Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaże w stylu biomechaniki

Tatuaże w stylu biomechaniki cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród mężczyzn. Trudno się temu dziwić. To jeden z najciekawszych i najbardziej dekoracyjnych stylów. Jednak czym jest styl biomechaniki? Jaka jest jego historia? O tym wszystkim poniżej.

Styl biomechaniki – historia

Jeśli ktokolwiek myśli o stylu biomechaniki, powinien mieć przed oczami postać H.R. Gigera. Fani filmu „Obcy” z pewnością kojarzą jego nazwisko. To właśnie on odpowiada za projekt kosmity. Jednocześnie jest on ojcem stylu biomechaniki. Styl łączy w sobie elementy mechaniczne oraz organiczne, naturę z elementami przemysłowymi.

Polecamy: Tatuaż góry - 22 ciekawych pomysłów na tatuaż

Natomiast w latach 90 XX wieku pojawił się Aaron Cain, który spopularyzował styl biomechaniki i wprowadził go na dobre do sztuki tatuażu. I od tego czasu zaczęli pojawiać się artyści, którzy specjalizują się w wykonywaniu tatuaży w tym stylu.

Polecamy: Najpopularniejsze style tatuaży

Styl biomechaniki – projekty

Nie da się ukryć, że większość tatuaży w stylu biomechaniki nawiązuje do filmów Ridleya Scotta, a więc do projektów Gigera, choć pojawiają się również nieco inne spojrzenia na biomechanikę, np. reprezentowane przez artystę Guy’a Aitchisona.

Klasyczny styl biomechaniki bazuje na dużej ilości czerni i szarości, co z pewnością może przypaść do gustu osobom, które pragną zakryć nieudany tatuaż. Obecnie styl nieco ewoluował i nie są to tylko mroczne kompozycje. Obok nich możemy bowiem znaleźć kolorowe, realistyczne wzory albo wzory nawiązujące do estetyki komiksu czy motywy inspirowane steampunkiem. Wśród typowych elementów, które pojawiają się w stylu biomechaniki wyróżnić możemy: zębatki, rury, śruby, czipy, dźwignie czy kable. Im więcej detali tym lepiej.

Źródło: pencilsteel

W projektach tatuaży w stylu biomechaniki zastępuje się elementy, takie jak kości, mięśnie czy narządy wewnętrzne, mechanicznymi konstrukcjami, które mają wywoływać podobne skojarzenia, np. tętnice są zastępowane metalowymi rurkami. Kluczowa dla stylu biomechaniki jest trójwymiarowa perspektywa. Tatuaż powinien mieć głębie, wyglądać, jakby znajdował się głębiej pod skórą.

Polecamy: Tatuaż biomechaniczny – 22 imponujących wzorów

Tatuaż w stylu biomechaniki – znaczenie

Tatuaże w stylu biomechaniki w pierwszej kolejności kojarzą się z gatunkiem science fiction i horrorem, dlatego też często są wybierane przez miłośników historii tego typu. Biomechanika jest łączona z mroczną stroną osobowości, czymś ukrytym, choć to zależy, na jaki konkretnie motyw się zdecydujemy i co dokładnie znajdzie się w projekcie. Dla przykładu możemy wybrać typowo nowoczesne elementy przemysłowe, które oznaczają siłę i dominacje lub stworzyć wzór zawierający stare, zniszczone elementy mechaniczne, co może symbolizować nasze trudne życiowe doświadczenia.

Polecamy: Tatuaże czaszki – 27 mrocznych wzorów

Źródło: outrageoustattoos

Źródło: badcaseofpurpose

Tatuaż w stylu biomechaniki – wybór artysty

Z zasady tatuaże w stylu biomechaniki są bardzo skomplikowane i zawierają wiele detali, a to oznacza, że do ich wykonania potrzebny jest profesjonalista. Tylko dobry artysta będzie w stanie nadać kompozycji wymaganą perspektywę i głębię. Dlatego też powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór tatuatora. Najlepiej, aby była to osoba specjalizująca się w tym stylu i mająca na koncie tego typu prace. Biorąc pod uwagę, że styl biomechaniki ewoluuje, to należy również zwrócić uwagę na to, czy dany artysta wykonuje tatuaże biomechaniczne w estetyce, która nas interesuje, np. czy chcemy, aby była to biomechanika w stylu Gigera czy może coś bardziej kolorowego.

Skomentuj