Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż z motywem drzewa – symbolika

Gdy decydujemy się na zrobienie nowego tatuażu, poza względami estetycznymi, znaczenie ma dla nas również jego symbolika. Tatuaże często obrazują pewne idee, z którymi się zgadzamy lub symbolizują pewne wydarzenia, które miały miejsce w naszym życiu. Jednym z popularnych symboli, które często są wybierane przez klientów salonów tatuaży jest drzewo. Jaka jest symbolika tatuażu z motywem drzewa? O tym poniżej.

Tatuaże tymczasowe - banner eTatuator.pl

Symbolika tatuażu z motywem drzewa – kultura i religia

W kulturze i religii drzewa posiadają bardzo rozbudowaną symbolikę. Drzewa są długowieczne. Niektóre mogą istnieć nawet kilkanaście tysięcy lat, co sprawia, że były łączone z symbolem nieśmiertelności. Grube pnie przeciwstawiają się  gwałtownym burzom, co czyni je symbolami siły i bezpieczeństwa dla wszystkich, którzy żyją w cieniu ich gałęzi. Jednocześnie drzewa mogą żywić lub leczyć swoimi kwiatami, liśćmi czy owocami. Dodatkowo kwitnące drzewa są uważane za delikatne i wyjątkowo piękne, co łączy je z symbolem kobiecości.

Polecamy: Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

Symbolika drzewa

Wszystkie te właściwości drzew miały i mają swoje odbicie w kulturach i religiach różnych grup ludzi. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy wykonać tatuaż z motywem drzewa. Dla Celtów i Greków ważnym drzewem był dąb.  Celtyccy druidzi spotykali się w świętych gajach, a Grecy składali przysięgi pod dębem. Dla buddystów wielką wartość miało drzewo Bodhi (drzewo oświecenia), a w Księdze Rodzaju znajdziemy tajemnicze drzewo życia i drzewo dobra i zła. Natomiast żydowska kabała opowiada o drzewie życia, które przedstawia świętą geometrię. Przykładów jest dużo więcej. Drzewa od zawsze były ważną częścią kultury, zarówno w sferze symbolicznej, ale też czysto materialnej, jako budulec, opał, żywność i lek.

Polecamy: Tatuaże religijne – wzory w różnych religiach

Symbolika tatuażu z motywem drzewa – przykładowe motywy

Dąb: tatuaże z motywem dębu są bardzo popularne, zwłaszcza u mężczyzn. Drzewo symbolizuje siłę, wytrzymałość fizyczną oraz psychiczną, wolność oraz odwagę. Jest symbolem prawdy i prawdomówności. Pod drzewem dębu zawierano umowy w wielu kulturach, prawdopodobnie również w kulturze słowiańskiej.

Tatuaż z motywem drzewa - symbolika

Źródło: marika_tattookaatje

Tatuaż przedstawiający dąb

Źródło: littleferntattoo

Drzewo życia: motyw drzewa życia ma swoje odzwierciedlenie w wielu religiach, kulturach i filozofii. Drzewo życia odzwierciedla połączenie wszystkich żywych istot ze sobą, jako pochodzących z tego samego źródła życia. Symbolizuje nieśmiertelność, wiedzę i ochronę. Tatuaże z motywem drzewa życia najczęściej są rysowane na planie koła, gdzie korzenie i gałęzie splatają się ze sobą.

Tatuaż drzewo życia

Źródło: cbwebster

Kwiat wiśni: symbolika tatuaży z motywem drzewa wiśni jest równie bogata co poprzedni przykład. W Chinach kwiat wiśni symbolizuje kobiece piękno i delikatność, natomiast w Japonii drzewo wiśni oznacza przede wszystkim życie, jego ulotność oraz piękno. Ulotność i przemijalność życia odzwierciedla fakt, że wiśnia kwitnie tylko przez kilka tygodni w roku.

Tatuaż drzewo wiśni

Źródło: annawaychoff

Jabłoń: jabłoń posiada dość sprzeczną symbolikę. Z jednej strony jabłko jest symbolem grzechu, pokusy, owocem zakazanym, ale jednocześnie symbolizuje dążenie do wiedzy.

Tatuaż przedstawiający jabłoń

Źródło: bodyartsouljc

Drzewo figowe: tatuaże z motywem drzewa figowego nie są zbyt popularne, ale samo drzewo posiada wyjątkowo ciekawą symbolikę. Liście figowe są symbolem długowieczności oraz lecznictwa. W kulturze chrześcijańskiej za to oznaczają wstyd lub jego brak, ale także płodności (co jest związane z fragmentem Księgi Rodzaju, w których Adam i Ewa zakryli swoją nagość liśćmi drzewa figowego).

Tatuaż drzewa figi

Źródło: laurenlabella

A jak Tobie podobają się tatuaże z motywem drzewa? Daj znać w komentarzu.

Polecamy: Tatuaż słonecznik – 27 inspirujących wzorów

Skomentuj