Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż zegar – znaczenie i symbolika

Zegar to jeden z popularnych symboli, który często wykorzystywany jest w sztuce tatuażu. Przemijający czas, istotna dla naszego życia data, godzina, jest czymś, co wielu ludzi chce zapamiętać, a jednym z najlepszych sposobów jest odzwierciedlenie tego ważnego momentu w tatuażu. Tatuaż z zegarem może również symbolizować filozofię, jaką kieruje się dany człowiek w swoim życiu. Jest to jeden z tych symboli, który może być rozumiany na wiele różnych sposobów.

Tatuaż zegar – symbolika

Zegar posiada bogatą i ciekawą gamę znaczeń. Nic w tym dziwnego, ukazuje jeden z najważniejszych elementów ludzkiej egzystencji – czas. Upływ czasu jest czymś, co ciągle zaprząta nasz umysł. Wśród projektów zawierających zegar, które są chętnie tworzone przez tatuatorów znajdziemy:

Zegary Salvadora Dali: tatuaże inspirowane najsłynniejszym obrazem artysty, „Trwałość pamięci” cieszą się wielką popularnością. Głównie ze względu na bogactwo potencjalnych interpretacji. Tatuaż z „rozpływającymi się” zegarami może symbolizować zapomnienie, przemijanie, niemożność powrotu do dawnych czasów oraz subiektywność w postrzeganiu czasu. Człowiek postrzega przemijający czas poprzez samego siebie i sam ocenia, co dla niego jest długie, a co krótkie, co warte zapamiętania, a co nie. Sam też interpretuje wcześniejsze doświadczenia, które zachował w pamięci.

Polecamy: Symbolika znaku nieskończoności w sztuce tatuażu

Tatuaż przedstawiający zegar Salvadora Dali.

Źródło: rosegoldtattoo

Zegar i róża: tatuaż zawierający oba te elementy oznacza wieczną miłość. Tarcza zegara może wskazywać godzinę pierwszego spotkania z ukochaną osobą. Jednocześnie zegar i róża symbolizuje miłość rodzica do dziecka, gdzie na tarczy ukazana może zostać godzina narodzenia dziecka.

Polecamy: Tatuaż róża – 35 inspirujących wzorów na modny motyw

Tatuaż przedstawiający zegar oraz różę.

Źródło: phablotattoogyn

Zegar i czaszka: Tatuaż z zegarem i czaszką reprezentuje przemijanie oraz śmierć. Jest to symbol uciekającego czasu oraz jego nieuniknionej konsekwencji, najpierw starości, a potem śmierci.

Polecamy: Tatuaże czaszki – 27 mrocznych wzorów

Tatuaż przedstawiający zegar oraz czaszkę.

Źródło: tattootwon

Zegar słoneczny: nie jest to popularny wzór tatuażu, choć posiada interesującą symbolikę. Tatuaż z zegarem słonecznym oznacza pomost pomiędzy rozwijającą się cywilizacją, a przyrodą. Z jednej strony zegar słoneczny symbolizuje rozwój nauki i cywilizacji, ale z drugiej zależność człowieka od sił przyrody.

Tatuaż przedstawiający zegar słoneczny.

Źródło: 1984.studios

Zegar bez wskazówek: jest to ciekawy symbol, który oznacza sprzeciw wobec dyktatury przemijania. Ten zegar symbolizuje lekceważenie upływu czasu lub pogodzenie się z nim,  co prowadzi do wyzwolenia.

Tatuaż przedstawiający zegar bez wskazówek.

Źródło: Gloria Garrido

Rozbity zegar: tatuaż ukazujący rozbity, zniszczony zegar symbolizuje ważną, często smutną chwilę, w której świat danej osoby się „zatrzymał”.

Tatuaż przedstawiający zepsuty zegar.

Źródło: _daniele_falzone_

Klepsydra: znaczenie tatuażu z klepsydrą opiera się na refleksji związanej z wartością ulotnego czasu. Nieubłagane przesypywanie się piasku przypomina o przemijaniu, ale i oznacza, że należy czerpać z obecnej chwili jak najwięcej, ponieważ nie będziemy mieć drugiej szansy.

Tatuaż przedstawiający klepsydrę.

Źródło: ariefasant

Tatuaż zegar – bogactwo osobistych znaczeń

Znaczenie tatuażu zegara zależy przede wszystkim od tego, co dana osoba chciałaby przez niego przekazać. Może on zawierać ważną datę lub eksponować połamane wskazówki, które przekreślają czas. Zegar może zostać wzbogacony poprzez elementy podkreślające naszą filozofię, stosunek do przemijania, śmierci, jak i miłość oraz przywiązanie. Każdy symbol nabiera wielu nowych znaczeń, gdy zostanie wzbogacony o kolejne elementy ważne dla danej osoby. Właśnie dlatego jest to jeden z popularnych i chętnie wybieranych na tatuaż motywów.

Skomentuj