Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

Kwiat lotosu to jeden z najpopularniejszych motywów tatuażu. Pomimo tego, że symbolika kwiatu lotosu jest związana z kulturą Indii, to wielu Europejczyków wybiera ten wzór, często na swój pierwszy tatuaż. Nie bez przyczyny, ponieważ jest niezwykle dekoracyjny oraz niesie ze sobą bogate i uniwersalne znaczenie.

Polecamy: Tatuaż sowa – symbolika i znaczenie

Co oznaczał i co oznacza kwiat lotosu?

Kwiat lotosu jest symbolem wieloznacznym, o czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na wykonanie tatuażu. W Hinduizmie kwiat lotosu nosił nazwę „Padma”. Był związany z bóstwami, takimi jak Brahma czy Wisznu. Kwiat lotosu można dostrzec na obrazach czy posągach przedstawiających bóstwa. W tym kontekście znaczenie kwiatu lotosu jest związane z boskim pięknem i czystością. Rozwinięty kwiat lotosu dodatkowo symbolizuje również duszę i duchowe przebudzenie. W ikonografii, czakry (według wierzeń są to miejsca energetyczne w ciele) są niekiedy przedstawiane w postaci kwiatu lotosu. W opowieściach o bogach i bohaterach, kwiat lotosu często symbolizował kobiece piękno, delikatność, harmonię. Co warto w tym miejscu zaznaczyć, kwiat lotosu symbolizuje również duchową równowagę.

Polecamy: Tatuaż lilia – 28 pięknych pomysłów na tatuaż

Tatuaż kwiat lotosu znaczenie i symbolika

Symbolikę kwiatu lotosu przejął i rozwinął Buddyzm. W Europie najlepiej znane są przedstawienia lotosu właśnie ze sztuki buddyjskiej. W Buddyzmie kwiat lotosu zyskał wiele nowych, ciekawych znaczeń i dodatkowych symboli, które często pojawiają się w projektach tatuaży. Przede wszystkim lotos symbolizował czystość ciała, umysłu i ducha. Osiem płatków kwiatu lotosu, które pojawiają się w sztuce, reprezentuje Ośmiostopniową Ścieżkę – najważniejszy element religii buddyjskiej. Podczas wyboru tatuażu warto zastanowić się nad symboliką liczby płatków lotosu.

Polecamy: Tatuaże japońskie – historia, symbolika i wykonywanie

Obecnie kwiat lotosu, jego symbolika i znaczenie straciły na wartości religijnej, a zyskały wartość metaforyczną. Kwiat lotosu to symbol piękna, harmonii duchowej, szczęścia.

Polecamy: Tatuaż słonecznik – 27 inspirujących wzorów

Artysta wykonuje tatuaż kwiat lotosu.

Kwiat lotosu – symbolika koloru

Symbolika kwiatu lotosu jest również związana z symboliką barw. Kolorowe tatuaże stają się coraz bardziej popularne, dlatego też warto uzupełnić wiedzę o ich znaczenie.

Biały lotos: jest symbolem oświecenia duchowego i mentalnego. Reprezentuje również doskonałość i czystość. Biały lotos symbolizuje również zwycięstwo nad własną naturą. Oznacza cel, do którego każdy dąży w swojej duchowej podróży.

Polecamy: Tatuaż mapa świata – 29 wzorów dla pasjonatów podróżowania

Niebieski lotos: symbolizuje duchowość, walkę i zwycięstwo ducha nad materią. Jego znaczenie związane jest z mądrością, wiedzą i inteligencją. W sztuce niebieski lotos przedstawiany jest jako częściowo otwarty. Zamknięte płatki serca kwiatu symbolizują niekończący się rozwój umysłu i jego potyczkę z ciałem.

Różowy lotos: oznacza samego Buddę. Pojawia się na większości ikon przedstawiających Buddę. Symbolizuje jego życie oraz historie buddyzmu.

Czerwony lotos: kolor czerwony, podobnie jak w kulturze europejskiej, związany jest miłością, pasją i wszelkimi podobnymi uczuciami. Symbolizuje serce.

Polecamy: Tatuaż diament – znaczenie i symbolika

Tatuaż przedstawiający biały kwiat lotosu.
Biały kwiat lotosu
Tatuaż przedstawiający niebieski kwiat lotosu.
Tatuaż przedstawiający różowy kwiat lotosu.
Różowy kwiat lotosu
Tatuaż przedstawiający czerwony kwiat lotosu.
Czerwony kwiat lotosu

Źródło: [1] [2] [3] [4]

Czy warto wybrać tatuaż z kwiatem lotosu?

Kwiat lotosu ma bogatą symbolikę i długą historię. Nie oznacza to jednak, że kwiat lotosu jako tatuaż nie może mieć bardziej spersonalizowanego znaczenia. Wzór tatuażu z kwiatem lotosu może być wykonany na różne sposoby, w otoczeniu innych ważnych dla danej osoby symboli. Warto znać historię symboliki kwiatu lotosu, ale nie oznacza to, że powinniśmy się zamykać na nadawanie mu nowych znaczeń.

Polecamy: Tatuaż kwiat wiśni (sakura) – symbolika

Skomentuj