robienie tatuażu boli? To zależy. Jeśli naprawdę boisz się, że nie dasz rady, na pierwszy tatuaż wybierz mniej bolesne miejsce (łopatkę, łydkę, przedramię). Pamiętaj, że proces tatuowania zawsze można podzielić na etapy, lub posmarować ciało znieczulającym kremem.

Skomentuj

  1. Edzia

    Przed zrobieniem pierwszego tatuażu strasznie się bałam, że ucieknę albo zemdleję z bólu 🙂 na szczęście nie było tak źle, chociaż cieniowanie tatuażu na żebrach kojarzy mi się do dzisiaj z rysowaniem żyletką po skórze 😛

  2. Sil

    Ja robiłam na ramieniu i było przyjemnie. W pewnych momentach prawie zasypiałam, tak się zrelaksowałam. Trochę drapania, kłucia i mocnego ciepła, mój mózg interpretował to jako miłe doznanie.

  3. Gość123876

    Ostatnio robiłem tatuaż na wewnętrznej stronie przedramienia i nie było mega tragedii a jest dosyć duży. Cała sesja trwała 6h więc na koniec ból był, ale bardziej irytujący niżeli bolacy. Także idzie przeżyć.