Z pewnością wiele osób słyszało lub czytało o modzie na tatuowanie gałek ocznych. Jest to coraz popularniejszy zabieg wśród osób interesujących się modyfikacjami ciała. Tatuaże oka wykonywane są na białej części oka poprzez wstrzyknięcie tuszu pod zewnętrzną warstwę spojówki. Jest to wyjątkowo niebezpieczna operacja, która może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Nim ktokolwiek zdecyduje się na tatuaż oka, powinien dowiedzieć się o nim jak najwięcej.
Polecamy: Tatuaże z motywem oka – 43 intrygujące wzory
Troszkę historii
Tatuowanie gałki ocznej od pewnego czasu staje się coraz bardziej popularne, jednak nie jest to zupełnie nowy wynalazek. W czasach istnienia imperium rzymskiego niektórzy lekarze próbowali barwić rogówkę tak, aby jej kolor pasował do koloru tęczówki. Służyło to ukryciu zmętnień oka, które powstały w wyniku różnych chorób.
Współczesne tatuaże oka zostały wymyślone przez Shannona Larratta w 2007 roku i dopracowane przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych specjalistów od modyfikacji ciała, Luna Cobrę.
Polecamy: Historia tatuażu
Jak wygląda zabieg?
Tatuowanie gałki ocznej jest dość szybkim zabiegiem. Tusz zostaje wstrzyknięty pod powierzchnię spojówki i powyżej twardówki. Następnie ściśnięty pomiędzy tymi dwoma warstwami w szczelinach o szerokości mniejszej niż milimetr.
W przypadku tradycyjnego tatuażu, tusz utrzymuje się na swoim miejscu pod skórą, natomiast w przypadku tatuażu oka może się z czasem zacząć przemieszczać.
Zagrożenia związane z tatuowaniem gałek ocznych
Wykonanie tatuażu oka jest wyjątkowo trudne, nawet dla profesjonalnego, utalentowanego tatuatora (dlatego też wiele salonów tatuażu odmawia tatuowania oka). Jeśli tusz wejdzie za głęboko lub podczas zabiegu klient poruszy okiem, może dojść do trwałego uszkodzenia gałki ocznej. W najgorszych przypadkach klient może stracić wzrok lub nawet stracić całe oko.
Wśród niebezpieczeństw wymienić należy różnego rodzaju infekcje, jak np. zapalenie wewnętrzne gałki ocznej. Może również dojść do trwałego uszkodzenia rogówki, która jest, między innymi, odpowiedzialna za skupiania promieni światła. Poza tym nieumiejętnie wykonany tatuaż oka może powodować uczucie dyskomfortu. W niektórych przypadkach, gdy okaże się, że tusz został wstrzyknięty zbyt głęboko, może być potrzebna operacja, aby złagodzić stan zapalny. W tym miejscu należy wspomnieć również o alergii na składniki pigmentu, które mogą być bardzo niebezpieczne
W tego typu trudnych tatuażach problem stanowi również użycie zbyt dużej ilości tuszu. Może to doprowadzić do zniszczenia delikatnych warstw oka. W konsekwencji klient może odczuwać nieprzyjemne bóle głowy, nadwrażliwość na światło, obrzęk czy zabarwienie otaczającej oko tkanki.
Tatuaż oka – jak się przygotować?
Jeśli ktoś pomimo zagrożeń chce wytatuować oko, powinien się do tego bardzo dobrze przygotować. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego artysty. Najlepiej aby była to osoba zajmująca się modyfikacjami ciała. Tego typu profesjonalista z pewnością będzie miał odpowiednią wiedzę. Warto też dokładnie sprawdzić czy dany artysta wykonywał tego typu zabiegi i może się pochwalić swoim portfolio. Warto też zweryfikować jego wiedzę na ten temat i dopytać o różne problemy i powikłania. Dodatkowo należy wcześniej udać się do okulisty i wykonać niezbędne badania wzroku. Jest to ważne, ponieważ może okazać się, że genetyczne uwarunkowania danej osoby przekreślają możliwość wykonania tatuażu oka.
Array