[wpseo_breadcrumb]

Pierwszy tatuaż dopiero przed Tobą? Jeśli wybrałeś już wymarzony wzór, styl i salon tatuażu, ale niepokoi Cię sam proces tatuowania, nie martw się – pomożemy Ci się z nim zapoznać i oswoić.

Tatuowanie – nasze rady

Przyjdź do studio wypoczęty i syty (zwłaszcza, jeśli sesja ma trwać parę godzin). Nie będzie burczeć Ci w brzuchu, i nie zemdlejesz 😉 Kilka dni przed terminem wykonania tatuażu nie pij alkoholu ani nie przyjmuj aspiryny i innych leków, które mogą spowodować rozrzedzenie krwi. Mocna kawa podnosi ciśnienie, postaraj się ograniczyć jej spożycie. Nie poleca się także wcześniejszego korzystania z solarium.

Tatuażysta przedstawi Ci przygotowany projekt. Upewnijcie się wspólnie, czy wszystko jest wykonane jak należy, artysta wprowadzi ewentualne poprawki. Następnie za pomocą kalki naniesie wzór na wybrany, zdezynfekowany uprzednio fragment ciała.

W międzyczasie zwróć uwagę na przygotowania artysty do zabiegu. Narzędzia powinny znajdować się w jednorazowych opakowaniach. Tatuator otwiera je i montuje w maszynce przy Tobie, w rękawiczkach jednorazowych. Jeśli podczas tatuowania będziesz leżał na łóżku, powinno być ono zdezynfekowane i zafoliowane, podobnie jak maszynka i jej przewód.

Jak się robi tatuaż?

Tatuowanie rozpoczyna się gdy tatuator nalewa tusz do małych pojemniczków, aby wygodnie mu było maczać w nich igły maszynki. Powinny być one wykonane ze stali nierdzewnej, aby zminimalizować ryzyko alergii na tatuaż. Igieł jest kilka: do konturów używa się pięciu ciasno upakowanych igieł, a do cieniowania – siedmiu igieł ułożonych luźniej, gdzie tusz spływa swobodnie między luźnymi przestrzeniami. Za sprawą (uwaga, mądre wyrażenie) zjawiska kapilarnego barwnik dostaje się do skóry właściwej. Igły wbijają się w skórę i pociągają ją do góry. Dzieje się to bardzo szybko.

Zastanawiasz się zapewne, czy robienie tatuażu boli. Zależy to przede wszystkim od Twoich indywidualnych predyspozycji (nie sugeruj się więc opowieściami znajomych – ani tych, którzy twierdzą, że mogliby wydziarać sobie całe plecy za jednym podejściem, ani tych, którzy doświadczyli bólowych mdłości i dosłownie krzyczeli – okaże się) oraz miejsca, które wybrałeś.

Sposób wykonania tatuażu zależy od jego stylu. Jeśli projekt zakłada czarne kontury, artysta rozpocznie od nich, a następnie przejdzie do wypełnień i cieniowań. W przypadku tatuażu akwarelowego na Twojej skórze również znajdzie się odbity kontur wzoru, ale tatuator wykona go tymi samymi kolorami, co resztę projektu.

Polecamy: Znieczulenie podczas tatuowania, czyli jak złagodzić ból

Twoja skóra co jakiś czas będzie przecierana, by usunąć wypływające z niej osocze. Papier do przecierania nasączony jest bezalkoholowym płynem, który przynosi miłe ukojenie. Może to być także wazelina.

Ile trwa tatuowanie?

Jeśli Twój tatuaż nie jest duży, artysta wykona go „od ręki”. Większe dzieła, takie jak np. rękawy, wymagają kilku sesji oddzielonych około dwutygodniowymi przerwami. Będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość!

Po ukończonym zabiegu tatuator wytrze miejsce wzoru z nadmiaru tuszu, posmaruje go maścią i osłoni ręcznikiem papierowym lub folią – metoda zabezpieczenia zależy od preferencji autora tatuażu. Powinien Ci także udzielić wtedy szczegółowych informacji na temat pielęgnacji świeżego wzoru, najlepiej na ulotce, abyś, zauroczony swoim nowym cackiem, o niczym nie zapomniał…

Array

Skomentuj

  1. Zuza

    Przydatne rady, wazne jest znalezienie profesjonalnego studia tatuazu i tatuazysty, ktoremu mozna zaufac 🙂 mi poszczescilo sie w tym temacie, bo tatuowalam sie w jah love tattoo studio u Anety i jestem niesamowicie zadowolona z efektu. atmosfera rowniez swietna podczas zabiegu, bólu troche bylo, ale jest to do przezycia 😀

  2. IroInk

    Bardzo dobry artykuł, choć zabrakło mi tutaj informacji o tym jak dbać o higienę już po zrobieniu tatuażu.