Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż tymczasowy – alternatywa dla trwałych tatuaży

Tatuaż tymczasowy jest dobrą opcją dla osób niezdecydowanych. Dzięki niemu można sprawdzić, jak prezentuje się wybrany przez nas wzór. To również świetna czasowa ozdoba na imprezę, np. w okresie letnim dla tych, którzy nawet nie myślą o tatuażu na stałe. Poza tym dzięki takiemu rozwiązaniu powstaje możliwość przekonania się, czy po jakimś czasie wzór się nam nie znudzi.

Polecamy: Tatuaż a praca. Czy ma on wpływ na karierę?

Tatuaż tymczasowy - rodzaje

 • Najkrócej na skórze utrzyma się tzw. tatuaż brokatowy. Można go wykonać u kosmetyczki, która przykleja wybrany szablon i ozdabia go brokatem i cekinami.
  Wytrzymałość tatuażu brokatowego: do 7 dni.
Tatuaż brokatowy w kształcie smoka
Tatuaż brokatowy

Źródło: Lynne Bailey

 • Swego rodzaju „tatuaż tymczasowy” możemy wykonać również w solarium – przed sesją opalania wystarczy nakleić na ciało szablon, który pozostawi na skórze jaśniejszy ślad.
  Wytrzymałość „tatuażu” z solarium: do zaniknięcia opalenizny.

 • Nieco dłużej będziemy mogli podziwiać na ciele tatuaż z henny – roślinnego barwnika pochodzącego z lawsonii bezbronnej, do którego dodaje się sok z cytryny. Henna wygląda jak gęsta pasta o konsystencji jogurtu, którą umieszcza się na ciele na ok. 2 godziny. Tradycyjne hinduskie wzory na dłoniach i stopach kobiet nazywają się mehendi. Co ciekawe, na dłoniach i stopach tatuaż zawsze wyjdzie ciemniejszy niż np. na tułowiu. Ostrzegamy przed podróbkami henny, które są czarne. Mogą zawierać PPD – parafenylenodiaminę, wywołującą silne reakcje alergiczne (rany i blizny!). Prawdziwa henna dostępna jest w odcieniach brązu, czerwieni lub zieleni.
  Wytrzymałość tatuażu z henny: do 15 dni.

  Polecamy: Czym właściwie jest tatuaż z henny?
Tatuaż tymczasowy z henny wykonany na dłoni kobiety - inaczej mehendi
Tatuaż z henny - mehendi
 • Kolejną alternatywą dla permanentnego tatuażu jest airbrush – tatuaż wykonany technologią zapożyczoną z solarium. Tatuaż nakładany jest na skórę jako opalenizna z pistoletu natryskowego i jest na niej widoczny do czasu złuszczenia się wierzchniej warstwy naskórka.
  Wytrzymałość tatuażu airbrush: ok. 2 tygodnie.

Tatuaż tymczasowy wykonany technologią airbrush
Tatuaż airbrush

Źródło: Kayla Smart

 • Kolejną opcją jest biotatuaż. Jak wskazuje nazwa, wykonywany jest za pomocą naturalnych tuszy, które nie uczulają. Problem w tym, że robi się go tak samo, jak prawdziwy tatuaż, co wiąże się z bólem podczas tatuowania. Wyjątek stanowi głębokość, na jaką pod skórę wprowadzany jest barwnik. Minusem jest również ograniczenie co do wyboru motywu – aby po jakimś czasie nadal wyglądał estetycznie, musi to być prosty wzór lub napis, najlepiej niewielkiego formatu. Biotatuaż często „opuszcza” ciało nierównomiernie w miarę upływu czasu, należy się więc liczyć z ciemniejszymi i jaśniejszymi plamami koloru. Może zdarzyć się i tak, że w części wzoru barwnik wprowadzony zostanie głębiej i nie da się go usunąć przy pomocy złuszczania naskórka. Potrzebny będzie wtedy laserowy zabieg usunięcia tatuażu. Im częściej właściciel biotatuażu opala się, tym szybciej kolor zniknie z jego ciała. U osób starszych procesy odnowy naskórka są wolniejsze, w związku z tym tatuaż trzyma się dłużej, co akurat jest zaletą.
  Wytrzymałość biotatuażu: 3-5 lat.

Polecamy: Co sprawia, że tatuaże są trwałe?

 Tatuaż tymczasowy firmy Ephemeral

Jest jeszcze jedna ciekawostka, opracowywana przez ekipę start-upową Ephemeral. Jest to klasyczny tatuaż, wykonany jednak za pomocą tuszu o mniejszych molekułach, dzięki czemu można go zmienić lub usunąć po roku od wykonania – wystarczy jedynie przetrzeć miejsce wzoru specjalnym roztworem. Genialne, nieprawdaż?
Wytrzymałość tatuażu Ephemeral: od 3 miesięcy do 1 roku.


Miałeś już tatuaż tymczasowy na swoim ciele? Czy Twoim zdaniem tatuaże tymczasowe w ogóle powinny zalicza się do tatuaży? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Polecamy: Małe tatuaże – galeria 41 subtelnych wzorów

Skomentuj