Co właściwie oznacza cover tatuażu? Jest to po prostu przykrycie niechcianego wzoru innym. Dzieje się tak najczęściej z pierwszym tatuażem, kiedy to niedoświadczony, często młody człowiek ulega pokusie posiadania niedostępnej dotychczas ozdoby tanim kosztem – i korzysta z usług „chałupniczych” u początkujących znajomych. Taki tatuaż jest dziełem wątpliwej urody, a tusz kiepskiej jakości „rozpływa się” pod skórą.
Covery przykrywają także podjęte pochopnie decyzje – wzory, które przestały się podobać oraz imiona partnerów.
Bywa też tak, że pod wpływem dużych zmian w ciele człowieka (znaczne przybranie na wadze bądź jej utrata) tatuaż przestaje wyglądać dobrze – jest zdeformowany, wykrzywiony. Tego jednak najczęściej nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Z wiekiem nie tylko nasza skóra się zmienia, ale i nasz styl. Coś, co podobało się kilkanaście lat temu, obecnie nie wzbudza już takiego zachwytu.
Cover tatuażu wykonany w Studio Tatuażu EvilTattoo.
Zanim zrobisz cover up tatuażu
Niestety nie każdy tatuaż da się zakryć innym – dotyczy to zwłaszcza bardzo ciemnych motywów, które mogą zacząć prześwitywać przez cover tatuażu. W takich przypadkach trzeba skorzystać z paru sesji laserowego usuwania tatuażu, aby nieco rozjaśnić przeznaczony do zakrycia wzór. Przy maskowaniu wzoru najlepiej sprawdzają się chłodne odcienie tuszy, zwłaszcza zieleni i błękitu. Warto natomiast unikać żółci i czerwieni – pigmenty w nich zawarte są zbyt delikatne, by przykryć ciemny tatuaż.
Pamiętaj, aby nie oszczędzać na coverze – jeśli ma być idealnym zamaskowaniem poprzedniego tatuażu, musi być wykonany przez profesjonalnego artystę. Weź też pod uwagę to, że zabieg laserowego usuwania jest znacznie droższy, bardziej bolesny i nieprzewidywalny w efekcie końcowym niż zabieg samego tatuowania.
Polecamy: Znieczulenie podczas tatuowania, czyli jak złagodzić ból
Wbrew pozorom nie jest łatwo tak wkomponować nowy wzór w stary, aby efekt był powalający. Wymaga to dużego doświadczenia i umiejętności. Jeśli nie masz pomysłu, w jaki sposób zakryć poprzedni tatuaż, artysta spotka się z Tobą, obejrzy wzór i po rozmowie zaproponuje odpowiedni projekt.
Polecamy: Jak zaprojektować tatuaż?
Cover tatuażu – nasze rady
Jakiej rady możemy udzielić, jeśli chodzi o cover tatuażu? Postaraj się unikać tej opcji. Jeśli nie stać Cię na wizytę w studio, lepiej wstrzymaj się i uzbieraj potrzebną sumę. Przejrzyj prace artysty u którego masz zamiar wykonywać tatuaż. Przemyśl wybór wzoru – zastanów się, czy na pewno chcesz nosić go na skórze już zawsze.
Polecamy: Pomysł na tatuaż – przydatne wskazówki
Sposobem działającym jedynie na psychikę (a przy tym najtańszym i niewymagającym ingerencji w skórę) jest akceptacja swojego tatuażu – jako że nie istnieje idealny wzór, zamiast zastanawiać się, czy może lepiej byłoby go wykonać w kolorze lub innym stylu.
Ciekawą metodą jest rozbudowa starego wzoru lub wzbogacenie go o kilka dodatków. Jest to dobra opcja dla kogoś, kto nie mówi „nie” dla powiększenia wzoru. Ponadto istnieje wręcz nieskończona ilość sposobów, które pozwolą na stworzenie dzieła w zupełnie nowym stylu. Jeśli więc nie przeszkadza Ci sama obecność tatuażu, możesz śmiało pokusić się o tego typu zmianę.
Robiłeś już cover tatuażu? Podziel się opinią w komentarzu.
Array
Z doświadczenia wiem, że pierwsze tatuaże nie zawsze są przemyślane… A potem wiele czasu i energii trzeba poświęcić, żeby je przerobić albo zakryć. U mnie udało się na szczęście tak ukryć wyblakły tatuaż z wczesnej młodości, że jest całkowicie niewidoczny.
szukam studia w rzeszowie lub okolicy ktore wykonuja covery dzieki za info.
Witam. Mam bubla na plecach. Dłoń z nożem ale wygląda całkiem inaczej.
Czy można zrobić cover na coverze ? Miałem stary tatuaż i zakrylem go kolejnym ale po jakimś czasie przestałem czerpać z niego satysfakcję . Czy można nałożyć nań jeszcze jeden wzór ?