Gdy tylko zrobi się ciepło, spod kurtek i innych zimowych ubrań wyzierają fragmenty ciał, które coraz częściej zdobią tatuaże. Ludzie w różnym wieku skutecznie walczą ze stereotypem, który funkcjonował jeszcze do niedawna i głosił, że posiadanie jakiegokolwiek wzoru na skórze świadczy o kryminalnej przeszłości.

Tatuaże kryminalne to temat wymagający oddzielnego artykułu, tu natomiast przyjrzymy się historii tatuażu, który na przestrzeni wieków to wyróżniał, to piętnował swoich posiadaczy.

Czym właściwie jest tatuaż?

Według „Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych” Władysława Kopalińskiego „tatuaż” oznacza „wykonywanie trwałych rysunków na skórze żywych ludzi poprzez jej nakłuwanie i wprowadzanie farby”. Samo pojęcie tatuowania wywodzi się natomiast z tahitańskich wysp, gdzie określało proces znakowania ciała. Z biegiem czasu pojawiały się inne słowa, określające tę czynność, np. „signum” w starożytnym Rzymie, francuskie „piquage” czy występujące w „Nędznikach” Wiktora Hugo „piętno”.

Trudno jest podać jednoznaczną definicję tatuowania, gdyż istnieją różne metody jego ozdabiania:
- przecinanie skóry ością, ostrą muszlą, a następnie wcieranie barwnika,
- wprowadzanie barwnika pod skórę za pomocą nasączonej nim nici,
- nakłuwanie skóry ostrym narzędziem.
Niektórzy uważają za tatuaż także skaryfikacje, czyli wycięte lub wypalone w ciele wzory.

Pierwszy tatuaż?

Niewątpliwie tatuaż jest jednym z najstarszych zabiegów kosmetycznych. Kiedy powstała pierwsza taka ozdoba? Niełatwo to stwierdzić, ponieważ wzór „umiera” wraz z jego właścicielem. Historia tatuażu rozpoczyna się właściwie w chwili pojawienia się człowieka: ciało najstarszego człowieka – Ötziego, znalezionego w austriackich Alpach, pokryte było kilkudziesięcioma tatuażami. Ötzi zginął w górach, w związku z czym jego zamarznięta powłoka przetrwała od 3300 r. p.n.e. Tatuaże na jego skórze miały pełnić funkcję leczniczą.

Ludy pierwotne (Pigmejowie, Indianie, mieszkańcy Syberii, Japonii, Libii, wysp Oceanii) wykorzystywały tatuaże jako ochronę przed złymi duchami, a także jako symbole religijne i militarne. W ten sposób ozdabiano także dojrzałych płciowo członków danej społeczności.

Polecamy: Tatuaże japońskie – historia, symbolika i wykonywanie

Historia tatuażu na przestrzeni wieków

Trwałe malunki udało się także zaobserwować badaczom na egipskich mumiach.
W starożytnej Grecji za pomocą tatuaży przekazywano informacje (na przykład „zapisując” je na ogolonej skórze głowy posłańca).
Trakowie uznawali tego typu ozdoby za symbol wysokiego statusu.
Wolnym obywatelom starożytnego Rzymu nie wolno było się tatuować – w ten sposób oznaczani byli niewolnicy oraz legioniści.
W Średniowieczu tatuaże były zakazane, nawet pod karą śmierci.
Epoka odkryć geograficznych przyniosła popularyzację sztuki tatuowania wśród marynarzy oraz odkrywców pochodzących z wyższych sfer.
W XIX-wiecznej Europie tatuaże zaczęto postrzegać jako ciekawostkę, w związku z czym w cyrkach obwoźnych prezentowano wytatuowanych ludzi.
Druga wojna światowa przyniosła tatuażom negatywną konotację, a mianowicie numery identyfikacyjne nadawane więźniom obozów koncentracyjnych. W okresie wojennym tatuaże pomocne były także żołnierzom, którzy tatuowali na przedramieniu swoją grupę krwi, aby wspomóc lekarzy polowych w razie wypadku na froncie.
XX wiek wiąże się najpierw ze stygmatyzacją ozdób na ciele, związaną z ich popularyzacją wśród więźniów, by w połowie stulecia stać się niezwykle modnym zjawiskiem. Z wytatuowanych gwiazd rocka zaczęli brać przykład przedstawiciele niemal wszystkich grup społecznych.

Profesjonalne studia tatuażu rosną jak grzyby po deszczu. Tatuażyści mogą wybierać niezbędne do pracy materiały, takie jak maszynki, tusze czy środki higieny spośród oferty wielu firm. Coraz bogatsza jest także oferta środków do pielęgnacji tatuaży.

Zanika stereotyp tatuażu jako bariery do podjęcia zatrudnienia. Coraz częściej można zauważyć fragment trwałego rysunku, wychylający się spod lekarskiego kitla czy garnituru biznesmena.

Historia tatuażu tak naprawdę rozwija się dalej – każdy nowy styl, metoda wykonania czy niestandardowe rozwiązanie przy tworzeniu tatuaży tworzą nowe zagadnienia i sprawiają, że tatuaże podobają się coraz większej grupie osób.

Skomentuj