Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyCzym jest i jak powstaje tatuaż akwarela?

Tatuaż akwarela, inaczej tatuaż watercolor to jeden z najbardziej spektakularnych form ozdabiania ciała. Przeplatające się kolory i rozmyte linie tworzą małe dzieła sztuki. Wzory powstają w wyniku stopniowego cieniowania i subtelnych zmian barw, w przeciwieństwie do innych stylów tatuażu, które charakteryzują się głębokim nasyceniem kolorów i czarnymi konturami. Tatuaże akwarelowe są pozbawione sztywnych, czarnych ram. Wykonywane są w lekkim stylu, prawie jako szkic. Rezultat jest wspaniały i daje naprawdę unikalny efekt. Różnorodne techniki pozwalają na uzyskanie na skórze dzieła w typie malarstwa akwarelowego. Ze względu na brak wypełnienia linii i kształtów, artysta może podejść do tematu w bardziej kreatywny sposób. Rozmycia, plamy i kleksy umożliwiają zmianę skóry w żywe płótno malarza. Wzory są swobodne, spontaniczne, wymykające się regułom. Miękkie linie pozwalają uzyskać efekt zupełnie odmienny od tego w tradycyjnym tatuażu.

Tatuaż akwarela przedstawiający twarz wykonany na nodze
Tatuaż akwarela w kształcie kwiatka na wewnętrznej części ręki kobiety

Źródło: tattoosme.com

Jak powstaje tatuaż watercolor?

Wielu ludzi sądzi, że tatuaże akwarelowe powstają inaczej niż „tradycyjne”, co nie jest prawdą. Akwarele powstają przy użyciu dokładnie tych samych narzędzi. Jedyne, co odróżnia je od klasycznych tatuaży, to styl i technika cieniowania i wprowadzania barwnika pod skórę. Standardowe tatuaże składają się na ogół z kilku obszarów o jednolitych barwach, które łączą się, tworząc większą całość. W dodatku czarny tusz na bazie węgla utrzymuje kolory „w ryzach” - kontur nie jest więc jedynie elementem artystycznym. Tatuaż akwarela powstaje natomiast poprzez stopniowe cieniowanie jednego koloru tuszu. Subtelne gradienty z płynnym połączeniem kolorów sprawiają, że tatuaż nabiera cech klasycznego malarstwa akwarelowego. Barwy nie wyznaczają elementów wzoru, a jedynie wpływają na emocje odbiorcy.

Tatuaż akwarela przedstawiający twarz wilka

Źródło: Pinterest

Tatuaż akwarela przedstawiający słonia

Źródło: Pinterest

Kolejną różnicą w porównaniu ze zwykłym tatuażem jest brak wyraźnych konturów, choć istnieją artyści łączący obie techniki. Techniki te obejmują zacięcia, krwawienia, zanikające barwy i zmieniające się odcienie.

Motywy, które najczęściej pojawiają się w tym rodzaju tatuaży są niezwykle zróżnicowane – od popularnych kleksów farby po zachwycające duplikaty dzieł twórców malarstwa akwarelowego.

Jak spowolnić blaknięcie tatuażu w stylu watercolor?

Tatuaże akwarelowe stały się ostatnio bardzo popularne wśród entuzjastów tatuażu, co spowodowało pojawienie się wielu pytań i wątpliwości ich dotyczących. Najważniejsze z nich to kwestia trwałości tego typu wzoru. Według sceptyków nie powinno się tatuować w stylu akwareli, gdyż nie wytrzymuje ona próby czasu. Wynika to z tego, że na akwarele składają się miękkie, delikatne kolory bez wyraźnych kontrastów. Jest to poniekąd prawda – delikatne odcienie, oparte na pigmentach, mają tendencję do szybszego blaknięcia, ale dobry artysta jest w stanie temu zapobiec, wprowadzając najpierw pod skórę czarną warstwę podstawową dla zwiększenia głębi przeciwwagi. Dzięki temu po kilku latach tatuaż nie stanie się nieczytelny, a nawet jeśli zacznie zanikać, łatwiej będzie go poprawić.

Polecamy: Blaknięcie tatuażu – jak przeciwdziałać i minimalizować?

Niektórzy sądzą, że styl ten jest zbyt świeży, stąd nie wiadomo, jak będzie wyglądał wzór za 20-30 lat. Prawdą jest, że wszystkie tatuaże rozmywają się i tracą kolor po kilkunastu - kilkudziesięciu latach. Trzeba je po prostu odświeżać. Dobrym pomysłem jest choć częściowe konturowanie lub użycie ciemnych barwników. Ułatwi to ewentualne poprawki.

Polecamy: Jak dbać o świeży tatuaż? Kilka praktycznych rad

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych tatuaży, jest kilka sposobów, które należy stosować, aby tatuaż akwarela pozostał w doskonałej kondycji jak najdłużej.

Grafika przedstawiająca kilka rad odnośnie spowolnienia procesu blaknięcia tatuażu akwarelowego

Wybierz odpowiedniego wykonawcę – takiego, który ma doświadczenie ze stylem akwarelowym i zna niezbędne techniki. Obejrzyj jego portfolio. Wiadomo – każde studio będzie chciało jak najlepiej sprzedać nowy trend, ale tu chodzi o coś, co na długo pozostanie na Twoim ciele. Mniej doświadczony artysta mógłby z łatwością popełnić kilka błędów, które doprowadziłyby do znacznie wcześniejszej utraty wyrazistości tatuażu. Bądź otwarty na dodanie czerni do swojego projektu oraz powiększenie wzoru (aby kolory pięknie się mieszały, potrzebna jest większa powierzchnia skóry).

Polecamy: Jak zaprojektować tatuaż?

Trzymaj tatuaż z dala od światła słonecznego. Silne słońce jest wrogiem nowych i starych tatuaży, zawsze będzie powodowało zanikanie barwnika niezależnie od stylu, w jakim wykonany jest wzór. Używaj kremu z najwyższym filtrem lub specjalnego sztyftu chroniącego tylko miejsce tatuażu.

Polecamy: Czym smarować tatuaż? Pielęgnacja tatuażu

Zapobiegnij tarciu. Zastanów się nad miejscem swojego wzoru. Wierzchy stóp czy pośladki nie będą dobrą lokalizacją dla tatuażu akwarelowego. Lepszym pomysłem będzie obszar ciała nienarażony na ciągłe ocieranie materiału. W przeciwnym razie tusz stanie się wyblakły i matowy.

Dbaj o swoją skórę. Zdrowa dieta, odpowiednie nawilżenie oraz prawidłowa długość snu wydłużą świeżość tatuażu. Zainwestuj w balsam dobrej jakości. Ochroni on skórę (oraz wytatuowany na niej wzór) przed wiotczeniem, zmarszczkami i wysuszeniem.

Polecamy: Czy można dbać o tatuaż podczas snu?

Unikaj używania mydeł, które zawierają agresywne substancje chemiczne i silne środki czyszczące, pozbawiające skórę naturalnych olejków. Szorowanie lub intensywne złuszczanie za pomocą peelingów lub innych preparatów ściernych może usunąć pigment z tatuażu.

Poniższy tatuaż akwarelowy po roku od jego wykonania bardzo dobrze się zagoił a blaknięcie jest ledwo zauważalne.

Grafika przedstawiająca świeży tatuaż akwarelowy i rok po jego wykonaniu.

Źródło: authoritytattoo.com

Tatuaż akwarela – wady i zalety

To, co wydaje się być dużą zaletą tatuaży akwarelowych - brak linii zapewniający swobodny styl tworzenia artystom - jest jednocześnie najbardziej kontrowersyjnym aspektem tego stylu. Głównym problemem jest brak ciemnych i wyrazistych konturów. Czy kiedy tusz zacznie stopniowo zanikać i rozmywać się, abstrakcyjny obraz stanie się wielkim kleksem o nierozpoznawalnym kształcie?

Polecamy: Tatuaż łapacz snów – 30 pięknych i inspirujących wzorów

To prawda, że tatuaże akwarelowe mają niewiele wspólnego z czarnym tuszem, a wszystkie miękkie odcienie będą prawdopodobnie zanikać znacznie szybciej niż te tradycyjne. Z drugiej strony, odpowiednia pielęgnacja i stosowanie metod z poprzedniego akapitu zminimalizują ten efekt.

Swojego rodzaju utrudnieniem jest to, że nie mając zarysów określonego konturu, początkujący tatuatorzy mogą mieć kłopoty z dodawaniem kolorów. Może to utrudnić bądź uniemożliwić dokładne odwzorowanie projektu.

Tatuaż akwarela przedstawiający magnolię

Źródło: hamitattoo

Tatuaż akwarela przedstawiający psa

Źródło: blackdiamond.tattoo

Możesz wykorzystać ten rodzaj tatuażu przy tworzeniu wielu motywów, takich jak: gwieździste niebo, cytaty, słoń, róża, drzewo, syrena, sowa, kwiat, pióro, motyl, słonecznik, dmuchawiec, magnolia, lilia wodna, ryba, lew, dzieła sztuki współczesnej, graffiti, origami i wiele innych. Ta technika jest po prostu niesamowita!

Polecamy: Tatuaże watercolor – 46 niezwykle pięknych wzorów

Skomentuj

  1. Mateusz

    Jeśli o akwarelę chodzi polecam chciałamdobrze.pl