Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachSztuka tatuażuSymbolika kotwicy w sztuce tatuażu

Wybór odpowiedniego motywu tatuażu to wyjątkowo trudna decyzja, której podjęcie niektórym osobom zajmuje długie tygodnie. Nie wspominając już o późniejszych poszukiwaniach idealnego tatuatora, którego styl będzie pasować do naszego gustu i wybranego motywu.

Nim zdecydujemy się na wybór konkretnego motywu, dobrym rozwiązaniem jest poznanie symboliki różnych, ciekawych motywów, które mogą nas zainspirować do stworzenia idealnego tatuażu. Jednym z ciekawych i popularnych wzorów, który ma bogatą symbolikę jest kotwica.

Symbolika kotwicy – historia

Kotwica to jeden z tych motywów tatuaży, który ma długą historię, sięgającą starożytności.

W starożytnym Egipcie kotwica była jednym z symboli życia i płodności. Uważana była za połączenie symboli kobiecych i męskich – dolny półksiężyc jako symbol kobiety oraz prosta linia, jako symbol męski.

Symbol kotwicy możemy odnaleźć także wśród pierwszych chrześcijan, w czasach gdy byli oni prześladowani za swoje przekonania. Symbolika kotwicy u chrześcijan związana była z morzem i tym, że uczniowie Jezusa byli rybakami (podobnie wykorzystywało się symbol ryby). Co więcej, w symbolu kotwicy można było ukryć krzyż. Symbol kotwicy kojarzy się również ze św. Klemensem z Rzymu, który został przywiązany do kotwicy i utopiony w morzu.

Polecamy: Tatuaże religijne – wzory w różnych religiach

Kotwica i statek na morzu

Mniej więcej od 1500 roku kotwica stała się jednym z symboli marynarzy, który w ten sposób manifestowali swoje przywiązanie do morza, podróży oraz wykonywanej pracy. W tym okresie kotwica zaczęła być kojarzona z symbolem siły i częściej łączona z mężczyznami niż kobietami. W czasie drugiej wojny światowej żołnierze tatuowali sobie kotwice wraz z kobietami albo syrenkami, co również współcześnie cieszy się dużą popularnością.

Polecamy: Tatuaż mapa świata – 29 wzorów dla pasjonatów podróżowania

Źródło: marcelo.flash

Źródło: v.catness

Kotwica w sztuce tatuażu

Nie da się ukryć, że w krajach Zachodnich symbolika kotwicy była mocno związana z marynarzami. To oni sprowadzili do Europu tatuaże i to z ich grupy wywodzili się pierwsi zachodni tatuatorzy.

Polecamy: Tatuaż kotwica – 25 ciekawych projektów

Poniżej kilka popularnych motywów:

  • Kotwica z liną: jest to jeden z najważniejszych motywów tatuaży wśród żeglarzy czy członków marynarki wojennej różnych krajów. „Zakotwiczona kotwica” z liną lub łańcuchem symbolizuje siłę i spokój, który jest wyjątkowo ważny, gdy walczy się z żywiołami na morzu.

Polecamy: Tatuaż kompas – 24 inspirujących wzorów

  • Kotwica i róża: tatuaże łączące kotwicę i różę generalnie symbolizują lojalność, miłość, honor oraz ofiarność, a także mogą być związane z utratą bliskiej osoby. W takich przypadkach często łączy się ten motyw tatuażu z datą śmierci bliskiej osoby. Z drugiej strony w tego typu tatuażach umieszcza się również np. datę ślubu czy narodzin dzieci.

Polecamy: Tatuaże róże – historia, symbolika i znaczenie

Źródło: ivak.s

Źródło: isaacjctattoo

  • Kotwica i serce: jest to motyw chętnie wybierany przez kochanków. Połączenie serca i kotwicy symbolizuje przede wszystkim miłość. Poza tym to symbol stabilności, bezpieczeństwa oraz siły związku dwóch osób. Niekiedy ten motyw tatuażu jest łączony z imieniem ukochanej osoby albo ważną dla obojga zakochanych datą, np. datą pierwszego spotkania.

Polecamy: Tatuaż serce – 35 fascynujących wzorów

  • Celtycka kotwica: kotwica wykonana w celtyckim stylu symbolizuje połączenie dwóch różnych elementów, takich jak ciało i duch czy ziemia i morze. To symbol równowagi.

Polecamy: Tatuaże celtyckie – symbolika, znaczenie i wzory

Źródło: lykke.art

Źródło: tattoosbyjoelle

Skomentuj