Kiedyś tatuaż kojarzono jedynie z kryminalną przeszłością czy pobytem w więzieniu. Dziś jest to popularna metoda ozdabiania ciała, przybierająca nieraz bardzo artystyczne formy. Wyrobienie tatuażu nie jest już wyrobnictwem, ale sztuką. Czasami jednak zdarza się, że nasza koncepcja na tatuaż się zmienia, albo z różnych powodów wolimy się go pozbyć. Na takie zapotrzebowanie odpowiada branża oferując usuwanie tatuażu w bezpieczny i skuteczny sposób np. używając laseru pikosekundowego.
O tatuażu co nieco
Tatuaż się się współcześnie sposobem na wyrażenie siebie. Na rynku możemy wybierać spośród wielu form tatuaży, różniących się wielkością, użytym barwnikiem oraz jego trwałością. Wyróżniamy tatuaż klasyczny, trwały, gdzie barwnik wprowadzany jest do skóry właściwej poprzez nakłuwanie. Taki tatuaż do tej pory trudno było usunąć w całości, co jednak zmieniło się dzięki zastosowaniu nowych laserów (o czym jeszcze wspomnimy). Wyróżniamy też tatuaż z henny, czyli barwnika naturalnego, który ma trwałość ok miesiąca. Mamy również biotatuaż, gdzie barwnik umieszczany jest w płytszą warstwę naszej skóry i stopniowo usuwany samoczynnie przez nasz organizm. Utrzymuje się on ok 3-5 lat, a po tym czasie nie znika całkowicie, a blednie. Do rodzaju tatuaży zmywalnych należy też bodypainting, używający zmywalnych farb do ciała oraz kalkomania, czyli popularne od lat 90 „wodne naklejki”, utrzymujące się ok tygodnia.
Jak usunąć tatuaż – metody
Czasami zdarza się, że dotychczasowy tatuaż nie odpowiada już naszym potrzebom i chcemy się go pozbyć lub zamalować nowym. Wtedy przychodzą nam na ratunek zakłady tatuażu tj. Klinika Ambroziak, oferujące możliwość usunięcia tatuażu. Dawniej usuwanie było obarczone ryzykiem, groźnymi powikłaniami czy bliznami. Dziś, dzięki najnowszym technologiom tj. laser pikosekundowy, zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Jednakże na rynku istnieje kilka metod usuwania tatuażu. Kiedyś najczęściej używano chirurgicznego usuwania, które sprawdzało się w przypadku niewielkich wzorów. Metoda ta nie była ani wygodna ani bezpieczna, a przy większych tatuażach niezbędny był też przeszczep skóry. dziś możemy usuwać tatuaż np metodą IPL (Intensive Pulse light), gdzie światło IPL stopniowo usuwa barwnik z organizmu. Nie uchroni nas jednak przed bliznami. Możliwe jest złuszczanie chemiczne lub mechaniczne naskórka dzięki dermabrazji lub peelingu chemicznego lub wykonanie elektrokoagulacji. W ostatnim przypadku do usuwania barwnika używa się prądu. Na koniec wyróżnia się usuwanie za pomocą lasera, w którym wiązka lasera naświetla skórę i w ciągu kilku zabiegów usuwa barwnik. Szczególnym laserem jest tu laser pikosekundowy, w którym długość takiej wiązki liczona jest w pikosekundach (w klasycznym laserze są to nanosekundy), co sprawia, że ma on większą energię tym samym ma mniej kontaktu ze skórą. Usuwając tatuaż laserem pikosekundowym jesteśmy narażenie na mniej oparzeń niż w przypadku lasera klasycznego. plusem takiego lasera jest szybsze rozbijanie cząstek barwnika, co skraca m.in. ilość i czas zabiegów potrzebnych do usunięcia tatuażu. Przy klasycznym usuwaniu laserem musimy liczyć się z 3-12 zabiegami po ok 20-45min, które wykonuje się w odstępach min 4 tygodni. Przy usuwaniu laserem pikosekundowym, wykonuje się 3-6 zabiegów, w odstępach 2 miesięcy. Usuwanie tatuażu metodą pikosekundową może odbywać się za pośrednictwem najnowszego typu takich laserów jak np. Laser discovery pico lub też Laser cutera enlighten 3.
Na czym polega usunięcie tatuażu
Zanim usuniemy tatuaż warto udać się do kliniki na konsultację i kwalifikację do zabiegu. Następnie wykonuje się tzw. próbę laserową, która sprawdzi czy nasza skóra znosi działania lasera. Taka próba pozwala też zaplanować ilość potrzebnych zabiegów. Gdy już przejdziemy przez ten etap, musimy pamiętać, aby przed konkretnym zabiegiem nie opalać się, zrezygnować z innych profesjonalnych zabiegów kosmetycznych tj. np peelingi, nie stosować preparatów z nagietkiem i dziurawcem oraz odstawić preparaty z retinolem oraz izotretynoiną. Przeciwskazaniami do usuwania tatuaży są także ciąża, hemofilia, rozrusznik serca, infekcje skóry, tendencje do bliznowców,
Sama technika laserowego usuwania tatuażu wykorzystuje różne rodzaje laserów Q-switched tj. rubinowy, aleksandrytowy, Nd-Yag czy KTP, które różnią się długością emitowanej rzez nie fali. Zawarte w niej wiązki z wysoką energią po prostu rozbijają pigment w tatuażu, co prowadzi do jego stopniowego rozjaśniania. W przypadku lasera pikosekundowego, barwnik pochłania wiązkę lasera, co zamienia ją w energię kinetyczną. skutkuje to wzrostem ciśnienia w cząsteczce barwnika oraz jej rozsadzeniu od środka. W ten sposób barwnik rozpada się, a jego mikroskopijne elementy wydalane są przez organizm. Zabieg taki nie jest bolesny, powodując jedynie drobny dyskomfort. Jeśli jednak dysponujemy niskim progiem bólu, możliwe jest miejscowe znieczulenie. Po wykonanej serii zabiegów laserem pikosekundowym barwnik znika całkowicie. Atutem tego rodzaju zabiegu jest także brak szczególnych zaleceń co do pielęgnacji skóry po nim, prócz czasowej ochrony przed zbytnim słońcem czy opalaniem się. Dla porównania warto wspomnieć, że po usuwaniu tatuażu metodą lasera klasycznego oprócz półrocznego unikania słońca nie zaleca się także masaży, chodzenia do sauny czy na basen, brania gorących kąpieli.
Jak widzicie sporządzenie tatuażu nie jest procesem nieodwracalnym, a samo jego usuwanie nie należy już do procedur ryzykownych. Jest ono tak samo bezpieczne jak ich malowanie.
Artykuł sponsorowany.
Źródło zdjecia: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license
Najprościej po prostu robić tatuaże, których się nie chce usuwać 🙂
Tak jak w komentarzu powyżej, najlepiej robić komentarze, które nie chcemy usuwać. Unikatowy tatuaż to bardzo istotna kwestia. Polecam ze swojej strony studio Dirty Lust Tattoo. Tatuatorzy, którzy tam pracują, zawsze pomogą stworzyć wyjątkowy wzór!