Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyCzy sauna po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł?

Udanie się do salonu tatuażu to poważna decyzja. W końcu tatuaż zostanie z nami do końca życia. Z tego powodu wiele osób poświęca dużo czasu na przemyślenie idealnego wzoru i znalezienie odpowiedniego artysty. Jednak na tym zainteresowanie tatuażem nie może się skończyć. Po zabiegu należy o niego zadbać i pamiętać o przestrzeganiu kilku kluczowych zasad, takich jak używanie dobrych kosmetyków do pielęgnacji tatuażu czy unikanie ostrego słońca. A co w przypadku nowego tatuażu i wizyty w saunie? O tym poniżej.

Tatuaże tymczasowe - banner eTatuator.pl

Nowy tatuaż a sauna

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że świeży tatuaż jest niczym innym, jak otwartą raną, która potrzebuje czasu, aby się zagoić. Z tego powodu powinniśmy przez co najmniej kilka dni powstrzymać się przed wyczerpującą aktywnością sportową, tłocznymi imprezami, koncertami, alkoholem oraz gorącą wodą, a także sauną czy łaźnią parową. Gorąc panujący w saunie działa niekorzystnie na świeży tatuaż i może spowodować uszkodzenie tuszu.

Polecamy: Czy długa kąpiel po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł?

Ręczniki przed wejściem do sauny

Dlaczego sauna źle wpływa na nowy tatuaż?

Skóra w miejscu wykonania tatuażu jest niezwykle delikatna i potrzebuje czasu na wrócenie do poprzedniego stanu. Aż do tego momentu tusz znajdujący się pod skórą jest zagrożony i może zostać uszkodzony poprzez niewłaściwą pielęgnację. Sauna, podobnie, jak gorąca woda, podrażnia skórę, zmiękcza ją, otwiera pory oraz wywołuje pocenie.

Wszystkie wymienione powyżej elementy mogą wpłynąć na późniejszy wygląd tatuażu i doprowadzić do jego przedwczesnego blaknięcia. Woda i pot znajdujący się na skórze mogą poprzez ranę wniknąć głębiej i rozcieńczyć tusz. Otwarte pory skóry również nie pomagają w utrzymaniu tuszu na miejscu. Nie oznacza to, że tatuaż się „rozleje” pod skórą, ale może prezentować się nieco gorzej i wymagana będzie poprawka.

Nie można również zapominać o możliwości infekcji. Publiczna sauna, nawet bardzo dobrze utrzymana, wciąż jest siedliskiej bakterii, a inni ludzie spędzający w niej czas, nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad higieny. To nie jest dobre środowisko dla nowego tatuażu, który jest wyjątkowo mocno narażony na infekcje.

Na samym końcu warto zaznaczyć, że po zrobieniu nowego tatuażu organizm jest osłabiony poprzez długotrwały ból, dlatego też potrzebuje kilku dni na zebranie nowych sił. Nawet krótka sesja w saunie może nas dodatkowo osłabić, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy osobami korzystającymi z niej regularnie.

Polecamy: Jak dbać o świeży tatuaż? Kilka praktycznych rad

Atrakcyjna dziewczyna z tatuażami. Tatuaż a sauna

Kiedy możemy udać się do sauny?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie będzie stwierdzenie, że wizyta w saunie jest możliwa dopiero po całkowitym zagojeniu tatuażu. Gdy skóra znów będzie mocna i wszelkie zaczerwienienie zniknie, relaks w saunie będzie całkowicie bezpieczny.

Do sauny najlepiej udać się dopiero po trzech tygodniach od zrobienia tatuażu. Wtedy będziemy mieli pewność, że skóra się zagoiła. Po trzech tygodnia powinniśmy zakończyć wszystkie stadia gojenia świeżego tatuażu.

Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek problemów, czy niejasności związanych z tym, co możemy, a czego nie możemy robić mając nowy tatuaż, powinniśmy zasięgnąć porady pracowników salonu tatuażu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że przez przypadek nie narazimy tatuażu na uszkodzenie.

Skomentuj