[wpseo_breadcrumb]

Alergia na tatuaż zdarza się rzadko. Co ją wywołuje? Chodzi o związki chemiczne zawarte w tuszu, będące składnikami barwiącej substancji. Pigmenty, jakimi są często sole metali, tworzą zawiesinę ze spajającym je i dezynfekującym rozpuszczalnikiem. Nie ma niestety żadnych państwowych regulacji, które pomagałyby określić toksyczność pigmentów. Uczulenie powodują najczęściej czerwone, żółte i zielone barwniki: cynober (siarczek rtęci), siarczyn kadmu i kobalt. Alergogenne mogą być także chrom, miedź i nikiel. Ostatnia z wymienionych substancji często znajduje się w biżuterii, w związku z tym osoby uczulone na nikiel nie powinny się tatuować. Również tusze świecące w ciemności uważane są za powodujące największe ryzyko odczynu alergicznego.

Tusz w różnych kolorach

Alergia na tatuaż – objawy

Jakie mogą być objawy alergii na tatuaż i tusz? Przede wszystkim jest to silne swędzenie skóry, zaczerwienienie w miejscu tatuażu, opuchlizna. Świąd wytatuowanego obszaru podczas upałów lub przegrzania również jest spowodowany przez alergię. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się nawet pęcherze i krostki. Wzór dotknięty reakcją alergiczną ma nierówną powierzchnię. Warto wspomnieć, że objawy nie muszą wystąpić zaraz po wykonaniu tatuażu – bywa, że mija rok lub nawet kilka lat, zanim pojawią się niepokojące dolegliwości. W związku z tym próby uczuleniowe, wykonywane przez tatuatora przed wykonaniem wzoru, mogą niestety nie być miarodajne.

Polecamy: Pierwszy tatuaż przed Tobą? Oto 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Leczenie objawów

Same objawy uczulenia trwają od 2 do 3 tygodni i są naprawdę bardzo dokuczliwe. Pomóc sobie można stosując chłodne okłady, kremy i żele przeciwświądowe, maści z witaminą E lub aloesem. Jeśli domowe sposoby nie pomogą, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który przepisze preparaty miejscowe zawierające antybiotyki i sterydy, np. hydrokortyzon. W przypadku wyjątkowo silnych reakcji alergicznych konieczne może być chirurgiczne usunięcie tatuażu lub skutkujący tym samym zabieg z użyciem lasera molekularnego.

Polecamy: Laserowe usuwanie tatuażu – jak pozbyć się niechcianej ozdoby?

Wprawdzie na wielu forach internetowych poświęconych alergiom znaleźć można wypowiedzi osób ze stwierdzonym uczuleniem, które są posiadaczami przynajmniej jednego tatuażu i nie zauważyły żadnych niepokojących objawów zarówno podczas tatuowania, jak i jakiś czas po nim, ale radzimy brać poprawkę na takie stwierdzenia. Żaden internauta nie weźmie przecież odpowiedzialności za nasze ewentualne problemy zdrowotne.

Tatuaż z henny wykonywany czarnym tuszem

Zanim zrobisz tatuaż

Jeśli więc cierpisz na jakikolwiek typ alergii (również na detergenty, leki i środki spożywcze), dla pewności skonsultuj możliwość wykonania tatuażu z alergologiem. Podobnie ma się sprawa z chorobami skórnymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry (AZS). Nie jest to alergia, ale osoby dotknięte tą przypadłością są bardziej narażone na zakażenia i nieprzewidziane reakcje skórne.

Przed zabiegiem poproś tatuatora o pokazanie tuszy, których będzie używał. Sprawdź ich skład pod kątem alergizujących składników. Pamiętaj, że najmniejsze ryzyko uczulenia występuje w przypadku czarnych barwników.

Polecamy: Tusze do tatuowania – krótka charakterystyka

Miałeś podobne objawy jak te opisane powyżej? Czy podejrzewałeś, że może to być alergia na tatuaż? Jak sobie z tym poradziłeś? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu.

Array

Skomentuj

  1. Celka

    Witam. U mnie po 9 latach od wytatuowania pojawiły się dziwne, swędzące bąble na tatuażu…. Jestem przerażona, nikt w studio nawet nie zapytał,czy mam jakieś alergie. A ja mam uczulenie na nikiel. Zastosowałam właśnie maść bepanten i czekam co będzie dalej…

    1. eTatuator.pl Właściciel

      9 lat to bardzo duży okres czasu, po którym objawy nie powinny być związane bezpośrednio ze zrobieniem tatuażu. Radzilibyśmy w takim przypadku wizytę u lekarza specjalisty.

    2. MS

      Hej, minęło 5 lat od Twojego posta, coś się udało zdziałać? 🙂 mam ten sam problem

  2. Karolina

    Witam,robiłam tatuaż 3 tygodnie temu. Wydawało się,że już ładnie się zagoił ale kilka dni temu zaczął mnie swędzieć i zauważyłam,że powierzchnia tatuażu zrobiła się nierówna i w niektórych miejscach pojawiły się krosty-bąbelki… jest to mój drugi tatuaż,pierwszy był robiony ok 2 lata temu i nic takiego się nie pojawiło. Co z tym zrobić…

    1. Tomek

      Zrobiłem tatuaż tydzień temu, goi się ładnie, ale w tam gdzie jest czerwono-żółty kolor, tak jak u koleżanki powyżej, powierzchnia tatuażu również jest nierówna i również pojawiły się krostki – bąbelki. Również proszę o radę co z tym robić? Domyślam się że to niestety alergia na barwnik, ale nie co powinienem teraz zrobić – iść od razu do lekarza czy poczekać do całkowitego wygojenia? Jest szansa, że takie dolegliwości same miną czy kontakt z dermatologiem jest niezbędny? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    2. eTatuator.pl Właściciel

      Istnieje możliwość, że uczulenie pojawiło się po kontakcie nie tyle z barwnikiem tatuażu ile ze składnikiem jakiegoś stosowanego przez Was kremu/balsamu. Radzilibyśmy wstępnie odstawić taki balsam na 2-4 dni i obserwować reakcję skórną. Jeżeli nie nastąpi żadna poprawa, warto skontaktować się z dermatologiem, który po dokładnej diagnozie poleci specyfik do wygojenia tatuażu.

    3. MS

      Hej, minęło 5 lat od Twojego posta, coś się udało zdziałać? 🙂 mam ten sam problem

  3. Pur

    U mnie z kolei sytuacja wyglądała tak, że nie miałam nigdy uczulenia, a przynajmniej nie wyszło mi, na nikiel ani chrom – mogłam bez problemów nosić biżuterię z tych materiałów. Odkąd zrobiłam tatuaż, który mimo, że zagoił się to był cały czas obolały. Mam go już 3,5 roku i czasami kontury (zrobione czarnym tuszem) w rożnych miejscach, nie całe lecz różne fragmenty pogrubiają się i swędzą. Wyszło mi również uczulenie na chrom i kobalt. Czy jest dla mnie jakaś szansa na kolejny tatuaż, czy dla bezpieczeństwa lepiej odpuścić? :((

  4. Aga

    Robiłam tatuaż wczoraj . Jest to cover coveru czy że ktoś wcześniej wykonał już cover który zbladł strasznie i teraz kto inny wtlaczal głębiej pigment. Dzisiaj pojawiły się siniaki oraz naokoloiejsca poprawiane go jest jakby wylew czerwony i trochę podpuchnięty czy to normalna reakcja?

  5. Alicba

    Witam.
    Jakis czas temu mialam robiony tatuaz.
    Cialo cale mi zesztywnialo i mialam oczy szeroko otwarte. Kompletnie inaczej niz przy normalnym omdleniu.
    Czy to mogla byc reakcja ciala na jakies srodki w tuszu na ktore mogę byc uczulona?
    Dodam ze nigdy wcześniej w zyciu nie mdlalam i nie miałam na nic uczulenia.

  6. Klaudia

    Mialam juz czerwone tatuaze i mialam zgrubienia tam gdzie kolor byl intensywniejszy i jakis czas pozniej zrobilam sobie nowy tatuaz i to czerwona roze i samo robienie juz bardzo bolalo i gojenie bylo dlugie i mega swedzialo i jakby mnie ktps ogniem przypalal bol niesamowity, bylam u dermatologa i dostalam masc sterydowa, byly chrostki,bable, strupki i drapanie do krwi i luszczenie sie czerwonych miejsc,w koncu sie chyba zagoilo calkiem ale trwalo to z 6 miesięcy min i tatuaz trzeba duzo natluszczac i pilingowac i jest w czesciach czerwonych wypukly i ma przebarwienia tam gdzie były strupki ale wyglada calkiem niezle jak na to wszystko?i juz nie swedzi ani nic,dermatolog powiedział ze najlepiej by było go usunac, ale ja go lubie a co wycierpialam to moje, nikomu tego mie zycze, pozdrawiam

  7. Tomek94

    Witam, robiłem tatuaż jakieś 3 lata temu i wystąpiło mi po nim uczulenie na czerwony barwnik, dermatolog przepisał mi maści „Belogent” ale to nie pomogło. Pare miesięcy temu zabrałem się za laserowe zabiegi w salonie tatuaży, oczywiście w salonie wiedzieli jak sprawa wyglada, po 2 zabiegach przykryłem ten tatuaż, ale niestety to nic nie pomogło nadal mam lekko napuchniętą skórę w tych miejscach co było i zawsze swędzi i skóra jest tak jak by wysuszona, a zwłaszcza po wypiciu alkoholu, ktoś coś doradzi? Prócz tego żeby uciąć nogę…

    1. marcin

      Coś się udało zrobić w temacie? 4 lata minęły…

  8. pechowa

    2 tygodnie temu zrobilam sobie tatuaz, moje wymarzone czerwone usta kolo kostki 🙁 na poczatkowo kiedy kostka spuchla mi jak balon myslalam, ze to przez to ze kostka i ze czesto mi puchna. Na dzien dzisiejszy strupki schodza a pod nimi ledwo widoczny kontur tatuazu, wiec prawdopodobnie zostanie mi tylko blizna i nauczka.

  9. Gosia

    Zrobiłam zobie 1,5 rok temu tatuaż i po 4 miesiącach od zrobienia zaczął mi ropieć, okazało się że mam alergię na barwnik czerwony. Leczę się juz ponad rok i efekt wciaz kiepski. Lekarz twierdzi że usunięcie laserm nie zlikwiduje problemu, jedyne co mozna zrobic, to wyciać mi kawałek skóry i zrobić przeszczep. Może jest jeszcze jakis pomysł żeby go uratować?

    1. MS

      Hej, udało Ci się coś zdziałać przez te 3 lata?

  10. enamil_milena

    U mnie po przeszło pół roku na czerwonych różach pojawiły się właśnie dziwne krostki . W sumie tatuaż wyglada jak zsypany . Tylko i wyłącznie na czerwonym pigmencie . Poza delikatnym świądem nie mam żadnych innych objawów . A dodam jeszcze ze po wytatuowaniu róż (tylko i wyłącznie tych w kolorze ) na drugi dzień ręka w tym miejscu spuchła niemiłosiernie . Z dalsza częścią przy czarnym pigmencie dosłownie nic się nie dzieje . Widocznie nam uczulenie na coś o czym nie miałam pojęcia .

  11. Ignissa

    Co roku latem jeden z moich tatuaży puchnie i dość uciążliwie swędzi. Jest czarno-czerowny z białym wykończeniem a dzieje się to tylko w miejscach wytatuowanych czarnym tuszem. Mam kilka innych tatuaży i z żadnym z nich nie mam takich problemów.

  12. Tatuaż na ramieniu

    Witam. Kilkanaście lat temu zrobiony tatuaż, 4 lata temu rozjaśniony białym tuszem w celu wiekszego pola manewru i zrobiony cover. Po 4 latach czuje pieczenie, Troszke przesadziłem w tym roku ze słońcem, cxy to może być od tego czy bardziej alergia na któryś tusz? Dziękuję