Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż kwiat wiśni (sakura) – symbolika

Kwiat wiśni to jeden z popularnych motywów tatuaży, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, choć to kobiety o wiele częściej decydują się na wzór tatuażu z kwiatem wiśni. Symbolika kwiatu wiśni jest związana z Chinami oraz Japonią (gdzie nazywana jest sakurą), ale przyjęła się również w Europie oraz Ameryce Północnej. Warto dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym symbolu, który ma tak wielu miłośników na całym świecie.

Polecamy: Tatuaż z motywem drzewa – symbolika

Japońska symbolika sakury

Kwiat wiśni w Japonii jest mocno związany z symboliką życia, jego bogactwa ale też z jego przemijaniem i śmiercią. Sakura po krótkim, ale intensywnym okresie rozkwitu opada na ziemie i zostaje rozproszona przez deszcz i wiatr. Zachowanie rośliny zostało skojarzone z cyklem życia człowieka, jego pięknem, a później starzeniem się i śmiercią. Sakura jest również symbolem szczęścia i szczęśliwego życia, z którego czerpie się to co najlepsze, nim nadejdzie czas na więdnięcie i śmierć.

Polecamy: Tatuaże japońskie – historia, symbolika i wykonywanie

Kwiat wiśni

Chińska symbolika kwiatu wiśni

W kulturze chińskiej kwiat wiśni jest związany z miłością. I nie chodzi jedynie o sam symbol miłości, ale o miłość seksualną, żywą, pełną emocji oraz dominującą. Jest to symbol mocno związany z kobiecością, kobiecą niezależnością i uczuciowością. Jednocześnie jest to również symbol szczęścia.

Polecamy: Popularne wzory tatuaży dla kobiet

Źródło: h.suantsai

Źródło: hakanadik

Kwiat wiśni w wierzeniach buddyjskich

Buddyzm przejął symbolikę kwiatu wiśni znaną w Japonii, choć w przeciwieństwie do japońskich wierzeń, gdzie podkreślano piękno i ulotność sakury, w buddyzmie kluczowy stał się symbol przemijania. Buddyści podkreślają aspekt szybkości rozkwitu kwiatu wiśni, odnosząc go do niedługiego życia ludzi. Obok tego znaczenia, w buddyzmie wykształciło się kojarzenie kwiatu wiśni z mądrością i oświeceniem. Kwiat wiśni ujawnia swoje piękno gdy rozwinie płatki, tak samo jak buddysta, który w trakcie nauki dochodzi do oświecenia.

Polecamy: Tatuaże religijne – wzory w różnych religiach

Tatuaż kwiat wiśni – dla kobiety i mężczyzny

Trudno zaprzeczyć, że tatuaż z kwiatem wiśni jest niezwykle dekoracyjny. Splecione gałęzie i delikatne, różowe kwiaty z pewnością mogą podobać się wielu kobietom i zostać uznane za wyjątkowo kobiecy wzór, zwłaszcza gdy zostanie wzbogacony o motywy takie jak motyl, słowik, koliber czy ryby koi. Jednak również mężczyźni chętnie tatuują na swojej skórze kompozycje z kwiatem wiśni, łącząc sakurę z elementami architektonicznymi, samurajami czy zwierzętami.

Polecamy: Tatuaż kwiat lotosu – znaczenie i symbolika

Warto pamiętać o tym, że symbolika danego tatuażu zależy głównie od tego, z jakimi elementami zostanie połączony. Tatuaż z motywem sakury może mieć wydźwięk religijny, jeśli połączony zostanie z symbolami buddyjskimi albo podkreślać delikatność i ulotność wraz z motywem motyla. Wojownicy i samurajowie cenili kwiat wiśni podkreślając, że symbolizuje on ich życie, które jest krótkie i może w każdej chwili zostać zakończone.

Polecamy: Tatuaż lilia – 28 pięknych pomysłów na tatuaż

Nie da się również ukryć, że tatuaż z kwiatem wiśni stracił nieco ze swojego pierwotnego znaczenia i nie jest już tak często łączony z symboliką chińską i japońską. Często w kompozycjach pojawiają się motywy zaczerpnięte z symboliki Zachodniej.

Polecamy: Tatuaż słonecznik – 27 inspirujących wzorów

Skomentuj