Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż krzyż i jego znaczenie w różnych kulturach

Krzyż jest jednym z popularniejszych motywów wybieranych przez klientów salonów tatuaży. I to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Być może jest to spowodowane jego głęboką i bogatą symboliką w różnych kulturach. Warto wiedzieć więcej o znaczeniu krzyża, jeśli zdecydujemy się na taki tatuaż.

Co oznacza tatuaż krzyż?

Wielu ludzi kojarzy krzyż przede wszystkim z religią chrześcijańską, jednak ten symbol był obecny również w innych kulturach. Tatuaż krzyż może być odczytywany jako symbol siły, odwagi, dziedzictwa rodzinnego/kulturowego, symbol kultury celtyckiej, egipskiej, pamięci związanej z ukochanym, poświęcenia, honoru, cierpienia, śmierci, życia, słońca, pokoju, duchowości, ale i wielu innych. Każdy symbol może kryć w sobie ogrom różnych znaczeń, które sami mu nadamy podczas przygotowywania wzoru tatuażu. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów symbolu krzyża w różnych kulturach.

Krzyż jako symbol chrześcijaństwa

Symbol chrześcijaństwa to jedno z najbardziej oczywistych skojarzeń, gdy widzimy tego typu tatuaż. Przede wszystkim stanowi manifestacje wiary. Jego znaczenie skupia się na religijnym znaczeniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa, przynależności do wspólnoty chrześcijańskiej. Jest również symbolem poświęcenia.

Polecamy: Tatuaże z motywem oka – 43 intrygujące wzory

W symbolice krzyża chrześcijańskiego zawiera się również krzyż odwrócony, który nawiązuje do męczeńskiej śmierci św. Piotra, który został ukrzyżowany głową w dół. Natomiast krzyż o kształcie „X” związany jest ze śmiercią św. Andrzeja.

Polecamy: Tatuaże religijne – wzory w różnych religiach

Tatuaż krzyż – kultura celtycka

Kolejnym popularnym motywem tatuażu jest krzyż celtycki, czyli czteroramienny krzyż wpisany w okrąg symbolizujący wianek. Przede wszystkim związany jest z kulturą celtycką, ale jest również akceptowany przez chrześcijaństwo. Krzyż celtycki symbolizuje połączenie ducha i ciała oraz cykliczność natury. Tatuaż z krzyżem celtyckim może oznaczać również równowagę pomiędzy różnymi aspektami ducha i ciała, nadzieje oraz życie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że symbol krzyża celtyckiego jest również wykorzystywany przez ruchy nacjonalistyczne.

Polecamy: Tatuaż góry - 22 ciekawych pomysłów na tatuaż

Tatuaż przedstawiający krzyż celtycki.

Źródło: aceshightattooshop

Tatuaż krzyż – egipski Ankh

Wzór krzyża egipskiego jest jednym z bardzo popularnych wzorów, zwłaszcza u kobiet. Głównie dlatego, że symbolizuje życie. Tatuaż z krzyżem Ankh może również symbolizować związek mężczyzny i kobiety, dlatego jest również często wybierany przez pary. Poza tym tatuaż z krzyżem Ankh może być po prostu wyrazem zainteresowanie kulturą i osiągnięciami starożytnego Egiptu.

Tatuaż przedstawiający krzyż egipski Ankh.

Źródło: ilona_vs_robots

Tatuaż krzyż – Grecja

Krzyż grecki, czyli krzyż równoboczny, którego pozioma belka jest umieszczona dokładnie w połowie pionowej, jest obecnie kojarzony głównie z greckimi chrześcijanami, ale jego historia jest o wiele dłuższa. W kulturze asyryjskiej ten krzyż symbolizował niebiosa oraz był związany z kultem słońca. Ten symbol wybierają osoby, którym przede wszystkim bliska jest kultura starożytna. Tatuaż z krzyżem greckim często jest wzbogacany o słowa w języku greckim.

Tatuaż przedstawiający krzyż grecki.

Źródło: vegoyatattooer

Czy zdecydować się na tatuaż z krzyżem?

Wybór odpowiedniego motywu tatuażu to poważna decyzja, ponieważ zostanie z nami na całe życie. Dlatego też powinniśmy zastanowić się nad tym, co chcemy przekazać swoim tatuażem. Tatuaż krzyż ma głęboką i różnorodną symbolikę, a znaczenie każdego symbolu zmienia się w zależności od tego, jakiego typu elementy dodatkowe umieścimy na tatuażu, nadając mu tym bardziej spersonalizowany wygląd.

Dlatego też ważne jest, aby przed dokonaniem wyboru zastanowić się nad symboliką różnych motywów, a nie kierować się jedynie estetyką.

Skomentuj