Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyJakie znaczenie i symbolikę ma tatuaż jaskółka?

Jaskółki to popularne w naszym kraju ptaki, jednak wzory tatuaży z jaskółką należą do najbardziej atrakcyjnych i wszechstronnych. Tatuaże z jaskółką przez wieki przyjęły bogatą symbolikę, związaną ze zdrowiem, bogactwem, lojalnością i dalekimi podróżami. Są one chętnie wybierane również współcześnie, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, często w połączeniu z gwiazdami, wiśniami, kwiatami, strzałkami lub tekstem, dzięki czemu nabierają unikalności.

Polecamy: Tatuaż kwiat wiśni (sakura) – symbolika

Pierwotna symbolika jaskółki

W czasach starożytnych, gdy tatuaże nie były jeszcze popularne, ptaki te były związane z wszechmocnymi bogami, jak również duszami zmarłych. Na przykład, zgodnie z grecką i rzymską mitologią, antyczne bóstwa mogły zmieniać się w jaskółki. Z kolei matki w żałobie uważały jaskółki za święte, gdyż sądziły, że zabierają dusze ich zmarłych dzieci do wiecznej krainy. Przez to zabijanie tych ptaków miało przynosić pecha.

Starożytna egipska grafika przedstawia jaskółkę jako towarzysza podczas wchodzenia do podziemi (krainy zmarłych), jednak ówczesna poezja nadała ptakowi wiele pozytywnych konotacji, opisując go jako pierwszy znak nowej miłości. Egipska bogini Izyda mogła zmieniać się w nocy w jaskółkę.

W starożytnej Persji uważano jaskółki za znak rozdzielenia przyjaciół, separację i samotność.

W trakcie corocznej pielgrzymki do świętego miasta Mekki, jaskółki postrzegane były przez muzułmanów za symbol wiary i stałości, pomagające zrzucać kamienie na głowy wrogów (!).

W klasycznym malarstwie chińskim jaskółki oznaczały szczęście i nadejście wiosny, a często przedstawiano je w towarzystwie świeżych kwiatów brzoskwini.

Mimo wiadomej stałości partnerskiej jaskółek, w kulturze japońskiej symbolizowały niewierność i były opisywane w legendach jako latające po domu zwiastuny niezadowolenia bogów.

Polecamy: Tatuaż sowa – symbolika i znaczenie

Jaskółka

Jaskółki i marynarze

Jaskółki (a także błękitne ptaki i wróble) zawsze miały duże znaczenie dla marynarzy, ponieważ ich widok na niebie zwiastował bliskość stałego lądu (ptaki te nie lubią wylatywać daleko w morze). Było to oczywiście przed nastaniem ery przyrządów nawigacyjnych. Jaskółki wiązały się z nadzieją na bezpieczny powrót do domu. Faktem jest, że ptaki te zawsze wracają do swojego gniazda, bez względu na to, z jakiego miejsca wyruszają. Oprócz tego, wytatuowane ptaki wskazywały na doświadczenie żeglarskie mężczyzn, którzy co pięć tysięcy mil morskich dodawali kolejny opierzony wzór na piersi, dłoniach lub szyi.

Polecamy: Tatuaż kompas – 24 inspirujących wzorów

Podróżowanie po morzu w tamtych czasach było niebezpiecznym i trudnym przedsięwzięciem, więc marynarz z jednym lub dwoma tatuażami z jaskółką uważany był za bardzo doświadczonego, a zatem godnego zaufania i cennego członka załogi. Według legendy wytatuowane ptaki opuszczają ciało tonącego marynarza wraz z jego duszą i zabierają ją do nieba.

Polecamy: Tatuaż old school – styl o korzeniach amerykańskich

Grupa marynarze z tatuażami jaskółek

Źródło: puncturedartefact

Tatuaż jaskółka – inne znaczenia

W niektórych kulturach pierwsza wiosenna jaskółka jest bardzo pożądanym widokiem, ponieważ stanowi przepowiednię sukcesu finansowego. Aby zapewnić sobie bogactwo w ciągu roku, trzeba pocierać o siebie dwie monety w chwili ujrzenia pierwszej wiosennej jaskółki.

Jaskółka to ptak, który wybiera sobie partnera na całe życie. Dlatego tatuaż z jaskółką może być pięknym symbolem miłości i lojalności wobec rodziny. Co ciekawe, niektóre kultury biorą lot jaskółki pod dachem domu za zły omen, inne zaś za potwierdzenie ochrony.

Dwie wytatuowane jaskółki reprezentują wolność. Jest to popularny projekt tatuażu wśród ludzi, którzy dopiero co wyszli z więzienia, ponieważ ptak ten jest zwinny i może latać, gdzie tylko chce.
Tatuaż z jaskółką oznacza też walkę o osiągnięcie czegoś dobrego w życiu, nowy początek. Oprócz tych znaczeń, jaskółka wskazuje na powrót do domu po długiej nieobecności oraz na powrót do praworządnego społeczeństwa.

Ptaki na pięściach mają zapewnić szybkie ciosy w walce („latające pięści”), oznaczają starszych, twardych mężczyzn. Jaskółki pojawiają się też na gangsterskich tatuażach, a dla niektórych są również symbolem białej supremacji (White Pride).

Tatuaż jaskółka na pięści mężczyzny

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka jako symbol wolności i odwagi

Źródło: Instagram

Popularne wzory tatuaży z jaskółką

Każdy element dodany do tatuażu z jaskółką nadaje mu innego znaczenia. Również sposób ukazania tego ptaka dużo może powiedzieć o symbolice całego wzoru.

Jaskółka w locie - uważa się, że przynosi szczęście, bogactwo i sukces posiadaczowi.

Jaskółka z kwiatem – ptak trzymający kwiat w dziobie symbolizuje wiosnę.

Para jaskółek - oznacza miłość i lojalność, ponieważ ptaki te uznawane są za wierne, mające tylko jednego partnera na całe życie. Dwie wytatuowane jaskółki symbolizują dusze i mogą być poświęcone kochankowi, małżonkowi, przyjacielowi lub członkom rodziny.

Jaskółka z sercem przebitym strzałą – tatuowana niegdyś przez marynarzy dla upamiętnienia przyjaciela, który zginął na morzu.

Polecamy: Tatuaż serce – 35 fascynujących wzorów

Jaskółka z kartami do gry – niektórzy uważają, że jaskółki przynoszą szczęście hazardzistom. Można też spotkać połączenie z żetonami do pokera czy kostką do gry.

Inne wzory, które pozwolą stworzyć unikatowy motyw to gwiazdy, pióra, kotwice, zamki, łuki, wstążki, strzały i serca. Imiona lub cytaty również nadają wyjątkowego znaczenia.

Polecamy: Tatuaż ptaki – 38 interesujących wzorów

Polecamy: Tatuaż kotwica – 25 ciekawych projektów

Tatuaż na brzuchu kobiety przedstawiający dwie jaskółki.

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka i kwiatek.

Źródło: Instagram

Tatuaż na plecach kobiety przedstawiający dwie jaskółki i serce.

Źródło: fabulousdesign

Tatuaż jaskółka i kotwica

Źródło: Instagram

Gdzie umiejscowić tatuaż z jaskółką

Jaskółki bywają tatuowane w małych, średnich i dużych rozmiarach, co czyni je dość wszechstronnymi. Dla większych tatuaży najlepiej nadają się takie obszary jak żebra, klatka piersiowa, plecy, ramiona, uda, biodra i ramię. Mniejsze wzory są idealne na nadgarstek, kostkę, kark czy palce.

Tatuaż jaskółka na brzuchu kobiety.

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka na klatce piersiowej mężczyzny.

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka na plecach kobiety.

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka na nadgarstkach kobiety.

Źródło: Instagram

Tatuaż jaskółka a sławne osoby

Tatuaże z jaskółką są modne wśród osób lubiących styl rockabilly, zwłaszcza wśród dziewcząt, często w towarzystwie gwiazd morskich i wiśni. Dobrym przykładem są prace artysty Sailor Jerry, który posiadał salon tatuażu w Chinatown w Honolulu i był znany z tradycyjnego stylu.

W ostatnim czasie nastąpił znaczny wzrost popularności wymienionych w artykule tatuaży, ponieważ zostały one zauważone przez znane osobistości. Niektóre z nich to Johnny Depp, Robbie Williams, Rachel Perry, Mark McGrath, Marianne Faithfull, Marc Almond i Christina Applegate.

Tatuaż jaskółka – przestarzały wzór czy ciągle aktualny symbol wolności? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Może posiadacie lub planujecie w najbliższym czasie zrobienie tatuażu z motywem jaskółki? Podzielcie się z nami swoją opinią.

Skomentuj

  1. Monika Karyś-Skorupa

    ja osobiście zrobiłam sobie dwie jaskółki w locie z motywem kwiatowym i wstęgą z napisem projekt był wykonany specjalnie dla mnie jestem dumna z tego że posiadam takie arcydzieło zaczynające się od lewego ucha prawie a kończące się na prawym barku