Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaże japońskie – historia, symbolika i wykonywanie

Tatuaże japońskie mają długą i bogatą historię, a przede wszystkim bardzo się różnią od tatuaży z innych części świata. Tradycyjny japoński tatuaż nazywa się irezumi lub horimono i ma bogatą symbolikę, kolorystykę i wzornictwo.
Tatuaż japoński jest duży (może pokrywać ciało nawet od szyi po kolana, łącznie z miejscami intymnymi!). Nie pokryte tuszem pozostają tylko twarz, ręce, szyja i wąski pasek skóry od szyi do pępka.

Polecamy: Tatuaż na karku – 29 pomysłów na atrakcyjny wzór

Historia tatuaży w Japonii

Najstarsze i stuprocentowo pewne doniesienia na temat tatuaży w Japonii pochodzą z okresu między 300 r. p.n.e. a 300 r. n.e. (era Yayoi). Wzory były wtedy oznaczeniami statusu społecznego mieszkańców wysp. Niektóre z nich chroniły posiadaczy przed złymi mocami. Później jednak zaczęły być kojarzone z działalnością przestępczą, bywały nawet wykonywane za karę. W ten sposób oznaczano przestępców – człowiek z wytatuowaną twarzą był społecznie napiętnowany. Symbolem zbrodniarza mogła być także czarna bransoletka wytatuowana nad łokciem lewej ręki lub dwa pierścienie na bicepsie.

Polecamy: Tatuaże więzienne – znaczenie najpopularniejszych wzorów

Dopiero w XVIII wieku tatuaże w Japonii straciły negatywne konotacje (popularne stały się wytatuowane na plecach czy brzuchu fragmenty sutr), choć nadal kojarzyły się z mafią - Yakuzą. Ze względu na swój rozmiar były oznaką cierpliwości i odporności na ból. Poza tym odpowiedni wzór oznaczał przynależność do określonego klanu i oczywiście wierność „przełożonym”. Z tego powodu do dziś niektóre publiczne łaźnie czy centra fitnessu nie zezwalają na wstęp mocno wytatuowanym osobom.

Polecamy: Historia tatuażu

Wytatuowani członkowie gangu Yakuza

Źródło: Ratta Tattoo

Tatuaże japońskie – sposób wykonywania

Wzór powinien być wykonywany przez Horishi (mistrza tatuażu) tradycyjnym przyrządem, tebori – bambusową pałeczką z przymocowaną do niej za pomocą jedwabnej nici hari. W procesie tym używana jest tzw. czerń Nara (ko-ume), powstała z sadzy lamp świątynnych, która po wprowadzeniu pod skórę staje się zielono-niebieska. Takie tatuowanie jest długie i bolesne. Skórę nakłuwa się pod kątem, jakby „podważając” ją. Przyjęte w tym stylu kolory to czarny, czerwony, zielony, indygo i żółty, oraz barwy powstałe w wyniku ich połączeń.

Technika tatuowania Tebori
Technika tatuowania Tebori

Źródło: Pinterest

Symbolika w japońskich tatuażach

Jak wspominaliśmy, tatuaże japońskie to także określone symbole: smoki, tygrysy, lwy, karpie koi, kwiaty, wizerunki Buddy, mityczni bohaterowie.

Polecamy: Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

Piwonia

Symbol bogactwa i dobrobytu, szczęścia i fortuny. Tylko podejmując ryzyko można uzyskać wielką nagrodę. Piwonia to również symbol piękna i delikatności.

Piwonia

Źródło: Tattoo Journal.com

Kwiat wiśni (sakura)

Symbol śmiertelności. Kwiat wiśni przypomina nam, aby doceniać każdą chwilę swojego życia. Żyć teraźniejszością. Ponadto Sakura związana jest z kulturą Samurajską.

Polecamy: Tatuaż kwiat wiśni (sakura) – symbolika

Kwiat wiśni

Źródło: Pinterest

Tygrys

W sztuce japońskiej tygrys kontroluje wiatr. Symbolizuje siłę i potęgę, a także długie życie. Dodatkowo chroni przed nieszczęściem, złymi duchami i chorobami.

Tygrys

Źródło: tattoobite.com

Smok

Są to jedne z najpopularniejszych tatuaży w kulturze japońskiej. Symbolizują siłę, szczęście, odwagę i mądrość. Smoki związane są z żywiołami wiatru i wody.

Smok

Źródło: askideas.com

Wąż

Wąż w kulturze japońskiej może mieć różne kolory, aby podkreślać różne cechy lub charakter. Symbolizuje mądrość oraz pomyślność. Chroni przed chorobami, katastrofami, złym losem, a także przed sutkami źle podjętych decyzji.

Wąż

Źródło: askideas.com

Feniks

Feniks w sztuce japońskiej ma takie samo znaczenie jak w innych kulturach. Symobolizuje odrodzenie i triumf, a także odnowę własnego "ja". Związany jest z ogniem. Ponadto feniks to symbol cesarza japońskiego.

Feniks

Źródło: askideas.com

Koi

Karp Koi związane są z żywiołem wody i zaliczane są do najpopularniejszych projektów tatuaży w sztuce japońskiej. Symbolizuje siłę, determinację, ciężką pracę oraz pragnienie osiągnięcia czegoś niezwykłego.

Koi

Źródło: Pinterest

Japońscy artyści

Co ciekawe, w Japonii jest obecnie ok. 300 mistrzów tatuażu, którzy oprócz tradycyjnych motywów wykonują także biegle „zachodnie” wzory. Nieliczni, najbardziej poważani japońscy artyści (jest ich kilku) bywają bardzo kapryśni – sami wybierają wzór, który umieszczą na ciele zainteresowanego, oraz jego miejsce, ponieważ w ich mniemaniu ciało człowieka jest czymś w rodzaju kawałka drewna, który wymaga określonego sposobu „rzeźbienia”. Zresztą wiele motywów wywodzi się ze sztuki drzeworytu, zwanej ukiyo-e. W dodatku na tatuaż należy czekać w kolejce nawet kilka miesięcy, a zdarza się, że mistrz odmawia wykonania w ostatniej chwili, z sobie tylko wiadomego powodu…
Artyści stosują do tatuowania narzędzia przekazywane z pokolenia na pokolenie. Im mniej krwi pojawia się w trakcie tatuowania, tym lepszy jest mistrz. Najpierw ręcznie nanosi on kontury, do których podczas kolejnych, wielokrotnych wizyt dodaje kolory i cieniowanie. Ostatnim elementem tatuażu jest podpis artysty, umieszczany w odpowiednim miejscu na plecach.

Proces wprowadzania tuszu pod skórę trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy (a nawet lat), w trakcie których między klientem a tatuatorem pojawia się więź, szacunek i swojego rodzaju mistyczne porozumienie. Przyjęte i mile widziane jest wręczanie sobie wzajemnych podarunków. Tatuaż, wykonywany przez mistrza może kosztować powyżej 20 000 euro, ale pod każdym względem jest wart swojej ceny.

Podobają Ci się tatuaże japońskie? Co sądzisz o sztuce japońskiej i ich wzorach?

Polecamy: Najpopularniejsze style tatuaży.

Skomentuj