Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaże róże – historia, symbolika i znaczenie

Trzeba przyznać, że jest coś klasycznego w różanym tatuażu. Tatuaże róże są popularnymi wzorami zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w zachodniej cywilizacji (choć panie bardziej je cenią za względu na piękno i podkreślenie kobiecości). Ich odpowiednikiem na Wschodzie jest kwiat lotosu. Róża uchodzi za jeden z najpiękniejszych kwiatów, którym od dawien dawna zachwycają się miłośnicy przyrody. Kwiat ten występuje niemal we wszystkich kulturach świata, zapisany przez praktycznie każdą formę sztuki. Jedną z nich jest sztuka tatuażu. Wielka popularność motywu róży wynika z tego, że może on dobrze wyglądać w dowolnym kształcie, rozmiarze, kolorze i stylu, dzięki czemu pasuje obu płciom.

Polecamy: Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

czerwona róża

Krótko o róży – historia

Odnalezione skamieniałości dowodzą, że róże rosły na ziemi już 35 mln lat temu. Ogrodnicy uprawiają je od 5 tys. lat. W okresie rzymskim, na Bliskim Wschodzie płatki tych kwiatów używane były jako pachnące konfetti podczas uroczystości. Wieńce różane znajdywano w egipskich grobowcach. Dużą popularnością wśród możnych świata przez setki lat cieszyły się ogrody różane.

Kwiat róży – historia symbolu

 • Wiele osób uwielbia róże, ale nie zdaje sobie sprawy z ich bogatej symboliki. Początkowo krzew różany kojarzony był z postacią mężczyzny (w starożytnej Persji). Róże ofiarowano egipskiej bogini Isis – idealnej żonie i matce.
 • Róża występuje często w mitologii greckiej, gdzie kojarzona jest z Afrodytą i różanym krzewem, rosnącym w kałuży krwi jej ukochanego Adonisa. Bogini miłości uznała więc różę za symbol nieśmiertelnego uczucia, pokonującego nawet śmierć.
 • Dla Greków kwiat ten symbolizował także tajemnicę. Wierzono, że róża przypięta do szat w trakcie ceremonii zachowa dla siebie aspekty obrzędu. Różę upodobali sobie także dominująca i nieuchwytna Hekate oraz hedonista Dionizos. Te trzy postacie łączy erotyzm, tajemniczość i zmysłowość. Ciekawy jest także związek róży z muzą Erato – kreatywną i utalentowaną, zdolną uwieść mężczyznę urodą i pieśnią.
 • W starożytnym Rzymie rosalia były coroczną ucztą, upamiętniającą zmarłych. Wówczas rozsypywano także płatki róż na ciałach i grobach żołnierzy. Czerwień kwiatów wiązała się z bogiem wojny – Marsem i przelaną krwią, jak również z boginią miłości Wenus.
 • Kwiat ten jest częścią rozwiniętej symboliki tajemniczego Zakonu Templariuszy. Wśród różokrzyżowców róża uważana była za symbol rozwoju duchowego (ludzka ewolucja miała bowiem rozkwitać tak samo, jak ten kwiat. Wnętrze róży symbolizuje Boga, płatki to pielgrzymka do oświecenia i jego poszczególne etapy. Z tego wynika, że tatuaż z różą to dobra opcja dla doświadczających odrodzenia duszy, którzy chcą pokazać światu swoją przemianę i pozytywny rozwój.
 • Róża znalazła swoje miejsce także w wierze chrześcijańskiej - ciernista róża wiąże się z Maryją i jej pełną bólu miłością do Chrystusa, jest też symbolem czystości, niewinności i poświęcenia. W wierze tej białe róże oznaczają oczyszczenie, czerwone są pamiątką krwi ukrzyżowanego Chrystusa. Można więc śmiało stwierdzić, że róża idealnie nadaje się do prezentacji głęboko symbolicznego „aktu” wiary.
 • W epoce wiktoriańskiej ludzie lubili nadawać wszystkiemu mistyczny sens. Łączyli więc liczbę płatków róży z numerologią, a każdy kolor kwiatu oznaczał dla nich coś innego.

Polecamy: Historia tatuażu

Tatuaże róże - znaczenie

Róże, jeden z najbardziej popularnych kwiatów w historii świata, zainteresowały sobą tatuatorów dopiero w latach 30 i 40 XIX w., kiedy to pojawiły się na ciałach marynarzy jako symbole ukochanych kobiet, występujących w ich życiu – narzeczonej, żony czy matki, które czekały na nich na lądzie. Gdy szorstkie, morskie życie dawało w kość tym odważnym ludziom, rzut oka na różany kwiat przynosił im spokój.

Polecamy: Tatuaż old school – styl o korzeniach amerykańskich

Pierwsze skojarzenie to delikatność i piękno – wewnętrzne i zewnętrzne. Róże reprezentują piękno natury. Kwiat ten to przede wszystkim symbol miłości, która może wiązać się z bólem i poświęceniami, ukazanymi jako ciernie na łodydze. Osoba posiadająca tatuaż z kolczastą różą oznajmia, że nie przywiązuje wagi do urody. Róża z cierniami ostrzega tych, którzy lubią zakochiwać się nieostrożnie.

Polecamy: Tatuaże kwiaty – 38 pięknych wzorów

Różą obdarowywały się nawzajem osoby darzące się uczuciem. Ten, kto posiada taki tatuaż na swoim ciele, pozostawia na nim swego rodzaju „piętno” miłości. To także hołd dla dziecka. Wielu małżonków decyduje się na dopełniające się tatuaże z różą, rodzice dodają do kwiatu imiona czy wizerunki swoich dzieci, jako symbol wiecznej miłości do nich.

Polecamy: Tatuaż słonecznik – 27 inspirujących wzorów

Wzory różanych tatuaży

Tatuaże róże są wspaniałe, ponieważ niezależnie od miejsca, w którym się je umieści, wyglądają elegancko. Taki będzie wzór róży na dłoni, jak również okazały różany krajobraz wytatuowany na plecach.

Kolor tatuażu może być sposobem na przekazanie światu pewnej wiadomości.

 • Białe róże reprezentują niewinność (stąd powiązanie z panną młodą, dziewicą).
 • Czerwony jest oczywiście kolorem miłości.
 • Czarne róże obwieszczają m.in. śmierć dawnej drogi, początek nowych zmian.
 • Niebieskie róże nie występują w przyrodzie, więc taki tatuaż symbolizuje to, co nieosiągalne, niemożliwe i tajemnicze.
 • Purpura – kolor królewski – nadal oznacza majestat, a także mistycyzm i magię.
tatuaż białej róży

Źródło: Pinterest

tatuaż czerwonej róży

Źródło: Uriela Tattoo

tatuaż czarnej róży

Źródło: nettybclothandskin

tatuaż niebieskiej róży
tatuaż purpurowej róży

Źródło: fabulous desig

Tatuaż z różą jest ponadczasowy i może oznaczać wiele rzeczy, w zależności od koloru, wielkości, liczby płatków, obecności cierni i miejsca tatuowania. Na przykład czerwony tatuaż umieszczony nad sercem człowieka wraz z imieniem może być hołdem dla bliskiej osoby. Biała róża z siedzącym na niej motylem na ciele kobiety sugeruje czystość i niewinność w młodości.

Polecamy: Tatuaż róża – 35 inspirujących wzorów na modny motyw

Najpopularniejsze motywy

- róże połączone ze słowami i cytatami – umożliwiają spersonalizowanie tatuażu, nadanie osobistego sensu. Taki wzór może być poświęcony ukochanemu, rodzicom, przyjaciołom czy nawet sławnej postaci;

- róża w połączeniu z tribalem – tak, wiemy co człowiek widzi, gdy pomyśli o tribalu, ale liniowy wzór połączony z kwiatami róż wygląda naprawdę dobrze na kobiecym i męskim ciele. Róże w takich projektach są często czerwone, co nadaje stylu i atrakcyjności;

Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów

- czarne róże – rzadziej spotykane, o niepowtarzalnym wyglądzie. Wzory kojarzą się ze stylem gotyckim, łącząc w sobie pasję i smutek za pomocą romantycznego charakteru samego kwiatu i śmiertelnej potęgi czerni. Czerń tradycyjnie reprezentuje śmierć i smutek (tylko w cywilizacjach zachodnich – w Japonii jest to kolor biały). Z tego powodu wiele osób tatuuje sobie czarną różę jako hołd dla zmarłego członka rodziny czy przyjaciela. Kwiat w tym kolorze w innych kulturach oznacza koniec długiej i ciężkiej podróży, stąd pojawiający się często ów motyw na ciałach żołnierzy, powracających do domu z wojny;

Polecamy: Tatuaż mapa świata – 29 wzorów dla pasjonatów podróżowania

- róża z dodatkowym elementem – chodzi tu o sztylet, krzyż, czaszkę, drut kolczasty, serce czy diament. Poszczególne przedmioty nadają tatuażowi innego znaczenia.

Polecamy: Tatuaż serce – 35 fascynujących wzorów

- róża i czaszka – w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy śmierć, skończoność. Czaszka jednak oznacza ochronę, pokonywanie przeszkód. Chodzi więc o uszanowanie i godne przeżywanie trudności w naszym życiu.

Polecamy: Tatuaże czaszki – 27 mrocznych wzorów

- róża wraz z krzyżem ukazuje miłość do Boga, ale też utracone uczucie.

Polecamy: Tatuaż krzyż i jego znaczenie w różnych kulturach

- róża w połączeniu z motylem mówi o pięknie i delikatności młodej dziewczyny.

Polecamy: Tatuaż motyl – galeria 30 pomysłów na wzór

Polecamy: Popularne wzory tatuaży dla kobiet

Tatuaż z różą i sercem

Źródło: colorfulcat.lp

Tatuaż z różą i krzyżem

Źródło: davidalextatt2

Tatuaż z różą i ptakiem

Źródło: nicodiaz tattoo

Tatuaż z różą i motylem

Źródło: nicolevdvliet

Tatuaż róża ze sztyletem
Tatuaże róże z czaszką

Źródło: fabulous design

Style tatuowania róży

 • klasyczna, czerwona róża z zielonymi liśćmi będzie powszechnie rozumianym symbolem miłości i oddania;
 • czarno-biały fineline – wszak róża nie musi być kolorowa – delikatny kontur i cieniowania będą wyglądać równie pięknie;
 • zakrzywione linie tatuażu plemiennego mogą układać się w kształt róży;
 • stylizowane elementy kwiatu róży mogą być częścią większego projektu, wpisywać się w serce czy w węzeł celtycki;
 • wiele kwiatów może tworzyć wieniec wokół ramienia, a bukiet lub krzew różany pięknie odnajdą się na plecach;
 • różę można połączyć z innym symbolem, w zależności od zainteresowań i pasji. Może być to znak religijny, wizerunek polityczny, ulubione zwierzę itd.
Fineline róża

Źródło: scottjameslowry

Krzew różany

Źródło: web-tattoo

Cały czas powstają nowatorskie pomysły na tatuaż z różą – ukazanie kwiatu w pąku, dodanie cierni do łodygi, łączenie z symbolami religijnymi. Wszystko to sprawia, że tatuaż silnie odzwierciedla osobiste preferencje posiadacza.
W przypadku różanego tatuażu tak naprawdę najważniejsze jest, co dla Ciebie oznacza wielkość, kształt i kolor kwiatu – wtedy wzór będzie niepowtarzalny i osobisty, a o to przecież chodzi.

Całe szczęście, w obecnych czasach popularność nie jest równa jednakowości. Można wytatuować sobie fragment kwiatu, pąk wraz z łodygą czy krzew różany. Istnieje mnóstwo sposobów na zaprojektowanie unikalnego tatuażu z różą.
U mężczyzny róża dobrze wygląda na ramieniu, plecach, nogach. Kobiety wybierają często stopę, kostkę, ramię czy nadgarstek.

Polecamy: Tatuaże dla kobiet – 54 delikatne i urocze wzory

A jak Tobie podobają się tatuaże róże? Posiadasz już takie wzory? Zapraszamy do komentowania.

Skomentuj