Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPielęgnacjaCzy można dbać o tatuaż podczas snu?

Tatuaż jest ozdobą, która wymaga wyjątkowej troski, zwłaszcza przez pierwsze dni po jego wykonaniu, gdy skóra potrzebuje czasu na regeneracje. Poza zadbaniem o odpowiednie nawilżenie i ochronę tatuażu w czasie dnia, warto pamiętać również o zabezpieczeniu tatuażu w czasie snu. Jak dbać o tatuaż w nocy?

Polecamy: Czy sauna po zrobieniu tatuażu to dobry pomysł?

Dbanie o tatuaż w nocy – czysta pościel

Na wstępie warto przypomnieć, że tatuaż to nic innego, jak otwarta rana, dlatego też należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce wykonania tatuażu przed bakteriami. Po wizycie w salonie tatuażu warto zmienić pościel na czystą. Najlepiej byłoby, gdyby pościel była zmieniana/prana codziennie, aby zminimalizować możliwość kontaktu świeżego tatuażu z bakteriami, kurzem czy brudem. Dopiero kiedy zakończy się proces łuszczenia martwego naskórka i wytworzy się nowa warstwa ochronna skóry, można przestać przejmować się przesadną czystością pościeli.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że przez pierwsze dwa/trzy dni po zabiegu, ze świeżego tatuażu będzie wyciekać krew, tusz i osocze, co może zniszczyć pościel. Warto mieć osobny zestaw, którego nie będzie nam żal, jeśli zostanie zniszczony.

Człowiek leżący na pościeli z tatuażem na dłoni.

Dbanie o tatuaż w nocy – nigdy nie śpij na nowym tatuażu

To może być wyjątkowo trudne, jeśli tatuaż został wykonany na części ciała, na której często leżymy, jak dłoń albo plecy. Świeży tatuaż nie powinien być uciskany, a zwłaszcza przyciskany do pościeli. Tatuaż nie powinien być przesadnie przegrzewany i zawsze powinien mieć dostęp do świeżego powietrza.

Jak dbać o tatuaż w nocy? - żadnych zwierząt

Dopóki tatuaż się nie zagoi, domowe zwierzęta nie powinny mieć możliwości spać w łóżku. Oczywistym powodem jest czystość i zabezpieczenie przed bakteriami, które mogę mieć na sobie zwierzaki. Jednak poza tym, warto pamiętać również o tym, że ze świeżego tatuażu wydobywa się krew. Nasz pupil może próbować ją zlizać w nocy.

Zadbaj o nowy tatuaż w nocy poprzez ośmiogodzinny sen

Nowy tatuaż to ogromny stres dla naszego organizmu. Proces gojenia jest długi i wymagający, dlatego należy zapewnić organizmowi jak najlepsze warunku do regeneracji. Podczas pierwszego tygodnia warto spać nieco więcej. Długi sen w nocy jest dobrym sposobem na zadbanie o nowy tatuaż.

Nowy tatuaż – zadbaj o odpowiednią pozycję

Jeśli nowy tatuaż znajduje się na dłoniach/nadgarstkach lub kończynach dolnych, można dodatkowo zadbać o niego w nocy poprzez niewielką zmianę pozycji podczas snu. Kończyny górne i dolne mają tendencję do obrzęków. Aby poradzić sobie z obrzękiem, można umieścić kończynę na podwyższeniu, takim jak poduszka czy zwinięty ręcznik.

Dbanie o tatuaż w nocy – ogranicz alkohol

Alkohol wpływa na jakość snu. Jednocześnie neutralizacja alkoholu w organizmie obciąża go, a to spowalnia proces regeneracji świeżego tatuażu. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie do minimum spożywania alkoholu podczas pierwszych kilku dni po zrobieniu tatuażu.

Polecamy: Tatuaż a alkohol - wpływ alkoholu na tatuowanie

Jak dbać o tatuaż w nocy - infografika

Nawet w nocy nie zapominaj o nawilżeniu

Idealnym rozwiązaniem byłoby spanie przez całą noc w jednej pozycji, jednak w praktyce jest to niemożliwe. W nocy zmieniamy pozycję, wiercimy się, ocieramy nowy tatuaż o prześcieradło, a to niestety, powoduje jego wysuszenie. Dlatego też zaraz po przebudzeniu należy oczyść tatuaż oraz nawilż go odpowiednim kremem. Długie wylegiwanie w łóżku może doprowadzić do wysuszenia, a w konsekwencji pękania nowego tatuażu.

Skomentuj