Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyCena tatuażu – od czego tak naprawdę zależy?

Tatuaż z założenia jest trwałą ozdobą ciała. Powinien być wykonany przez profesjonalistę, za pomocą odpowiednich narzędzi o wysokiej jakości. Tatuaż narusza ciągłość naskórka, w związku z tym wymaga stosowania zasad higieny i sterylności. Już na podstawie tych założeń możemy stwierdzić, że ceny tatuaży nie należą do najniższych.

Jaka jest cena tatuażu? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. O czym więc powinniśmy pomyśleć zanim rozpętamy w salonie tatuażu karczemną awanturę? Oto ważne aspekty:

Tatuator

Tu zależność jest jasna: im bardziej znany artysta, o określonej renomie, tym bardziej cena tatuażu rośnie. Wykonawcy często tworzą projekty w swoim stylu, zdarza się, że oferują promocje. Za unikalny, specjalnie zaprojektowany wzór trzeba zapłacić więcej. Przed wykonaniem wzoru u początkującego tatuatora poproś go o pokazanie dotychczas wykonanych prac. Zbierz opinie wśród wytatuowanych znajomych. Chyba że wolisz płacić drugi raz za cover tatuażu...

Narzędzia

Maszynka i igły do tatuażu sporo kosztują, w dodatku igły należy co jakiś czas wymienić, gdyż się stępiają podczas pracy. Dochodzi tu także koszt sterylizacji narzędzi. Na cenę tatuażu składają się również takie kwestie jak jednorazowe materiały oraz kompleksowe przygotowanie sterylnego stanowiska pracy.

Kolory

Dobrze pigmentowany, trwały tusz ma swoją cenę, i nie warto na tym oszczędzać – zamiast poprawiać kolor co kilka lat lepiej zainwestować w kolejny wzór. Poza tym tatuaż jednokolorowy będzie tańszy niż wielokolorowe dzieło.

Czas wykonywania

Jak to mówią, czas to pieniądz. Artysta, kalkulując koszt tatuażu, weźmie także pod uwagę ilość czasu, w jakim powstanie dzieło. Przeniesienie na skórę dużego, skomplikowanego wzoru może zająć nawet dwa tygodnie! Jedna sesja trwa ok. 4 godziny (może być dłużej lub krócej – w zależności od wytrzymałości klienta).

Wzór

Mało skomplikowany projekt, nawet większego kalibru, będzie mniej obciążał kieszeń klienta niż misterne dzieło o niewielkim rozmiarze.

Właściciel nowego wzoru

Zauważ też, że cena tatuażu zależy również od Ciebie – jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać, zwłaszcza przez pierwsze dwa tygodnie, nie będą potrzebne poprawki. Oczywiście artysta bezpłatnie poprawi to, co jest jego niedociągnięciem. Za własne błędy trzeba jednak dosłownie zapłacić.

Zatem „Jaka jest cena tatuażu?”

Z powyższego opracowania można wyciągnąć wniosek, że pytanie o koszty, nie powinno być jednym z pierwszych, jakie zadasz w salonie. Jak już wyżej wspomnieliśmy, dobry tatuaż musi kosztować. Jeśli cena tatuażu jest podejrzanie niska (np. poniżej 100 zł), dobrze się zastanów – może to oznaczać, że wybrany przez Ciebie artysta nie ma pojęcia o swoim fachu. Przy wyborze salonu nie sugeruj się ceną – uwierz, wolisz mieć porządnie wykonany tatuaż, nawet jeśli wiąże się to z dłuższym gromadzeniem na niego pieniędzy. Na pewno nie chcesz także borykać się z infekcją czy zakażeniem, wynikającym z niewystarczającego zachowania zasad higieny i aseptyczności.

Podsumowując, polecamy chłodną kalkulację – pośpiech i chęć zaoszczędzenia nie są w tym wypadku dobrymi doradcami. Artyści rozumieją sytuację finansową swoich klientów, ale z drugiej strony, chcieliby również być doceniani za swoją pracę.

Skomentuj