Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaże tribal, czyli współczesne tatuaże plemienne

Wiemy o czym myślicie, gdy ktoś wymawia „tribal” - przed oczami najczęściej staje wam wizerunek osoby z tym dosyć specyficznym rodzajem tatuażu. Porzućmy stereotypy i przyjrzyjmy się jednak bliżej tatuażom plemiennym i ich historii, by dowiedzieć się więcej na temat tej najbardziej niezrozumianej formy tatuażu na świecie.

Tatuaże tribal i ich historia

Styl tatuowania, określany jako „tatuaż plemienny”, ma bardzo długą tradycję, sięgającą tysięcy lat. Również wiele znanych obecnie stylów tatuażu znalazło swe początki w plemiennym tatuażu, który był unikalny dla danej kultury lub subkultury.

Polecamy: Tatuaż góry - 22 ciekawych pomysłów na tatuaż

W przeszłości tatuaże tribal wykorzystywano do identyfikacji członków konkretnego plemienia, ukazania ich statusu społecznego, a także wyróżniania uczestników leczniczych i religijnych rytuałów. Liczby i kształty w plemiennych tatuażach często nawiązywały do zwierząt lub innych elementów przyrody i życia plemiennego. W zależności od użytych elementów tatuaże opowiadały własną historię. Tatuaże wojowników często przedstawiały zwierzęta inspirowane siłą wojownika i jego walecznością w bitwie. Tatuaże z elementami morskimi były wspólne dla wszystkich kultur plemiennych mieszkających w pobliżu oceanu.

Polecamy: Symbol siły w sztuce tatuażu

Dawniej styl plemienny był o wiele bardziej różnorodny, ponieważ nawiązywał do tradycji plemienia, z którego pochodził. Ciekawostką jest fakt, że każdy członek społeczności plemiennej nosił niepowtarzalny wzór.

Polecamy: Historia tatuażu

Tatuaże tribal na ciele mężczyzny

Źródło:.tattoozza.com

Sposób wykonywania i styl tatuaży plemiennych

Tatuaże z rdzennych kultur były zazwyczaj tworzone przy użyciu tylko czarnego atramentu, za pomocą igły, wykonanej z naturalnych materiałów, takich jak bambus, kości, kolce jeżozwierza itp. Niektóre kultury rozszerzyły paletę kolorów zgodnie z lokalną dostępnością pigmentów – żółtych i czerwonych.

Polecamy: Czym jest tatuaż handpoke?

Tatuaże plemienne składały się z krótkich linii, okręgów, kształtów „jodełkowych”, a czasem także szerokich, czarnych pasów, przypominających nieco współczesny blackwork. Kombinacje wzorów naniesionych na skórę tworzyły niepowtarzalną historię człowieka, którą można było odczytać z jego ciała.

Polecamy: Tatuaże religijne – wzory w różnych religiach

Oto cztery najbardziej znaczące powody, dla których ludzie w dawnych czasach wykonywali plemienne tatuaże: obrzędy religijne, małżeństwo, opieka zwierzęcego totemu, oraz najbardziej niesamowity z nich wszystkich - magia i leczenie. Każdy styl plemiennego tatuażu miał inne charakterystyczne cechy.

Moko – Maoryski tatuaż

Tatuaże Moko z Nowej Zelandii nanoszono na twarz i nogi wojowników, by zaprezentować ich wewnętrzną siłę i przestraszyć wrogów. Mieszkańcy wierzyli, że po ich śmierci tatuaż ukazuje, kim naprawdę byli jako osoby. Każdy wzór był wyjątkowy, opisywał rangę, pracę i osiągnięcia człowieka. Męskie moko obejmowały całą twarz, żeńskie natomiast umiejscowione były wokół ust i podbródka.

Moko – Maoryski tatuaż na twarzy mężczyzny
Maoryski tatuaż na twarzy mężczyzny
Moko – Maoryski tatuaż na twarzy, szyi i klatce piersiowej kobiety
Maoryski tatuaż na twarzy, szyi i klatce piersiowej kobiety

Źródło:.tattoozza.com

Tatuaże ludu Haida

Plemienne tatuaże indiańskiego ludu Haida przypominały rzeźby w drewnie, a przedstawiały głównie zwierzęta – bobry, niedźwiedzie, ryby. Zwierzęce motywy miały przekazywać im siłę i moc wybranego stworzenia. Wzory przekazywane były z pokolenia na pokolenie, były wskaźnikiem przynależności plemiennej i statusu społecznego. Tatuaże wykonywano podczas uroczystości zwanych „Potlatch”. Początkowo robiono je za pomocą ostrych cierni, kolców lub ości, później przy użyciu igieł miedzianych. Indianie korzystali z trzech pigmentów – niebieskiego, pozyskiwanego z węgla lub olchy, czarnego z magnetytu oraz czerwonego, pozyskiwanego z cynobru lub hematytu.

Polecamy: Tatuaże indiańskie i ich znaczenie

Tatuaż Haida przedstawiający bobra
Tatuaż Haida przedstawiający bobra
Tatuaż Haida przedstawiający rybę
Tatuaż Haida przedstawiający rybę

Źródło:.tattoozza.com

Tatuaże ludu Borneo z Indonezji

Dla ludu Borneo z Indonezji (Południowo-wschodnia Azja) tatuaże były symbolami ochrony. Opiekowały się nimi wytatuowane skorpiony, psy, smoki. Powszechne wykonywano także kwiaty i spirale.

Tatuaż tribal ludu Borneo przedstawiający spiralę w centrum kwiatka
Tatuaż tribal ludu Borneo przedstawiający spiralę w centrum kwiatka
Tatuaż tribal ludu Borneo przedstawiający psy
Tatuaż tribal ludu Borneo przedstawiający psy

Źródło:.tattoozza.com

Tatuaże tribal hawajskie

Ciała Hawajczyków pokryte były często tatuażami od stóp do głów. Najbardziej popularny był motyw gekona, który symbolizował nadprzyrodzoną moc. Oprócz tego na skórze pojawiały się storczyki, rekiny, żółwie morskie i Tiki – pierwszy człowiek na Ziemi.

Every hour is happy hour at @mastertattoo1949 #tikitime #tikioasis #tikitattoo #freakytiki

A post shared by Phil Hatchet-Yau (@philhatchetyau) on

Hawajski tatuaż tribal przedstawiający Tiki

Tatuaże polinezyjskie

Jeśli mowa o Polinezji, słowo „tatuaż” w rzeczywistości pochodzi od tamtejszego słowa „tatau”. W kulturze polinezyjskiej również występowała postać półboga Tiki, który miał chronić swój lud. Ze względu na miejsce życia Polinezyjczyków nie dziwią takie wzory jak żółw, muszla, ocean czy słońce. Tatuaże były dla nich formą języka.

Polecamy: Czym są tatuaże polinezyjskie?

Polinezyjski tatuaż tribal przedstawiający żółwia

Polinezyjski tatuaż tribal przedstawiający rekina

Gdzie umiejscowić tatuaże tribal?

Tatuaże plemienne nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Podkreślały one mięśnie na męskich ciałach i subtelne figury kobiet. U mężczyzn tatuaże umieszczano głównie na klatce piersiowej, ramionach, nogach, plecach, pośladkach i twarzy, a u kobiet – na podbródku, ustach, szyi i plecach.

Polecamy: Tatuaże męskie na ramieniu – 30 inspirujących wzorów

Większość tatuaży maoryskich wykonywana była na ramionach. Zdarzały się także tatuaże złożone z tak wielu elementów: linii, spirali i kół, że sięgały od uszu do stóp.

Tatuaże tribal są również popularne wśród gwiazd takich jak Mike Tyson, Tommy Lee czy Jamie Foxx.

Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów

Mike Tyson z tatuażem tribal na twarzy

Źródło:.firstworldneeds.com

Współczesne tatuaże plemienne

Ogólnie rzecz biorąc, tatuaż w nowoczesnych kulturach pełni funkcję czysto estetyczną. Dawne oznaki statusu społecznego teraz są wyrazem ekspresji artystycznej. Jego pierwotna symbolika zatraca się pod wpływem tatuowania współczesnych motywów za pomocą linii typowych dla tradycyjnego stylu tatuażu plemiennego. Z drugiej strony zwiększa się liczba osób, które decydują się nosić te tatuaże ze względu na ich dziedzictwo kulturowe, co jest szanowane przez opinię publiczną. Nowoczesne tatuaże tribal uważa się za banalne, pozbawione wyobraźni i pełne artystycznej ignorancji motyw. Nie zawsze jest to prawdą, ale to jednak dość powszechne zjawisko.

Polecamy: Tatuaże z motywem jelenia – 41 niesamowitych wzorów

Współczesne plemienne tatuaże mają zwykle grube, przeważnie czarne linie (choć zdarzają się też kolorowe). Mogą być proste lub skomplikowane, z użyciem tradycyjnych lub współczesnych postaci i symboli.

A Tobie jak podobają się wzory tatuaży tribal? Posiadasz może taki wzór? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Skomentuj