Pielęgnacja świeżego wzoru jest niemal tak ważna, jak sam proces powstawania tatuażu. Od prawidłowej opieki zależy późniejszy wygląd tatuażu, który nosić będziesz przez całe życie (no, chyba, że zrobisz cover up), dlatego bezwzględnie przestrzegaj poniższych zasad!
Pielęgnacja tatuażu: podstawy
Traktuj skórę po zabiegu jak gojącą się ranę. Ok. 3 godziny później zdejmij założony przez artystę opatrunek. Przemywaj 2-3 razy dziennie letnią wodą z delikatnym mydłem. Istnieją specjalne preparaty, np. Tattoomed, Hustle Helper, Easytattoo, H2Ocean, Tattoo Goo, ale może to być nawet szare mydło czy żel do higieny intymnej.
Po umyciu dokładnie, lecz delikatnie osusz tatuaż papierowym ręcznikiem, przykładając go miejsce po miejscu do wzoru. Następnie czystymi (!) rękami nakładamy poleconą przez artystę maść. I tu co twórca, to opinia: biała wazelina apteczna, Alantan, Bepanthen, krem Easytattoo... i weganie znajdą coś dla siebie: masło Hustle Butter, krem Tattoomed, olej lniany i kokosowy mają też swoich zwolenników.
Nie stosuj natomiast zwykłych balsamów do ciała, ciężkich kremów, preparatów zawierających barwniki, konserwanty. Zaczekaj z nimi ok. miesiąca od zrobienia tatuażu – wtedy skóra wróci do pełnej formy po zabiegu.
Polecamy: Czym smarować tatuaż? Pielęgnacja tatuażu
Pierwsze dni po wykonanym zabiegu
Należy pamiętać że pielęgnacja tatuażu to nie tylko kosmetyki i filtry, również nie wskazane jest picie alkoholu przez kilka dni po wykonaniu tatuażu. Jak zapewne pamiętasz, abstynencja jest wskazana również przed tatuowaniem. Wynika to z działania alkoholu – podnosi ciśnienie i rozrzedza krew. Nadmierny wypływ krwi nie jest wskazany i może zniszczyć dzieło.
Nie martw się tym, że przez pierwsze dni rana wydziela osocze – to normalne, choć nie musi tak być. Nie przesadź wtedy z ilością maści – tatuaż nie będzie wtedy "oddychał" i może się nieco zaparzyć. Staraj się nie dotykać wzoru palcami, w żadnym wypadku go nie drap ani nie zdrapuj łuszczącej się skóry czy ewentualnych strupków.
Jeśli musisz iść do szkoły/pracy, owiń tatuaż folią na czas drogi, ale postaraj się ją zdjąć, gdy tylko nadarzy się okazja. Nałóż luźne, nie obcierające ubranie. Na okres gojenia zrób sobie przerwę z treningiem, jeśli uprawiasz kontaktowy sport (krav maga, pole dance, piłka ręczna). Podobne środki ostrożności zachowaj, gdy opiekujesz się zwierzakiem domowym.
W pierwszym okresie pielęgnacji tatuażu nie korzystaj także z długich kąpieli, nie wybieraj się na basen, nad jezioro, do sauny. Unikaj namoczenia tatuażu. Krótki prysznic będzie musiał wystarczyć.
Polecamy: Jak dbać o świeży tatuaż? Kilka praktycznych rad
Pamiętaj, że powietrze jest najlepszym lekarstwem dla świeżego tatuażu. Staraj się go niczym nie owijać. Smaruj oczywiście miejsce tatuażu wybraną maścią, nie dopuszczaj do jego wyschnięcia (wtedy powstaną strupki), ale dbaj, by skóra przez cały czas była delikatnie nawilżona. Nawilżanie powinno trwać ok. 10 dni. Potem można traktować skórę bardziej ulgowo.
Współczesne tusze są znacznie lepszej jakości niż kiedyś, przez co tatuaże pozostają wyraziste bardzo długo, niemniej jednak słońce może nieco rozjaśnić wzór. Profilaktycznie stosuj specjalny filtr 50+, np. w wygodnym sztyfcie firmy Easytattoo czy Australian Gold.
Odpowiednia pielęgnacja tatuażu sprawia że gojenie potrwa dwa-trzy tygodnie. Po kilku dniach może pojawić się swędzenie (pamiętaj, nie wolno drapać!).
Polecamy: Etapy gojenia tatuażu
Ryzyko złej pielęgnacji tatuażu
Co może się stać, jeśli nie zastosujesz się do powyższych rad? Niewłaściwa pielęgnacja tatuażu w najgorszym wypadku może spowodować zakażenie i infekcję, a w dodatku Twój tatuaż może zostać nierównomiernie zabarwiony, rozlany. Wzór ma pozostać ozdobą ciała do końca życia, a na pewno wolisz uniknąć kolejnych sesji w celu jego poprawy (która czasem może nie być możliwa). Zabieg laserowy nie usunie tatuażu w stu procentach. Myślę, że wieloletnia satysfakcja jest warta dwóch tygodni stosunkowo niewielkich wyrzeczeń.