Każdy nowy tatuaż wymaga zagojenia, które trwa do miesiąca. Jako że fizjologia każdego z nas jest inna, etapy gojenia tatuażu można podzielić na trzy-cztery fazy. W tym okresie niezbędna jest szczególna troska o tatuaż, aby nie zaprzepaścić starań artysty. Pokażemy Ci, jak przebiega ten proces krok po kroku.
Podobnie jak każdy inny rodzaj otwartej rany, tatuaż należy chronić przed szkodliwymi bakteriami z zewnątrz oraz pomóc naskórkowi zregenerować się tak, by jego stan był identyczny z sytuacją sprzed wykonania tatuażu (oczywiście pomijając fakt pięknego wzoru na skórze).
Etap pierwszy (1-6 dni)
Rozpoczyna się, gdy tylko artysta zakończy swą pracę. Tatuaż jest jasny i świeży (po zagojeniu będzie wyglądał tak samo, choć będzie nieco mniej jaskrawy). Powierzchnia tatuażu to duża, otwarta rana, z której sączy się osocze, by ułatwić proces regeneracji. Okolica jest czerwona, lekko posiniaczona, wypukła. Po zakończeniu pracy tatuator przemyje tatuaż mydłem antybakteryjnym i owinie go folią, by zabezpieczyć przed bakteriami. Gdy po powrocie do domu zdejmiesz opatrunek, ujrzysz ciało zabrudzone limfą, krwią i tuszem. Nie martw się, wypychanie tych płynów spod skóry jest zupełnie normalne. Staraj się zmywać jak najwięcej tych substancji (utrudniają gojenie, tworząc wysychające, pękające plamy) za pomocą letniej wody, delikatnego mydła (może być to płyn do higieny intymnej) i czystych palców. Nie używaj myjek ani żadnych szorstkich materiałów. Następnie osuszaj tatuaż jednorazowym ręcznikiem papierowym (delikatnie przykładaj, nie trzyj!), nałóż cienką warstwę polecanego przez salon smarowidła i zawiń w folię oddychającą. Większość artystów radzi, aby owijać tatuaż przez 1-3 dni od jego wykonania. Zmieniaj wtedy opatrunek co 3 godziny. Sączenie, obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie i ból (porównywalny do silnego oparzenia słonecznego) będą się stopniowo zmniejszać każdego dnia. Powoli może zacząć pojawiać się świąd. Podwyższona temperatura, czyli naturalny stan zapalny w miejscu tatuażu nie powinna niepokoić (chyba że utrzymuje się powyżej tygodnia, a zaczerwienienie i sińce powiększają się, co może oznaczać zakażenie), gdyż podobnie jak obrzęk, zwiększa przepływ krwi w okolicy wzoru i ułatwia białym krwinkom walczyć z ewentualnymi bakteriami z zewnątrz.
Źródło: authoritytattoo.com
RADA: nie zakrywaj tatuażu folią, gdy jesteś w domu. Posmaruj go maścią i pozwól mu mieć kontakt z powietrzem. Jeśli jest ryzyko dotknięcia tatuażem do ubrania czy pościeli, muszą być one wykonane z naturalnych tkanin i bezwzględnie czyste. Gdy jesteś opiekunem psa, kota czy innego domowego pupila, uważaj, aby zwierzak i jego pióra/sierść nie miały kontaktu z Twoim tatuażem.
Polecamy: Czy można dbać o tatuaż podczas snu?
Etap drugi (7-14 dni)
Twoje ciało wykonuje ciężką pracę, aby doprowadzić do przywrócenia ciągłości naskórka. Świąd i łuszczenie się skóry nasilają się, a sama powierzchnia tatuażu staje się bardzo sucha. Wiele osób uważa przez to ten czas za najgorszy. Trwa to, dopóki nie złuszczy się cały martwy naskórek, a strupki nie odpadną (nie wolno im w tym pomagać! Można wtedy przy okazji usunąć tusz ze skóry). Jedyny ratunek w regularnym (nawet 6-7 razy dziennie) nawilżaniu wytatuowanego miejsca. Pomóc może również delikatne chłodzenie skóry kostkami lodu (przez papierowy ręcznik). Tatuaż przed balsamowaniem powinien być suchy, aby nie „zaparzyć” skóry. Nie nakładaj zbyt grubej warstwy balsamu – daj tatuażowi oddychać. Jeśli swędzenie jest nie do wytrzymania, spróbuj lekko potrzeć skórę. Pamiętaj – NIE WOLNO DRAPAĆ!
Źródło: authoritytattoo.com
Pod koniec tego etapu gojenia tatuażu zauważysz dużo złuszczonego naskórka. Nie odrywaj go (pozwól mu odpaść, gdy będzie gotowy) – istnieje ryzyko, że podczas tej czynności wyciągniesz tusz z głębszych warstw skóry.
Jeśli musisz wyjść na słońce, posmaruj wzór blokerem opalania (SPF 50 lub 60). Dotyczy to również okresu po wygojeniu motywu. Światło słoneczne działa na tatuaż jak laser stosowany do usuwania tuszu. Szczególnie szybko zanika w tym przypadku kolorowy barwnik.
Polecamy: Opalanie po zrobieniu tatuażu – co warto wiedzieć?
Kosmetyki stosowane podczas gojenia tatuażu
Warto korzystać z profesjonalnych kosmetyków do pielęgnacji tatuażu – posiadają starannie dobrane składniki, które nie szkodzą wytatuowanej skórze. Polecane przez nas produkty to:
Masło Dragon’s Blood - Balm Tattoo
- w 100% naturalny produkt.
- redukuje krwawienie, zaczerwienienie, opuchliznę
- pomaga utrzymać żywe kolory tatuażu
- używane podczas procesu gojenia oraz codziennej pielęgnacji już zagojonych tatuaży
Zniżka 10% z kodem rabatowym: ETATUATOR
After Inked
Tattoo Creme Pegasus
- krem przeznaczony do pielęgnacji świeżego tatuażu
- przyśpiesza regenerację i gojenie skóry
- tłusta baza kremu zapobiega rozmywaniu się pigmentu
- wyciąg z kiełków pszenicy odżywia i nawilża skórę
- brak konserwantów i emulgatorów
Etap trzeci (15-30 dni)
Tatuaż wygląda jak całkowicie zagojony, ale przez kilka tygodni może sprawiać wrażenie lekko „zamglonego”- tusz wygląda mniej wyraziście, co jest normalne. To ochrona stworzona przez skórę, by nie dopuścić światła do wrażliwej skóry pod spodem. Po ukończeniu procesu gojenia mglista warstwa zniknie i ujawni tatuaż w pełnej krasie!
Nadal postępuje regeneracja głębszych warstw skóry, nie przerywaj więc pielęgnacji tatuażu. Naskórek ciągle jest cienki i nieco się łuszczy. Pod nim ukrywa się ostateczny wzór.
Pamiętaj: chroń tatuaż przed słońcem. Nie przemywaj go preparatami z alkoholem – skóra jest jeszcze na to zbyt delikatna. Korzystaj raczej z prysznica niż z kąpieli w wannie.
Polecamy: Czym smarować tatuaż? Pielęgnacja tatuażu
Wydawałoby się, że na tym etapie gojenia tatuażu nie ma się czym martwić, ale… udaj się do salonu tatuażu (tatuator nie jest lekarzem, ale potrafi odróżnić niepokojące objawy od oznak prawidłowego gojenia) lub lekarza, gdy nadal odczuwasz ból, pojawia się wysypka lub gdy miejsce tatuażu jest nadal bardzo wrażliwe na dotyk – może być to objaw alergii na tusz (zwłaszcza, gdy zawiera dużo czerwonego barwnika). Gorączka, wypływająca ropa i promieniujące od tatuażu smugi świadczą o zakażeniu krwi.
Polecamy: Tatuaż a krwiodawstwo - garść informacji
Czego unikać w trakcie gojenia tatuażu
- Nie używaj do pielęgnacji produktów na bazie pochodnych ropy naftowej – niszczą tatuaż.
- Odpuść pływanie. Chlor może wypłukać kolor i wysuszyć skórę.
- Nie wystawiaj nowego tatuażu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
- Nie rozdrapuj żadnych powstałych strupów – może to opóźnić proces gojenia.
- Unikaj długiego moczenia pod prysznicem.
- Unikaj forsownych treningów – pot może zaszkodzić tatuażowi.
Polecamy: Czy sauna po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł?
Najlepiej w ogóle nie przestawaj troszczyć się o swój tatuaż – odwdzięczy Ci się wtedy pięknym i nieblaknącym kolorem. Pamiętaj o diecie bogatej w witaminy E, K i D, które dbają o kondycję skóry i układu odpornościowego.
Czy dbałeś szczególnie o tatuaż w trakcie gojenia się skóry? Czy używasz kosmetyków do codziennej pielęgnacji tatuażu? Podziel się z nami swoją opinią i zostaw komentarz.
Ja mam tatuaż na ręce ale koło żył skóra mi się piszczy jest trochę czerwoną i raz piecze raz swędzi że mam chęć się podrapac.
Mam tatoo dosyć duże na całe ramię. Robiłem go prawie 3 tygodnie temu. Może to dziwne, ale nie miałem żadnych powyżej opisanych objawow. Tatuażysta też by zdziwiony. Zadnyxh ropni, żadnej kropki krwii żadnych oparzen żadnych opuchlizn żadnego osocza i swędzenia przez cały ten okres. Tylko pielęgnacja kremem do tatoo. Ręką nic mnie nie bolała, a miałem 7h robiony tatuaż. Pozdrawiam wszystkich, krtorzy cierpieli.