Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyCover up tatuażu, czyli zakrycie tatuażu innym

Co właściwie oznacza cover tatuażu? Jest to po prostu przykrycie niechcianego wzoru innym. Dzieje się tak najczęściej z pierwszym tatuażem, kiedy to niedoświadczony, często młody człowiek ulega pokusie posiadania niedostępnej dotychczas ozdoby tanim kosztem – i korzysta z usług "chałupniczych" u początkujących znajomych. Taki tatuaż jest dziełem wątpliwej urody, a tusz kiepskiej jakości "rozpływa się" pod skórą.

Covery przykrywają także podjęte pochopnie decyzje – wzory, które przestały się podobać oraz imiona partnerów.

Bywa też tak, że pod wpływem dużych zmian w ciele człowieka (znaczne przybranie na wadze bądź jej utrata) tatuaż przestaje wyglądać dobrze – jest zdeformowany, wykrzywiony. Tego jednak najczęściej nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Z wiekiem nie tylko nasza skóra się zmienia, ale i nasz styl. Coś, co podobało się kilkanaście lat temu, obecnie nie wzbudza już takiego zachwytu.

Cover tatuażu wykonany na ramieniu mężczyzny.
Cover tatuażu wykonany w Studio Tatuażu EvilTattoo.

Zanim zrobisz cover up tatuażu

Niestety nie każdy tatuaż da się zakryć innym – dotyczy to zwłaszcza bardzo ciemnych motywów, które mogą zacząć prześwitywać przez cover tatuażu. W takich przypadkach trzeba skorzystać z paru sesji laserowego usuwania tatuażu, aby nieco rozjaśnić przeznaczony do zakrycia wzór. Przy maskowaniu wzoru najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie tuszy, zwłaszcza zieleni i błękitu. Warto natomiast unikać żółci i czerwieni – pigmenty w nich zawarte są zbyt delikatne, by przykryć ciemny tatuaż.

Pamiętaj, aby nie oszczędzać na coverze – jeśli ma być idealnym zamaskowaniem poprzedniego tatuażu, musi być wykonany przez profesjonalnego artystę. Weź też pod uwagę to, że zabieg laserowego usuwania jest znacznie droższy, bardziej bolesny i nieprzewidywalny w efekcie końcowym niż zabieg samego tatuowania.

Polecamy: Znieczulenie podczas tatuowania, czyli jak złagodzić ból

Wbrew pozorom nie jest łatwo tak wkomponować nowy wzór w stary, aby efekt był powalający. Wymaga to dużego doświadczenia i umiejętności. Jeśli nie masz pomysłu, w jaki sposób zakryć poprzedni tatuaż, artysta spotka się z Tobą, obejrzy wzór i po rozmowie zaproponuje odpowiedni projekt.

Polecamy: Jak zaprojektować tatuaż?

Infografika przedstawiająca 5 rad zanim zdecydujesz się na cover up tatuażu

Cover tatuażu - nasze rady

Jakiej rady możemy udzielić, jeśli chodzi o cover tatuażu? Postaraj się unikać tej opcji. Jeśli nie stać Cię na wizytę w studio, lepiej wstrzymaj się i uzbieraj potrzebną sumę. Przejrzyj prace artysty u którego masz zamiar wykonywać tatuaż. Przemyśl wybór wzoru – zastanów się, czy na pewno chcesz nosić go na skórze już zawsze.

Polecamy: Pomysł na tatuaż – przydatne wskazówki

Sposobem działającym jedynie na psychikę (a przy tym najtańszym i niewymagającym ingerencji w skórę) jest akceptacja swojego tatuażu – jako że nie istnieje idealny wzór, zamiast zastanawiać się, czy może lepiej byłoby go wykonać w kolorze lub innym stylu.

Ciekawą metodą jest rozbudowa starego wzoru lub wzbogacenie go o kilka dodatków. Jest to dobra opcja dla kogoś, kto nie mówi "nie" dla powiększenia wzoru. Ponadto istnieje wręcz nieskończona ilość sposobów, które pozwolą na stworzenie dzieła w zupełnie nowym stylu. Jeśli więc nie przeszkadza Ci sama obecność tatuażu, możesz śmiało pokusić się o tego typu zmianę.

Robiłeś już cover tatuażu? Podziel się opinią w komentarzu.

Skomentuj

  1. Renata

    Z doświadczenia wiem, że pierwsze tatuaże nie zawsze są przemyślane… A potem wiele czasu i energii trzeba poświęcić, żeby je przerobić albo zakryć. U mnie udało się na szczęście tak ukryć wyblakły tatuaż z wczesnej młodości, że jest całkowicie niewidoczny.

  2. Piotr

    Witam. Mam bubla na plecach. Dłoń z nożem ale wygląda całkiem inaczej.

  3. Pedro

    Czy można zrobić cover na coverze ? Miałem stary tatuaż i zakrylem go kolejnym ale po jakimś czasie przestałem czerpać z niego satysfakcję . Czy można nałożyć nań jeszcze jeden wzór ?