Jeśli to czytasz, prawdopodobnie żałujesz wykonania swojego tatuażu. Nie martw się, z tym problemem boryka się wiele osób. Z tego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić w takiej sytuacji.
W zamierzchłych czasach do usuwania tatuażu używano kwasu trichlorooctowego, szorowano też miejsce tatuażu solą lub po prostu wycinano nieudane dzieło razem ze skórą.
Współczesne lasery usuwają tatuaże, rozbijając tusz wiązką światła o dużej intensywności. Pigment absorbuje impulsy lasera, który rozbija go na małe cząsteczki przez górną warstwę skóry (standardowe cząstki tuszu są zbyt duże, aby organizm mógł je wydalić). Potem, bardzo ogólnie mówiąc, białe krwinki „zjadają” tusz i transportują jego cząsteczki do wątroby, gdzie są przetwarzane i usuwane wraz z innymi produktami przemiany materii.
Zabieg jest bezpieczniejszy niż inne metody (wycięcie skóry, dermabrazja), ponieważ „atakuje” jedynie cząsteczki tuszu.
Jeżeli jesteś zainteresowany usunięciem tatuażu, powinieneś najpierw zaplanować konsultację z wyszkolonym profesjonalistą, który może ocenić twój tatuaż i udzielić ci szczegółowych rad. Liczba wymaganych zabiegów zależy od wieku, wielkości i koloru tatuażu. Kolor skóry, a także głębokość pigmentu tatuażu, wpływa na technikę usuwania.
Oczekiwania i efekty
Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie ma stuprocentowej gwarancji usunięcia tatuażu. Niektóre tatuaże znikają tylko częściowo i mogą pozostawić niewyraźny ślad i blizny. Przed podjęciem decyzji zadaj sobie bardzo ważne pytanie: czy chcesz zrobić cover, a może zadowoli Cię ślad po tatuażu lub częściowy tatuaż?
Pamiętaj, że jedna sesja nie usunie niechcianego wzoru. Zdecydowanie potrzebna jest duża ilość zabiegów, której niestety nie da się ustalić podczas pierwszej konsultacji. Ważne są także przerwy pomiędzy zabiegami. Nie wolno stosować lasera zbyt często w jednym miejscu, gdyż grozi to podrażnieniem skóry i otwartymi ranami. Średni odstęp czasu pomiędzy zabiegami powinien wynosić 4-6 tygodni.
Może was to zaskoczy, ale przy usuwaniu tatuażu ma znaczenie nawet jego lokalizacja! Wolniej blakną tatuaże położone z dala od serca, np. na nogach. Im bliżej serca znajduje się wzór, tym większe szanse na sukces przy usuwaniu go. Poza tym obszary, gdzie krążenie jest słabsze, po użyciu lasera goją się wolniej.
Dużo też zależy od samego tatuażu – jakie kolory były użyte i jak głęboko pod skórę zostały wprowadzone. Wzór wykonany przez profesjonalistę jest nasycony tuszem i wnika głęboko, lecz na równym poziomie, co może ułatwić usuwanie. Ręka amatora może wprowadzić tusz nierównomiernie, ale z reguły płycej, co również pomaga w wywabieniu barwnika.
Polecamy: Tusze do tatuowania – krótka charakterystyka
Istnieje kilka urządzeń, wysyłających wiązki promieniowania o różnych długościach, które działają na różne kolory tuszu. Technologie są cały czas w fazie usprawniania. Jeśli masz wielokolorowy tatuaż, do jego usunięcia będzie potrzebna kombinacja laserów. Mamy za to dobrą wiadomość dla posiadaczy czarnych niechcianych tatuaży – kolor ten absorbuje wszystkie długości fal lasera, czyli bardzo łatwo go usunąć. Niebieski barwnik również dobrze reaguje na wiązkę laserową.
Ciemne strony laserowego usuwania tatuażu
Po użyciu lasera mogą wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak podrażnienie skóry, obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, przebarwienia. Zazwyczaj ustępują po kilku tygodniach. Jeśli jest inaczej, skonsultuj się z lekarzem.
Zabieg może skutkować także zaciemnieniem (hiperpigmentacją) skóry lub jej rozjaśnieniem w miejscu usuniętego tatuażu. Te efekty powinny zaniknąć w ciągu 6-12 miesięcy. Inne niepożądane skutki to blizny, infekcje i zmiany strukturalne skóry.
Zdarza się także, że kolory usuwanego tatuażu utleniają się. Dotyczy to białych odcieni, w których pod wpływem lasera utlenia się dwutlenek tytanu. Efekt znika po kilku zabiegach.
Osoby z ciemniejszą skórą decydujące się na laserowe usuwanie tatuażu mogą niestety wraz z tuszem usunąć ciemny barwnik z własnej skóry. Zabieg w takim przypadku jest możliwy, trzeba jednak zachować większą ostrożność.
Na koniec zostawiliśmy kwestię finansową. Niestety usuwanie tatuażu nie zostanie sfinansowane przez NFZ. Koszt takiego zabiegu musimy pokryć z własnej kieszeni.
Podsumowując, laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne, gdy wykonuje je wykwalifikowany technik lub lekarz. Nie bój się zadawać pytań, poproś o zdjęcia prezentujące efekty podobnych zabiegów, które specjalista już wcześniej wykonywał.
Laserowe usuwanie tatuażu – jak przebiega zabiega?
Najpierw otrzymasz ochronne okulary. Następnie technik wykona na Twojej skórze test, by znaleźć najbardziej efektywną długość wiązki do usuwania tatuażu.
Laserowe usuwanie tatuażu nie jest przyjemne, ale większość pacjentów nie potrzebuje znieczulenia. Ból przypomina pryśnięcie gorącego oleju na skórę lub silny „pstryczek”. Ból jest dość silny, ale trwa kilka sekund. Po zabiegu skóra zostanie schłodzona, posmarowana maścią łagodzącą i zabandażowana. Światło lasera jest sterylne, nie ma więc potrzeby stosowania antybiotyków.
Gdy lekarz zezwoli na zdjęcie opatrunku, chroń miejsce po tatuażu kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Alternatywa
Nieudany tatuaż można zakryć nowym, lepszym wzorem. Jest to cover-up. Dobry tatuator zaprojektuje nowy motyw w taki sposób, że stary tatuaż stanie się niezauważalny.
Pokrycie poprzedniego tatuażu wymaga ciemniejszych tonów w nowym projekcie, aby skutecznie ukryć starszy, niechciany kawałek. Jeśli pierwotny motyw jest zbyt ciemny, zalecany jest zabieg laserowy w celu rozjaśnienia tuszu.
Podsumowując, usunięcie tatuażu jest możliwe, ale często bolesne i może wiązać się z dodatkowymi kosztami oraz ze skutkami ubocznymi, których efekty będziemy odczuwać przez dłuższy czas. Jeżeli nie jesteśmy pewni, że wymarzony wzór będzie dla nas idealny na resztę życia, zawsze możemy wykonać tatuaż tymczasowy, który łatwiej jest usunąć lub zmienić na inny.
Polecamy: Pierwszy tatuaż przed Tobą? Oto 5 rzeczy, o których należy pamiętać
Array
Ja ostanio cały czas czytam o nowych laserach do usuwanie tatuaży StalWalker, Discovey Pico. Podobno jets to skuteczne, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo jednak wymaga to kilku zabiegów. Czym starszy tatuaży tym trudniej go usunąć.
Szczerze mówiąc to słyszałam, że laserowe usuwanie tatuażu wcale nie jest takie proste. Podobno blizny i tak zostają, a sam koszt kilku sesji jest dość drogi. Myślę, że alternatywą jest cover nieudanego tatuażu 🙂 piękne przerobki niechcianych dziar wykonują artyści z warszawskiego Jah Love. Tutaj: https://www.facebook.com/studio.tatuazu.warszawa.tattoo/?fref=ts można przejrzeć galerię ich dzieł.
Czy po usunieciu tatuazu moxna wypic alkohol ?