Obecnie style tatuażu inspirowane tatuażami plemiennymi cieszą się ogromną popularnością. Niektórzy artyści nie ograniczają się tylko do tworzenia wzorów związanych z kulturą danego plemienia, ale idą dalej, ucząc się obsługi starych narzędzi do tatuażu, wykorzystywanych przed powstaniem nowoczesnych maszynek elektrycznych. Na tym tle szczególnie ciekawy wydaje się tradycyjny tatuaż indiański.
Tatuaże indiańskie – rys historyczny
W kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki tatuaż pełnił istotną funkcję. Tatuaże nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety, co było dość istotne, ponieważ w niektórych kulturach tylko mężczyźni mogli się tatuować. Członkowie różnych plemion, zamiast igieł, używali do tatuowania zaostrzonych kawałków kości albo kamieni. Tusz natomiast uzyskiwali z roślin lub sadzy.
Każde plemię posiadało inny zestaw typowych wzorów tatuaży, co sprawia, że dziś niełatwo poradzić sobie z ich rozróżnieniem i przypisaniem konkretnych motywów do konkretnych plemion. Tatuaże służyły głównie do identyfikacji członków danej grupy, regionu. Jednak poza tym czysto utylitarnym znaczeniem, symbolika indiańskich tatuaży odsyłała do mistycznego świata duchów i przodków.
Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów

Tatuaż indiański - znaczenie
Tak jak w przypadku wielu innych kultur, u rdzennych mieszkańców Ameryki tatuaż był przede wszystkim symbolem siły, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoba tatuowana musiała znieść wyjątkowo silny ból.
Tatuaże indiańskie często przedstawiały zwierzęta. Z reguły dane zwierzę było związane z cechami charakteru, które dana osoba chciała posiadać. Jednocześnie najodważniejsi i najwaleczniejsi wojownicy otrzymywali specjalne tatuaże podkreślające ich zasługi w boju. Tatuaże również służyły za symbol przejścia od dzieciństwa do dorosłości.
Polecamy: Tatuaż tygrysa – 35 unikalnych projektów na tatuaż
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych plemion pod względem tatuaży, byli Irokezi. Niektórzy z nich mieli wytatuowane prawie całe ciało, łączenie z brodą i okolicami warg. Ciekawym elementem ich kultury było to, że wierzyli oni w uzdrawiającą moc tatuaży. Znaczy to, że tatuaże były wykonywane, aby powstrzymać inny ból, np. zęba, lub wyleczyć chorobę. Z tego właśnie powodu kobiety z tego plemienia również mogły mieć bardzo dużo różnych tatuaży, które chroniły ich przed śmiercią w połogu.
Tatuaże indiańskie dzisiaj
Współcześnie ludzie wciąż tatuują sobie wzory nawiązujące do kultury rdzennych amerykanów. Niektórzy potomkowie różnych plemion tatuują znaki plemienne jako symbol pamięci o swoim pochodzeniu. Wszyscy inni natomiast wybierają indiańskie tatuaże ze względu na ich ciekawe znaczenia lub estetykę.
Wśród najpopularniejszych motywów króluje przede wszystkim motyw łapacza snów oraz indiański totem, w którym wybiera się istotne dla danej osoby symbole zwierzęce.
Poniżej krótki przegląd kilku ciekawych motywów:
Łapacz snów: łapacze snów, jak sama nazwa wskazuje, były symbolami, których zadaniem było „złapanie” w sieć złych snów i sprowadzenie dla swojego nosiciela tylko tych dobrych. Łapacz snów jest uniwersalnym symbolem ochrony.
Wilk: wilk posiada bogatą symbolikę. Tatuaże indiańskie z motywem wilka, np. jako część totemu, oznaczają odwagę, lojalność, przywództwo, ale i niebezpieczeństwo czy zniszczenie.
Polecamy: Tatuaż wilk – galeria 38 pomysłów na fantastyczny wzór
Źródło: sgrossman_ink
Źródło: teraztattoobali
Orzeł: był wyjątkowym ptakiem w kulturze wielu plemion. Uważany był za symbol burzy, siły i odwagi. Dla niektórych kultur był również posłańcem bogów.
Niedźwiedź: niedźwiedź symbolizował siłę, nieustraszoność, ale i gniew oraz niepohamowanie w destrukcji.
Źródło: nicobandini
Źródło: lizvonborden