Od pewnego czasu tradycyjne tatuaże plemienne staja się coraz popularniejsze, zarówno wśród klientów salonów tatuażu, jak i samych tatuatorów. Coraz większa ilość artystów specjalizuje się w wykonywaniu tradycyjnych tatuaży związanych z dawną kulturą, a niektórzy nawet używają do tego celu tradycyjnych metod. Jedną z powracających, dawnych form tatuowania, jest styl tatuażu polinezyjskiego. Co warto zaznaczyć, właśnie z Polinezji pochodzi samo słowo tatuaż (samoańskie „tatau”).
Tatuaże polinezyjskie - historia
Termin „tatuaże polinezyjskie” nie jest zbyt precyzyjny. Nie wiadomo do końca, które kultury powinny się znajdować w grupie polinezyjskiej, ponieważ niektóre plemiona, które zalicza się do tej samej grupy kulturowej, pochodzą również z południowo-wschodniej części Azji. Zwyczajowo do kultury polinezyjskiej zalicza się Hawajczyków, Maorysów, Tahitańczyków oraz Samoańczyków.
Mieszkańcy wysp Polinezji posiadają wiele cech wspólnych, takich jak podobny język, religia czy kultura. To sprawiło, że wielu tatuatorów inspirujących się sztuką Polinezji w swoich kompozycjach łączy ze sobą elementy tradycji kilku różnych plemion.
Dawni mieszkańcy Polinezji nie znali pisma, ale mieli rozbudowaną sztukę tatuażu, w której pojawiło się wiele motywów nawiązujących do oceanu oraz zwierząt go zamieszkujących. Tatuaże określały status danej osoby oraz jej pochodzenie. Praktycznie każdy mieszkaniec Polinezji był wytatuowany. I to zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Gdy Europejczycy przybyli w tamte rejony, poznali sztukę tatuażu i przywieźli ją ze sobą do Europy. Jednak nastawienie Europejczyków było negatywne do tradycji tatuaży polinezyjskich, ze względu na zakaz tatuowania zawarty w Starym Testamencie. W czasach kolonialnych sztuka tatuażu polinezyjskiego nieco zamarła. Została odkryta na nowo dzięki naukowcom badającym historię tego regionu.
Polecamy: Historia tatuażu
Źródło: jeanmichelmanutea
Tatuaże polinezyjskie – motywy
Tatuaże polinezyjskie są wykonywane tylko czarnym tuszem. Łączą w sobie różne elementy geometryczne. Mogą być zarówno skomplikowane, jak i bardzo proste. Bardziej lub mniej abstrakcyjne. Najczęstszymi motywami tatuaży polinezyjskich jest fauna i flora oceanu, elementy typowego wyposażenia wojowników oraz motywy religijne, związane ze starymi wierzeniami. Pojawiają się rekiny, żółwie, jaszczurki, płaszczki, strzały, przedstawienie fal oceanicznych oraz dawnych bogów i legendarnych bohaterów.
Źródło: tattoosbyloumiami
Źródło: sissiwhites_tattoos
Tatuaże polinezyjskie – miejsce na ciele
Tak jak w przypadku praktycznie każdej kultury tradycyjnej, konkretne motywy tatuaży były związane z konkretnym miejscem na ciele. Wykonanie danego tatuażu na danej cześć ciała przesyłało dodatkowe informacje o statusie człowieka. W dawnych wierzeniach Polinezyjczyków różne miejsca na ciele były związane albo z niebem, albo z ziemią, co przekładało się na reguły dotyczące tatuaży, np. tatuaże poświęcone przodkom umieszczano z tyłu, na ramieniu.
Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów
Źródło: best_tattoo_masters
Źródło: uprisinginktattoostudio
Tatuaże polinezyjskie – tradycyjny sprzęt do tatuowania
Tradycyjne tatuaże polinezyjskie wykonuje się na dwa sposoby albo najnowszymi maszynkami do tatuażu, albo używając tradycyjnych narzędzi. Oczywiście, choć narzędzia są tradycyjne, współcześni tatuatorzy używają wszelkich najnowszych środków dezynfekujących.
Tradycyjne narzędzie do tatuowania wykonane było z drewnianej rączki, do której przymocowane były zaostrzone zęby dzika oraz części skorupy żółwia (obecnie, niektórzy tatuatorzy korzystają z tak samo wyglądających narzędzi, ale wykonanej z innych materiałów). Artysta tatuuje poprzez miarowe uderzanie w narzędzie drugą drewnianą rączką.
Polecamy: Czym jest tatuaż handpoke?
Tatuowanie nowoczesnymi maszynkami jest bolesne, a w przypadku metody tradycyjnej jest jeszcze gorzej. Ból jest o wiele większy i nie każdy jest w stanie sobie z nim poradzić. Warto o tym pamiętać, jeśli będziemy się zastanawiać nad wykonaniem tatuażu polinezyjskiego tradycyjną techniką.