Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż z motywem słońca – symbolika i znaczenie

Słońce stanowi jeden z najpopularniejszych motywów tatuażu. Nic w tym dziwnego, symbolika słońca jest niezwykle rozbudowana, a samo słońce ma swoje miejsce w religii i legendach wielu kultur. Z tego powodu również symbolika tatuażu z motywem słońca może być bogata, wieloznaczna, a przez to niezwykle interesująca. Jeśli planujemy nowy tatuaż, warto zastanowić się nad tym, czy motyw słońca nie byłby dla nas odpowiedni.

Symbolika tatuażu z motywem słońca

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że każdy symbol może zostać dopasowany do naszych indywidualnych doświadczeń poprzez zestawienie go z innymi motywami, które posiadają dla nas znaczenie.

Wśród powtarzających się, uniwersalnych znaczeń, które zawierają się w symbolu słońca, znajdziemy przede wszystkim: prawdę, wiedzę oraz światło, łączone ze wszelkimi pozytywnymi cechami człowieka. Nic dziwnego, że w większości starożytnych kultur najważniejsi bogowie byli łączeni ze słońcem, które było przeciwieństwem ciemności, zimna i śmierci.

Źródło: wellertattoos

Źródło: cosmobotic

Słońce i księżyc w sztuce tatuażu

Tradycyjnie tatuaż z motywem słońca i księżyca obrazuje połączone ze sobą przeciwieństwa. Odczytywany może być jako symbol dwóch, nierozłącznych natur, które istnieją w jednej osobie. Z drugiej strony jest to motyw, który często wybierany jest przez rodzeństwo, aby ukazać odmienne charaktery, ale i wspólną wieź.

Tatuaż wschodzącego słońca

Wschodzące słońce jest ważnym symbolem obecnym w wielu kulturach. Słońce było i jest symbolem ponownych narodzin, nowego początku, nowego etapu w życiu. Wschodzące słońce często było wiązane z mężczyznami – z przemianą chłopca w mężczyznę.

Znaczenie tatuażu z motywem wschodzącego słońca związane jest z witalnością, wiedzą, odwagą oraz pozytywną energią. Jest to jeden z najbogatszych symboli, który bardzo łatwo połączyć z innymi, ważnymi dla danej osoby motywami.

Źródło: barath.anna

Źródło: laurathedrawer

Słoneczny tribal

Od pewnego czasu tatuaże w stylu „tribal” znów cieszą się popularnością, co związane jest z rosnącym zainteresowaniem tatuażami plemiennymi. Nie da się ukryć, że motyw słońca wykonany w stylu plemiennego tatuażu, dodaje motywowi więcej tajemniczości.

Polecamy: Tatuaż Tribal – 35 niesamowitych wzorów

Klasyczne plemienne tatuaże z motywem słońca często są wybierane przez mężczyzn ze względu na to, że postrzegane są jako symbol siły, energii fizycznej i psychicznej oraz niezłomności.

Celtyckie słońce

Tatuaże inspirowane celtycką estetyką cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to wyjątkowo dekoracyjny i piękny styl tatuażu.

Polecamy: Tatuaże celtyckie – symbolika, znaczenie i wzory

W celtyckiej mitologii słońce było związane z bogami, którzy uzdrawiali wiernych. Celtycki tatuaż słońca symbolizuje zdrowie, płodność oraz siłę życiową.
celtyckie

Tatuaż z motywem słońca i chmury

Tatuaż z motywem chmury oraz słońca jest popularny w kulturze japońskiej. Słońce jest światłem, które może być zakryte poprzez burzowe chmury, co kojarzy się z czymś negatywnym, pechowym, niebezpiecznym, ale z drugiej strony jasne chmury są symbolem spokoju, równowagi oraz harmonii. Wszystko zależy od tego, czy będę towarzyszyć słońcu, jako dopełnienie pozytywnego obrazu czy przeciwstawiać mu się, jako chmury zwiastujące deszcz. Ta mieszanka różnych znaczeń pokazuje, jak różnorodne potrafią być te same symbole.

Źródło: crunchmaster_hikes

Źródło: tatuajespequenos

Skomentuj

  1. tattoofreak92

    Bardzo fajny wpis. Planuje swój kolejny tatuaż, w Dirty Lust https://dirtylust.pl/ i zastanawiałem się nad wyborem tego motywu