Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendySymbolika znaku nieskończoności w sztuce tatuażu

Wybór odpowiedniego wzoru tatuażu, zwłaszcza pierwszego, jest bardzo trudny. Możliwości jest wiele, a fakt, że tatuaż zostanie z nami do końca życia może spowodować, że planowana decyzja będzie odciągana w nieskończoność. Jednym z ciekawych i dość popularnych motywów wśród miłośników tatuaży jest znak nieskończoności. Trudno się dziwić, jest to estetyczny symbol o bogatym znaczeniu.

Znak nieskończoności - historia

Jednym z pierwszych symboli nieskończoności był uroboros, znany już w starożytnym Egipcie oraz w kulturze greckiej. Był to kolisty znak przedstawiający węża gryzącego własny ogon. Podobnie wyglądający znak nieskończoności występował również w Ameryce Południowej. W kulturze nordyckiej znany jest wąż Jormungand. Prawdopodobnie powszechność tego symbolu była związana z tym, że węże trzymane w zamknięciu mają tendencje do gryzienia ogona.

Polecamy: Historia tatuażu

Znak nieskończoności może występować również pod postacią „przewróconej ósemki”. Symbol został wymyślony przez angielskiego matematyka Johna Wallisa. Niektórzy sugerują, że nawiązuje on do greckiej liczy oznaczającej 1000 oraz greckiej litery omega.

Tatuaż znak nieskończoności – znaczenie

Tatuaż z symbolem nieskończoności może mieć wiele znaczeń. Wszystko zależy od tego, czy będzie występował sam czy w otoczeniu innych symboli bądź napisów. Wiele zależy od indywidualnego podejścia do znaku.

Symbol nieskończoności jest uniwersalnym symbolem oznaczającym początek i koniec czasu. Dodatkowo znak nieskończoności symbolizuje energię życiową, przez co pojawiał się w pracach alchemików, którzy dążyli do odkrycia sekretu nieśmiertelności. W kulturze Indii znak nieskończoności był wykorzystywany jako symbol cyklu życia – urodzenia, śmierci oraz reinkarnacji. Łączony był z kołem samsary.

Polecamy: Tatuaż zegar – znaczenie i symbolika

Motywy tatuażu ze znakiem nieskończoności

Tatuaż podwójny znak nieskończoności: jest to znak nieskończoności z większym znakiem nałożonym na wierzchu. Oznacza on dwa, wiecznie splecione ze sobą życia, np. ukochanego, rodziny, przyjaciela.

Tatuaż przedstawiający podwójny symbol nieskończoności.

Źródło: inkdoneright.com

Celtycki węzeł: łączy on w sobie znak nieskończoności oraz symbol triquetry. Triquetra reprezentuje młodość, dorosłość i starość oraz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W symbolice celtyckiej jest to również symbol oznaczający połączenie pomiędzy ciałem, duchem i umysłem.

Celtycki węzeł miłości: wzór łączy w sobie podwójny znak nieskończoności oraz węzeł miłości. Oznacza wieczną miłość i połączenie dwóch ludzi. jest wybierany przez pary, a także bliskich przyjaciół.

Celtycki tatuaż przedstawiający znak nieskończoności.

Źródło: reggietherascal13

Celtycki tatuaż przedstawiający symbol nieskończoności.

Źródło: tattoo_rituals

Tatuaż ze znakiem nieskończoności i napisem: jest to jeden z najlepszych sposobów na spersonalizowanie tatuażu z symbolem nieskończoności. Dodanie imienia partnera, przyjaciela, dziecka, oznacza nie tylko głęboką wieź i oddanie, ale i to, że dana osoba zawsze może na ciebie liczyć. Fakt, że tatuaż jest ozdobą pozostającą na całe życie jest dodatkowym komunikatem o tym, jak istotna dla nas jest dana osoba. Jest to popularny motyw tatuażu, który wykonuje się w czasie ważnych wydarzeń, takich jak ślub czy narodziny dziecka.

Tatuaż przedstawiający utworzony z liter symbol nieskończoności.

Źródło: sayou_holiday

Tatuaż ze znakiem nieskończoności i piórem: pióro w znaku nieskończoności reprezentuje uwolnienie, zaburzenie cyklu. Tak samo jak połączenie znaku nieskończoności z ptakami. Pióro oznacza wolność, próbę przełamania zamkniętego kręgu narodzin, życia i śmierci.

Tatuaż przedstawiający symbol nieskończoności.

Źródło: kb_atlur

Powyższe przykłady, to jedynie krótki wstęp do bogactwa znaczeń, jakie niesie ze sobą tatuaż z symbolem nieskończoności. Jest to estetyczny, prosty wzór, który może być uzupełniony o wiele elementów, które symbolizują ważne dla danej osoby wartości.

Polecamy: Tatuaż łapacz snów – 30 pięknych i inspirujących wzorów

Skomentuj