Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyJak zaprojektować tatuaż?

Samodzielne projektowanie tatuażu może być świetną zabawą i z pewnością sprawi, że autor będzie z nim o wiele bardziej związany emocjonalnie, niż gdyby projekt wykonała opcja osoba. Osoby, które nie potrafią zbyt dobrze rysować nie powinny się z tego powodu ograniczać. Niedoskonałości projektu mogą zostać poprawione przez tatuatora.

Narysowanie tego, czego oczekujemy, nawet niezbyt wprawną ręką, pomoże tatuatorowi w zrozumieniu naszej wizji. Dzięki temu unikniemy problemów wynikających z różnej interpretacji opisu tatuażu.

Mężczyzna wykonujący projekt tatuażu.

Projekt tatuażu – na co zwrócić uwagę?

Gdy decydujemy się na zaprojektowanie własnego tatuażu, na samym początku należy wybrać miejsce na ciele, gdzie będzie się on znajdował. Motyw tatuażu, który wybierzemy powinien współgrać z częścią ciała, na której się znajdzie.

Polecamy: Najlepsze miejsca na kobiecy tatuaż

Tatuaże na rękach czy nogach muszą być inaczej zaprojektowane, niż te, które znajdą się na plecach. Warto zastanowić się nad kształtem części ciała, na której chcemy mieć tatuaż. Dla przykładu, wzory na kończynach powinny być dłuższe niż szersze, a w przypadku pleców odwrotnie.

Drugim ważnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę jest wielkość tatuażu. Duże tatuaże mogą zawierać więcej detali, natomiast małe wzory z wieloma detalami mogą stracić spójność i przypominać plamę.

Na koniec należy wybrać odpowiedniego tatuatora. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ poszczególni artyści operują różnymi stylami. Projekt tatuażu zawsze zostanie dostosowany do stylu danego artysty. Musimy wziąć to pod uwagę podczas projektowania wzoru. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się tatuażom, które do tej pory stworzył dany artysta. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego się spodziewać.

Niektórzy artyści mają również swoje ulubione tematy i motywy, jak węże, wilki, geometria czy kwiaty, co powinno również stanowić dla nas wskazówkę podczas wyboru salonu tatuażu. W przekazaniu swojej wizji tatuatorowi pomocne jest również przesłanie mu innych obrazów czy tatuaży, które nas zainspirowały.

Jak zaprojektować tatuaż

Projekt tatuażu – wybór motywu

Jeśli decydujemy się na zaprojektowanie tatuażu, warto przygotować kilka różnych projektów w różnorodnych konfiguracjach. Dobrze na wstępie wybrać motyw główny oraz mniejsze, dodatkowe motywy, które mają uzupełnić wzór. Przygotowanie kolejnych szkiców pomoże nam w wyborze  najlepszych połączeń i wyeliminuje te motywy, które nie najlepiej ze sobą współgrają. Taka opcja pozwala również na testowanie różnych połączeń kolorów.

Polecamy: Jak wybrać odpowiedni wzór tatuażu?

Jeśli do końca nie jesteśmy przekonani, czy projekt nam odpowiada, warto przywiesić go nad biurkiem albo obok łóżka tak, abyśmy codziennie na niego patrzyli. To zmotywuje nas do częstszej refleksji nad wzorem.

Jeśli ktoś chciałby przetestować jak wzór będzie się prezentował na ciele, można to bardzo łatwo zrobić. Wzór można przenieść przy pomocy folii hektograficznej.

A co jeśli naprawdę nie potrafię zaprojektować tatuażu?

Jeśli naprawdę czujemy, że samodzielne zaprojektowanie tatuażu znajduje się poza naszym zasięgiem, możemy poprosić tatuatora o konsultacje i razem z nim zaprojektować wymarzony tatuaż. Inną opcją jest poproszenie o pomoc znajomego rysownika lub wynajęcie profesjonalisty.

Warto na koniec podkreślić, że nawet jeśli nie potrafimy w ogóle rysować, nie przekreśla to możliwości zaprojektowania tatuażu. Te elementy, które damy radę narysować, niech znajdą się na projekcie, a inne, które są dla nas za trudne, możemy dopisać na marginesie i oznaczyć, gdzie chcielibyśmy je dodać. Doświadczony tatuażysta z pewnością pomoże uzupełnić braki i zmodyfikuje nasz indywidualny projekt tak, aby stał się tym wymarzonym i idealnym.

Skomentuj

  1. Tatuaż

    Umiał by ktoś mi zaprojektować tatuaż
    “Mały diabełek na rurze”
    Proszę tak na szybko i za darmo….