Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuCzym właściwie jest tatuaż z henny?

Tatuaż z henny jest jednym z najpopularniejszych tatuaży tymczasowych. Na wiosnę i w lecie można zobaczyć wiele osób, zwłaszcza dzieci noszących na ciele kompozycje wzorów z henny. Tatuaże z henny mogą być tworzone przez artystów, których pojawia się coraz więcej, albo można spróbować zrobić je samemu korzystając z własnej wyobraźni lub gotowych szablonów. Tatuaże tymczasowe utrzymują się na skórze od siedmiu do czternastu dni. Henna jest dobrą alternatywą dla osób, które chciałyby na jakiś czas ozdobić swoją skórę.

Tatuaż z henny – historia

Indyjska panna młoda
Indyjska panna młoda

Henna jest pastą produkowaną z liści lawsonii bezbarwnej, czasem zmieszaną z różnymi olejkami. Przede wszystkim henna służyła do barwienia włosów, ale i malowania skóry, paznokci czy materiałów. Wykorzystywana była w starożytnym Egipcie, północnych rejonach Afryki oraz w południowej Azji. Henna występuje również pod inną nazwą – Mehndi albo Mehandi. Jest to termin funkcjonujący w Azji i oznacza ozdabianie skóry. Obecnie henna jest kojarzona głównie z kulturą indyjską. Tam tatuaże z henny były tworzone na specjalne okazję, np. śluby. Kobiety (a czasem i mężczyźni) malowali henną stopy i ręce.

Na Zachodzie tatuaże z henny stały się popularny w latach dziewięćdziesiątych i od tamtego czasu są wykorzystywane jako tymczasowa ozdoba ciała czy element body art. Jeśli ktoś jest zainteresowany malowaniem wzorów z henny może również zapisać się na kurs tworzenia tatuaży tymczasowych.

Polecamy: Popularne wzory tatuaży dla kobiet

Tatuaż z henny na dłoniach.

Czy tatuaż z henny jest bezpieczny?

Tatuaże tymczasowe z henny powstają z naturalnych składników, więc są bezpieczne dla każdego typu skóry. Niestety, powstają również podróbki, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Aby się przed tym ustrzec, należy zawsze dokładnie czytać informacje na opakowaniach henny. A w przypadku wizyty u artysty, zapytać o skład henny, której używa i sprawdzić jego wiedzę w tym temacie.

Polecamy: Polecamy: Tatuaż UV – jeżeli chcesz się wyróżnić jeszcze bardziej

Tatuaże z henny – dostępne kolory

Naturalna henna występuje w odcieniach pomiędzy pomarańczowym, a ciemnych bordowym. Popularne są również tatuaże z czarnej henny. Niestety, nie jest to czysta henna, a mieszanka z innymi dodatkami, które w kontakcie ze skórą mogą u niektórych osób wywołać reakcje alergiczną, a nawet doprowadzić do powstania blizn. W czarnej hennie może znajdować się parafenylenodiamina (PPD), która używana jest w niewielkich ilościach w farbach do włosów. W przypadku czarnej henny jej stężenie może być o wiele większe (aby przyśpieszyć proces ciemnienia tatuażu), przez co może być niebezpieczna i powodować zmiany skórne.

Tatuaż z henny na dłoni.

Jak dbać o tatuaż z henny?

Tatuaż z henny jest tatuażem tymczasowym, więc nie istnieje zbyt wiele sposobów na przedłużenie jego trwałości. Najważniejsze jest odpowiednie zadbanie o tatuaż na samym początku. Po wykonaniu wzoru należy przez około dziesięć minut poczekać w nieruchomej pozycji aż henna wyschnie. Niektórzy artyści wykorzystują również specjalne spreje (z naturalnych składników), które dodatkowo przedłużają trwałość tatuażu. Gdy henna wyschnie, wierzchnia warstwa zaczyna się łuszczyć. Artyści polecają, aby jak najpóźniej usuwać łuszczącą hennę. Najlepiej na następny dzień po zabiegu. Dzięki temu można uzyskać najlepszy kolor. Poza tym, aby przedłużyć trwałość henny, powinno się ograniczyć mycie części ciała, na której został wykonany wzór.

Polecamy: Jak dbać o świeży tatuaż? Kilka praktycznych rad

Skomentuj

  1. Ron

    “Niektórzy artyści wykorzystują również specjalne spreje (z naturalnych składników), które dodatkowo przedłużają trwałość tatuażu.”
    Może ktoś się orientuje cóż to za specjalności, albo podzieli się wiedzą czego używa do utrwalania tatuaży z henny?
    Pozdrawiam,
    R