[wpseo_breadcrumb]

Tatuaż jest wymagającą ozdobą. Poza wyborem wzoru, salonu tatuażu, godzinami spędzonymi na fotelu i bólem, należy również odpowiednio zadbać o tatuaż po zabiegu. Inaczej tatuaż może nie zagoić się dobrze, albo nieświadomie przyczynimy się do jego zbyt wczesnego blednięcia. Dlatego też warto dowiedzieć się jak najwięcej o higienie i ochronie tatuażu. Jedną z najczęściej omawianych kwestii jest problem z kąpielą po zrobieniu tatuażu.

Tatuaż a kąpiel w wannie

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że tatuaż jest otwartą raną. Po zrobieniu tatuażu, skóra jest podrażniona i narażona na różnego rodzaju infekcje i zanieczyszczenia, dlatego higiena jest bardzo ważna. Jednak nie wszystko, co kojarzy się z higieną jest odpowiednie dla świeżego tatuażu. Po zabiegu należy unikać zanurzenia w stojącej wodzie (bez różnicy czy chodzi o kąpiel w wannie, jacuzzi czy basenie). W każdej wodzie mogą znajdować się bakterie, które łatwo przedostaną się przez podrażnioną, pozbawioną ochrony skórę i wywołają infekcje, co może znacząco utrudnić proces gojenia skóry. Dlatego też wskazany jest prysznic. Warto też pamiętać, że gorąca woda może pogłębić ból w miejscu wykonania tatuażu i wzmocnić stan zapalny. Dlatego najlepszym rozwiązaniem krótki, chłodny prysznic.

Kobieta z tatuażem kąpiąca się w morzu.

Kąpiel po zrobieniu tatuażu – ile należy odczekać?

W tym przypadku nie ma sztywnych zasad. Niektórzy tatuatorzy radzą, aby odczekać 24 godziny przed kąpielą, ale inni uważają, że można wziąć kąpiel zaraz po zabiegu. Kąpiel sama w sobie nie przeszkadza podczas gojenia. Najważniejsze jest, aby tatuaż został odpowiednio zabezpieczony przed zanieczyszczeniem i gorącem. Warto wcześniej zapytać tatuatora o wskazówki dotyczące najlepszej pielęgnacji świeżego tatuażu. Kwestie związane z kąpielą i tatuażem są zależne również od jego wielkości i ilości tuszu, który musiała przyjąć skóra.

Polecamy: Tatuaż a siłownia – praktyczne informacje

Pielęgnacja tatuażu podczas kąpieli – szczegóły

Po zabiegu najlepiej wziąć chłodny (bądź zimny) prysznic. Ciepła woda nie tylko może podrażnić miejsce wykonania tatuażu, ale również otwiera pory skóry, co może zagrozić atramentowi, który jeszcze nie zagnieździł się w skórze. Nie oznacza to, że tatuaż od razu zostanie zniszczony, ale może się to przyczynić do szybszego blednięcia tatuażu w przyszłości.
Strumień wody nie powinien lać się bezpośrednio na tatuaż. Może to wywołać podrażnienie. Kąpiel po zrobieniu tatuażu powinna być krótka.

Infografika przedstawiająca najważniejsze informacje dotyczące kąpieli po zrobieniu tatuażu.

Miejsce na skórze, na którym znajduje się nowy tatuaż należy myć mydłem antybakteryjnym. W przypadku mydła, warto kupić mydło przeznaczone do pielęgnacji tatuaży, ponieważ zwykłe mydła antybakteryjne mogą być zbyt mocne dla podrażnionej skóry. Dodatkowo mydło wysusza skórę, a obszar po zrobieniu tatuażu powinien być dobrze nawilżony.

Polecamy: Czy można dbać o tatuaż podczas snu?

Po kąpieli nie należy używać ręcznika do osuszenia tatuażu. Na ręczniku kąpielowym mogą znajdować się bakterie, a do tego ma on nieprzyjemną dla podrażnionej skóry fakturę. Najlepiej aby miejsce z tatuażem wyschło naturalnie, lub można również użyć ręcznika papierowego i delikatnie przyłożyć go do świeżego tatuażu. Po osuszeniu miejsca z tatuażem należy posmarować je odpowiednim balsamem.

Polecamy: Czy sauna po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł?

Array

Skomentuj

  1. SamNem

    Fajny wpis! Jestem przed swoim pierwszym tatuażem, który będę robiła w Dirty Lust – https://dirtylust.pl/ i jako fanka długich kąpieli wolałam się najpierw zapoznać z tematem 🙂