Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż geometryczny – wzór dla osób ceniących minimalizm oraz elegancję

Tatuaż geometryczny stał się modny w ostatnich latach, przede wszystkim wśród młodych osób. Zainteresowanie tego typu wzorami wiąże się prawdopodobnie z popularnym ostatnio trendem, jakim jest minimalizm (przejawiający się zresztą w wielu aspektach życia). Geometryczne kształty kojarzone są również z hipsterami i fashionistkami. Można śmiało powiedzieć, że wzory te wybierają miłośnicy stonowanej elegancji. Zgodnie z tym założeniem geometryczne tatuaże są przeważnie jednokolorowe, nieskomplikowane, niewielkie. Z racji swojej nienachalnej estetyki i delikatności cieszą się dużym zainteresowaniem kobiet.

Co najczęściej przedstawia tatuaż geometryczny?

Trójkąty, kwadraty, koła, strzały, krzyżujące się linie (w tym krzyże), fraktale. Jedni patrzą na nie w kategorii stricte estetycznej, dla innych poszczególne wzory mają określone znaczenie.

I tak, trójkąt kojarzony jest z liczbą 3 i wszelkimi aspektami z nią związanymi: Trójcą Świętą, upływem czasu (przeszłością, teraźniejszością i przyszłością), częściami składowymi człowieka (ciałem, umysłem i duchowością). Koło to symbol nieskończoności i jedności, ale także ochrony. Kwadrat symbolizuje stałość, ponadto jego cztery boki mogą oznaczać pory roku, etapy rozwoju człowieka czy kierunki świata. Proste linie i strzały wskazują cel, kierunek, sens. Skrzyżowane linie kojarzą się z kompasem (ciekawy pomysł na tatuaż dla podróżnika), oraz oczywiście z krzyżem – chrześcijańskim symbolem. Technika ta idealnie nadaje się do obrazowania trójwymiarowych kształtów origami.

Intrygująco w stylu tym wyglądają motywy etniczne, chętnie stosowane w modzie ostatnich lat. Można zresztą doszukiwać się korzeni tego typu tatuaży w twórczości indiańskich plemion Ameryki Południowej.

Interesujące, choć nieco już oklepane, są wykonane w tej technice głowy i sylwetki zwierząt (lisa, wilka, sowy, jelenia, lwa). Aby urozmaicić wykonanie, warto rozważyć tatuaż realistyczny, kolorowy, stopniowo przechodzący w surowy, geometryczny, jednobarwny szkic. W geometryczną symetrię wpisują się również motywy roślinne – delikatne łodygi, liście, zioła, główki kwiatów.

Polecamy: Tatuaże róże – historia, symbolika i znaczenie

Fani rodzimych haftowanych wzorów będą zachwyceni możliwościami tego stylu – pięknie oddaje strukturę haftu, np. krzyżykowego.
Geometria tatuaży pięknie łączy się z dotworkiem i stylem akwarelowym, co daje kreatywnemu artyście duże pole do popisu.

Polecamy: Tatuaże geometryczne – 32 wzory dla perfekcjonistów

Polecamy: Tatuaże watercolor – 46 niezwykle pięknych wzorów

Na jakich partiach ciała dobrze będzie prezentował się tatuaż geometryczny?

Jako że wzory takie korzystnie wyglądają zarówno w małym, jak i większym rozmiarze, nie musimy się specjalnie ograniczać co do miejsca wzoru. Mniejsze motywy pasują na nadgarstek, kark, skórę za uchem, miejsce przy kciuku czy kostkę. Nieco większe tatuaże możemy umieścić na przedramieniu, łopatce, podbrzuszu, udzie, łydce, stopie. Dobrym pomysłem jest miejsce pomiędzy lub pod piersiami. Z geometrycznych wzorów powstają również piękne rękawy.

Polecamy: Tatuaże na palcach dłoni – 34 maleńkie wzory

Nie każdy artysta będzie w stanie wykonać tatuaż geometryczny, choć wydaje się to bardzo proste. Właśnie, proste. Wytatuowanie idealnie równej linii to zadanie dla profesjonalisty, pasjonata tego stylu. Ręka musi być pewna jak u chirurga 🙂 poza tym delikatne motywy mogą stać się mniej wyraźne po zagojeniu – dobry artysta powinien wziąć to pod uwagę podczas wprowadzania tuszu pod skórę.
Tatuaż geometryczny stanowi potwierdzenie tego, że siła tkwi w prostocie.

Polecamy: Najpopularniejsze style tatuaży

Skomentuj