Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuSterylizacja narzędzi w studio tatuażu

Sterylizacja narzędzi (rur i dziobów) jest niezbędnym elementem przgytowania do pracy w studio tatuażu. Prawidłowo wykonana zapewnia bezpieczeństwo oraz ochronę przed zarażeniem się chorobami zakaźnymi. Pracownicy salonu powinni cechować się w tym względzie maksymalną dokładnością i ściśle przestrzegać norm higieny.

Sterylizacja narzędzi - najpopularniejsze metody

Parowa

Za pomocą autoklawu, urządzenia wytwarzającego parę o wysokiej temperaturze (do 134 stopni Celsjusza), która zabija wszystkie bakterie, grzyby i zarazki chorób przenoszonych przez krew. Stosowanie autoklawu pozwala na zaoszczędzenie wydatków na preparaty dezynfekujące i wymienialne instrumenty do wykonania tatuaży. Narzędzia i instrumenty po przeprowadzonej sterylizacji są jałowe. Godne polecenia są zaawansowane technologicznie autoklawy typu B, które dodatkowo wytwarzają próżnię, aby skutecznie wysterylizować produkty porowate oraz posiadające liczne wgłębienia. Autoklawy są systematycznie kontrolowane przez Sanepid (okresowo przeprowadzane testy).

Na suche, gorące powietrze

Najtańsza metoda, działająca na zasadzie piecyka kuchennego. Nie jest już uznawana za skuteczną metodę sterylizacji medycznej.
UWAGA! Ta metoda, jak również sterylizatory kulkowe, są obecnie wykluczone z użycia.
WAŻNE! Nie wolno mylić sterylizacji z dezynfekcją, która polega na moczeniu narzędzi w substancji myjąco - dezynfekującej i skutkuje obniżeniem występujących na nich zarazków do bezpiecznej dla ludzkiego zdrowia ilości.

Gazowa

Rzadko spotykana w salonach tatuażu, głównie ze względu na swoją cenę. Jest to także skomplikowana i wymagająca metoda, najczęściej stosowana w medycynie – służy do wyjaławiania sprzętu z tworzywa sztucznego, który mógłby zostać uszkodzony pod wpływem wysokiej temperatury w autoklawie parowym. Sterylizacja narzędzi wykonywana jest przy użyciu tlenku etylenu, który potrafi wniknąć w głąb tworzywa i skutecznie usuwa wszelkie bakterie i wirusy. Podczas stosowania tego typu wyjaławiania należy zachować szczególną ostrożność, gdyż gaz może być niebezpieczny dla zdrowia obsługującego.
W sterylizacji gazowej użyć można także formaldehydu, jednak aby dotarł do wszelkich „zakamarków”, zamienia się go w gaz i dostarcza do komory autoklawu naprzemiennie z parą wodną w warunkach próżniowych.

„Na zimno”

Za pomocą ciekłego nadtlenku wodoru i promieniowania elektromagnetycznego. Jako że nadal trwają badania mające na celu udoskonalenie tej metody, zaleca się stosować ją jako metodę dezynfekcji narzędzi przed „standardowym” wyjałowieniem.

Procedura przygotowania oraz wyjaławiania narzędzi

  1. Najpierw narzędzia trzeba zdezynfekować za pomocą specjalnego płynu, np. Aldewir, Dettol, Incidur Spray.
  2. Wstępnie oczyszczone przedmioty myjemy wodą, najlepiej demineralizowaną, choć może być również bieżąca – z kranu. Jeśli zauważymy ślady krwi czy tuszu, zmywamy je za pomocą mydła w płynie. Najskuteczniejsza w tym przypadku jest myjka ultradźwiękowa, docierająca do trudno dostępnych miejsc.
  3. Następnie narzędzia i instrumenty są pakowane w opakowania i zgrzewane w zgrzewarce. W takich opakowaniach instrumenty trafiają do autoklawu.
  4. Po upływie czasu wyjaławiania w komorze urządzenia, opakowania przekładane są w miejsce, gdzie mogą wystygnąć i zostać przeznaczone do użycia.

Osobom, które mimo wszystko nie ufają sterylizacji, studia tatuażu oferują jednorazowe narzędzia, które są rozpakowywane na oczach klienta przed samym zabiegiem.

A Ty co myślisz na ten temat? Czy uważasz, że sterylizacja narzędzi jest wystarczającym przygotowaniem ich przed wykonaniem tatuażu? Zostaw komenatrz.

Skomentuj