Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż sowa – symbolika i znaczenie

Tatuaże z motywem sowy mogą być niezwykle piękne i kolorowe. Są równie często wybierane przez mężczyzn, jak i kobiety. Dodatkowo sam tatuaż sowy niesie ze sobą bogatą symbolikę, która zawsze może być rozbudowana poprzez uzupełnienie wzoru o inne, ciekawe elementy.

Symbolika tatuażu sowy

Każdy tatuaż przedstawiający zwierzę niesie ze sobą jakąś unikalną symbolikę, która swoje korzenie może mieć w dawnych kulturach i religiach. Sowa była związana z wieloma starożytnymi cywilizacjami. Jej motywy możemy znaleźć w kulturze hinduskiej, egipskiej, greckiej czy celtyckiej.

Symbolika sowy od zawsze była związana z nocą, mądrością i śmiercią. Sowa była opiekunem zmarłych, wskazywała im drogę do zaświatów. Wierzono, że zwierzę mogło komunikować się ze zmarłymi. W starożytnym Rzymie uważano, że sowa siedząca na budynku, zwiastuje śmierć jednego z jego mieszkańców. Natomiast w starożytnej Grecji była symbolem bogini Ateny, która słynęła ze swej mądrości, co sprawiło, że mądrość stała się jednym z przymiotów sowy. U rdzennych amerykanów sowa również była uznawana za symbol mądrości i strażnika starożytnej, tajemnej wiedzy.

Sowa na gałęzi

Sowa jest zwierzęciem nocnym. Poluje w ciemności, jest cicha i szybka, co sprawia, że stała się również symbolem nocy i nocnych demonów, czarownic, które mogły się zmieniać w to zwierzę. Jednocześnie, tak jak każdy latający ptak, sowa reprezentuje również wolność i ulotność.

Sowa również symbolizowała wizje i prorocze sny. Gdy w śnie pojawiała się sowa, należało zwrócić na ten sen szczególną uwagę, ponieważ miał on objawiać jakąś ukrytą prawdę.

Symbolika tatuażu sowy – projektowanie tatuażu

Sowa posiada rozbudowaną symbolikę, dlatego też warto poświęcić dużo czasu na zaprojektowanie tatuażu w taki sposób, aby przedstawiał te elementy, które są dla nas najważniejsze. Tatuaże z sową mogą budzić bardziej pozytywne skojarzenia, gdy wykorzystamy więcej kolorów, lub negatywne, gdy zostanie wykonana w czerni i szarości. Jednocześnie, aby podkreślić interesujący nas element symboliki sowy, możemy wykorzystać inne symbole znaczące to samo. Dla przykładu, jeśli sowa ma symbolizować wiedzę, możemy ją zestawić z elementami takimi, jak pergamin, książka, pióro czy butelka z atramentem. Innymi motywami, które nie są tak oczywiste, może być klucz, latarnia lub kwiat lotosu (lotos również symbolizuje wiedzę tajemną).

Źródło: jayeakinart

Źródło: alltattoomadrid

Niektórzy, aby ukazać bardziej tajemniczą stronę swojej osobowości decydują się na tatuaż z płomykówką. Wygląd tych sów jest na tyle niecodzienny, że w wielu kulturach uważane były za stworzenia posiadające jakąś tajemną moc. Inni wybierają motyw sowy w połączeniu z datą lub innym drobnym symbolem, który ma za zadanie upamiętnić kogoś zmarłego.

Źródło: kel.tait.tattoo

Źródło: vitali.tattoos

Tatuaż sowy – miejsce na ciele

Wybór miejsca na ciele, na którym ma znaleźć się dany tatuaż jest bardzo ważny. W przypadku tatuażu z motywem sowy warto mieć na uwadze to, że niekoniecznie znajdzie się on tam, gdzie początkowo zakładaliśmy.

Źródło: daveallentattoos

Jeśli planujemy duży tatuaż, w którym sowa stanie się symbolem wolności, to z pewnością będzie musiała mieć rozpostarte skrzydła, a to sprawia, że są praktycznie tylko dwa miejsca na ciele, na których może się znaleźć: plecy i klatka piersiowa. Gdy natomiast planujemy tatuaż z sową siedzącą na gałęzi, warto pomyśleć o ramieniu albo nodze. Należy pamiętać o tym, że tatuaż musi współgrać z miejscem na ciele, na którym się znajdzie, inaczej nie będzie wyglądał dobrze.

Skomentuj