Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachStyle / trendyTatuaż diament – znaczenie i symbolika

Diament to jeden z najpopularniejszych motywów, który chętnie wybierany jest na pierwszy tatuaż. Wzór diamentu kojarzy się głównie z kobietami, ale i wielu mężczyzn chętnie go sobie tatuuje. Jedną z głównych zalet tego motywu jest jego uniwersalność. Może stanowić samodzielny tatuaż, ale i uzupełniać większą i bardziej skomplikowaną kompozycję. Warto poznać znaczenie i symbolikę diamentu. Jest ciekawa i z pewnością zainteresuje wiele osób.

Tatuaż diament – historia symbolu

Historycznie słowo „diament” pochodzi z języka greckiego można je tłumaczyć jako „niezniszczalny, niepokonany”. Odnosi się to do niezwykłej wytrzymałości tego minerału. Diament to najtwardsza substancja występująca w przyrodzie. Pierwsze znane zapiski dotyczące diamentów pochodzą z 400 r. p.n.e. z terenów Indii.

Polecamy: Tatuaż góry - 22 ciekawych pomysłów na tatuaż

Diament

Diamenty przede wszystkim kojarzą się z luksusem, bogactwem, władzą. Te kamienie były ozdobą zamożnych kobiet, królów i królowych. Biżuteria z diamentami jest najdroższa i najbardziej pożądana przez osoby chcącą pokazać swój wysoki status. Jednak to nie wyczerpuje bogactwa symboli, które ujawniają się w tym kamieniu.

Od lat dziewięćdziesiątych XX w. diament przestał był ozdobą, a stał się symbolem miłości. To właśnie w tych latach diametralnie wzrosła sprzedaż pierścionków zaręczynowych z diamentem (za co odpowiedzialna była firma De Beers). Od tamtego czasu również w sztuce tatuażu zaczął gościć motyw diamentu w różnych stylach czy konfiguracjach. Symbolika tatuażu z diamentem okazała się na tyle interesująca, że obecnie praktycznie każdy tatuator stworzył przynajmniej jedno dzieło zawierające ten elementem.

Polecamy: Tatuaż serce - 35 fascynujących wzorów

Tatuaż diament – znaczenie

Diament posiada interesującą symbolikę, które rozwijała się na przestrzeni lat. Warto ją poznać bliżej. Być może poznanie symboliki diamentu zainspiruje kogoś do stworzenia nowego, ciekawego wzoru tatuażu.

Piękno: diament jest symbolem piękna, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Z jednej strony, diament znajdujący się w pierścieniu olśniewa blaskiem, ale ma też swoją ukrytą naturę. Nieoszlifowany diament ukrywa swoje walory, można go łatwo przeoczyć, ale kiedy się go w końcu odkryje, nie można nie docenić jego piękna. Dlatego też tatuaż z diamentem symbolizuje piękno wewnętrzne, które odkrywane jest, dopiero kiedy pozna się bliżej daną osobę. Jednocześnie w diamencie ukryta jest również metafora „brzydkiego kaczątka”, które po „oszlifowaniu” staje się pięknym łabędziem.

Polecamy: Tatuaż kwiat wiśni (sakura) – symbolika

Tatuaż diament i róża

Źródło: onelmalverde

Siła: diament jest wytrzymałym minerałem, dlatego też nierozerwanie łączy się z niezłomnością, wytrwałością i siłą. W tatuażu przedstawiającym diament może kryć się symbolika wewnętrznej siły, odwagi i pewności siebie.

Polecamy: Symbol siły w sztuce tatuażu

Tatuaż róża i diament

Źródło: jayboytattoo

Bogactwo: ze względu na to, że diamenty są drogie, uważa się je za symbol bogactwa i władzy. Stały się atrybutem ludzi majętnych, mających wielkie ambicje.

Tatuaż diament i korona

Źródło: ale_baires_tattoo

Miłość: diament znany ze swojej trwałości stał się również symbolem trwałej miłości, przede wszystkim miłości małżeńskiej. Popularnym wzorem wybieranym przez zakochanych jest tatuaż z różą i diamentem oznaczający deklaracje wiecznej miłości.

Polecamy: Tatuaże róże – historia, symbolika i znaczenie

Tatuaż diament

Źródło: nicknacktats

Krwawe diamenty: z historią odkrycia diamentów łączy się również wyzysk i śmierć. Diamenty często wydobywane są przez ubogich górników, którzy ryzykują życie w niezabezpieczonych kopalniach, pracując ponad siły. Z tego powodu w symbolice diamentu pojawiła się krwawa nuta oznaczająca wyzysk biednych i bogacenie się na ich krzywdzie.

Tatuaż diament

Źródło: kaketattoos

Skomentuj