Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaże indiańskie i ich znaczenie

Obecnie style tatuażu inspirowane tatuażami plemiennymi cieszą się ogromną popularnością. Niektórzy artyści nie ograniczają się tylko do tworzenia wzorów związanych z kulturą danego plemienia, ale idą dalej, ucząc się obsługi starych narzędzi do tatuażu, wykorzystywanych przed powstaniem nowoczesnych maszynek elektrycznych. Na tym tle szczególnie ciekawy wydaje się tradycyjny tatuaż indiański.

Polecamy: Tatuaż góry - 22 ciekawych pomysłów na tatuaż

Tatuaże indiańskie – rys historyczny

W kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki tatuaż pełnił istotną funkcję. Tatuaże nosili zarówno mężczyźni, jak i kobiety, co było dość istotne, ponieważ w niektórych kulturach tylko mężczyźni mogli się tatuować. Członkowie różnych plemion, zamiast igieł, używali do tatuowania zaostrzonych kawałków kości albo kamieni. Tusz natomiast uzyskiwali z roślin lub sadzy.

Każde plemię posiadało inny zestaw typowych wzorów tatuaży, co sprawia, że dziś niełatwo poradzić sobie z ich rozróżnieniem i przypisaniem konkretnych motywów do konkretnych plemion. Tatuaże służyły głównie do identyfikacji członków danej grupy, regionu. Jednak poza tym czysto utylitarnym znaczeniem, symbolika indiańskich tatuaży odsyłała do mistycznego świata duchów i przodków.

Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów

Indianin

Tatuaż indiański - znaczenie

Tak jak w przypadku wielu innych kultur, u rdzennych mieszkańców Ameryki tatuaż był przede wszystkim symbolem siły, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Nic w tym dziwnego, ponieważ osoba tatuowana musiała znieść wyjątkowo silny ból.

Tatuaże indiańskie często przedstawiały zwierzęta. Z reguły dane zwierzę było związane z cechami charakteru, które dana osoba chciała posiadać. Jednocześnie najodważniejsi i najwaleczniejsi wojownicy otrzymywali specjalne tatuaże podkreślające ich zasługi w boju. Tatuaże również służyły za symbol przejścia od dzieciństwa do dorosłości.

Polecamy: Tatuaż tygrysa – 35 unikalnych projektów na tatuaż

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych plemion pod względem tatuaży, byli Irokezi. Niektórzy z nich mieli wytatuowane prawie całe ciało, łączenie z brodą i okolicami warg. Ciekawym elementem ich kultury było to, że wierzyli oni w uzdrawiającą moc tatuaży. Znaczy to, że tatuaże były wykonywane, aby powstrzymać inny ból, np. zęba, lub wyleczyć chorobę. Z tego właśnie powodu kobiety z tego plemienia również mogły mieć bardzo dużo różnych tatuaży, które chroniły ich przed śmiercią w połogu.

Źródło: rhtattoos

Źródło: toschie

Tatuaże indiańskie dzisiaj

Współcześnie ludzie wciąż tatuują sobie wzory nawiązujące do kultury rdzennych amerykanów. Niektórzy potomkowie różnych plemion tatuują znaki plemienne jako symbol pamięci o swoim pochodzeniu. Wszyscy inni natomiast wybierają indiańskie tatuaże ze względu na ich ciekawe znaczenia lub estetykę.

Wśród najpopularniejszych motywów króluje przede wszystkim motyw łapacza snów oraz indiański totem, w którym wybiera się istotne dla danej osoby symbole zwierzęce.
Poniżej krótki przegląd kilku ciekawych motywów:

Łapacz snów: łapacze snów, jak sama nazwa wskazuje, były symbolami, których zadaniem było „złapanie” w sieć złych snów i sprowadzenie dla swojego nosiciela tylko tych dobrych. Łapacz snów jest uniwersalnym symbolem ochrony.

Wilk: wilk posiada bogatą symbolikę. Tatuaże indiańskie z motywem wilka, np. jako część totemu, oznaczają odwagę, lojalność, przywództwo, ale i niebezpieczeństwo czy zniszczenie.

Polecamy: Tatuaż wilk – galeria 38 pomysłów na fantastyczny wzór

Źródło: sgrossman_ink

Źródło: teraztattoobali

Orzeł: był wyjątkowym ptakiem w kulturze wielu plemion. Uważany był za symbol burzy, siły i odwagi. Dla niektórych kultur był również posłańcem bogów.

Niedźwiedź: niedźwiedź symbolizował siłę, nieustraszoność, ale i gniew oraz niepohamowanie w destrukcji.

Źródło: nicobandini

Źródło: lizvonborden

Skomentuj