W wielu kulturach tatuaż był ważnym elementem podkreślającym przynależność do danej społeczności lub służył jako manifestacja wiary. Obecnie niektórzy ludzie również wykonują na swoich ciałach tatuaże religijne. Czasem jedynie ze względów estetycznych czy próby zaszokowania otoczenia, a czasem po to, aby ukazać swoją przynależność do wiary.
Czy ludzie głęboko wierzący naprawdę tatuują sobie motywy religijne?
Jak najbardziej. Manifestowanie religijności poprzez tatuaż nie jest niczym niezwykłym czy niespotykanym. Jedni noszą na szyi symbol swojej wiary, a inni wykonują tatuaże religijne. W niektórych krajach wywołuje to większe kontrowersje, podczas gdy w innych jest naturalne lub wręcz pożądane. Jednym z takich krajów jest Meksyk, gdzie tatuaż religijny oznacza, że dana osoba nie wstydzi się swojej wiary. Oczywiście nie każdy, kto posiada tatuaż z motywem religijnym jest osobą wierzącą. Niektóre motywy stały się tak popularne, że zatraciły swoje pierwotne znaczenie i stały się jedynie ozdobą.
Najpopularniejsze motywy religijne tatuażu
Każda religia posiada symbole. Niektóre z nich są bardzo popularne i rozpoznawalne nawet przez osoby należące do innego wyznania. Poniżej kilka przykładów popularnych motywów, które często są wykorzystywane przy tworzeniu tatuaży religijnych.
Chrześcijaństwo
Chyba najpopularniejszym motywem religijnym są twarze Jezusa lub Maryi. Często również pojawiają się tatuaże przedstawiające krzyż, ręce trzymające różaniec. Mniej popularnym motywem religijnym jest chrześcijański symbol ryby - Ichthys. Niektórzy również tatuują na ciele cytaty z Biblii.
Polecamy: Tatuaże anioły – 26 niezwykłych wzorów
Źródło: olive_daddy_bear
Źródło: betopizano_tattoos
Judaizm
Wśród tatuaży religijnych najczęściej pojawiają się cytaty z Biblii, obrys Izraela (według opisu biblijnego), Gwiazda Dawida lub kompozycje zawierające symbol menory.
Źródło: datribotattoo
Źródło: ktchanart
Buddyzm
Wyznawcy buddyzmu często wybierają motywy związane z Buddą lub Bodhisattwą. Wśród tatuaży religijnych znajdują się również kompozycje z kwiatami lotosu lub przedstawienia Ośmiorakiej Ścieżki.
Polecamy: Tatuaże japońskie – historia, symbolika i wykonywanie
Źródło: mynameistato
Źródło: yair_assaraf
Hinduizm
Motywy religijne zawierają przedstawienia bogów i bogiń, kwiatów lotosu czy innych religijnych symboli. Praktycznie bez ograniczeń. Hinduistyczne tatuaże religijne mogą być niezwykle bogate i dekoracyjne.
Źródło: r0bs_
Źródło: bigfishtattoostudio
Islam
Według religii przedstawienie obrazu Mahometa czy Allaha jest zabronione, dlatego też osoby chcące zrobić tatuaż religijny najczęściej decydują się na cytaty z Koranu lub półksiężyc i gwiazdy.
Polecamy: Tatuaż księżyc – 30 pomysłów na majestatyczny wzór
Źródło: cuded.com
Jak postrzegane są tatuaże w różnych nurtach religijnych
W wyznaniach takich jak buddyzm, chrześcijaństwo, islam, judaizm czy hinduizm, tatuaże religijne są różnie traktowane. Każdy, kto zdecyduje się na motyw związany z wiarą, powinien być tego świadomy.
Chrześcijaństwo
W Biblii można znaleźć fragment dotyczący „znaków na ciele” (Ks. Kapłańska 19,28). Jednak cytat jest różnie interpretowany w poszczególnych nurtach chrześcijaństwa. Niektórzy uważają, że chodzi jedynie o zakaz tatuowania bóstw, inni twierdzą, że zakaz dotyczy wszelkich tatuaży.
Judaizm
W judaizmie kwestie tatuażu rozpatruje się podobnie, według biblijnych cytatów. Wśród ortodoksyjnych Żydów jakiekolwiek stałe znaki na ciele są zabronione (wyjątek stanowią tatuaże medyczne). Tatuaż religijny może oznaczać brak szacunku.
Buddyzm
Tatuaże z motywami religijnymi są dozwolone w buddyzmie. Wielu mnichów nosi tatuaże traktując je jako amulety.
Hinduizm
Tatuaże religijne w hinduizmie nie spotykają się z żadnymi ograniczeniami, a wręcz w niektórych grupach są uważane za konieczność i oznakę przywiązania do wiary.
Islam
Tatuaże są potępiane, w tym szczególnie tatuaże z motywami religijnymi. Wykonanie tatuażu jest uważane za obrazę Boga (chyba, że tatuaż został wykonany przed konwersją). Niektórzy duchowni nie zgadzają się z tym zakazem, a część muzułmanów go odrzuca.