Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyJak wybrać odpowiedni wzór tatuażu?

Wbrew pozorom, wybór odpowiedniego wzoru tatuażu to bardzo trudne zadanie. Obecnie w świecie tatuażu, istnieją dziesiątki różnorodnych stylów i połączeń, a motywy, to już tysiące, albo i setki tysięcy możliwości. Każdy z nas chciałby mieć unikatowy, ciekawy wzór, a znalezienia takiego wzoru nie jest łatwe.

Idealny wzór tatuażu – o czym warto pamiętać?

Jeżeli szukamy wzoru, który będzie odzwierciedlał nas samych, albo ważne dla nas miejsca czy zdarzenia, warto wypisać na kartce kojarzące się z nimi motywy, które mogłyby się składać na tatuaż. Następnie możemy wyszukać różne zdjęcia tatuaży, rysunki czy obrazy, które te elementy zawierają, tworząc w głowie swój własny pomysł. Zebrane materiały możemy później przesłać wraz z opisem tatuatorowi, aby mógł na podstawie tych inspiracji stworzyć coś specjalnie dla nas. Jest to najlepsza droga do stworzenia unikatowego wzoru, który będzie zawierał ważne dla nas motywy.0

Tatuator projektujący wzór tatuażu na kartce papieru

Należy pamiętać również o wyborze odpowiedniego artysty. Tatuaż to nie tylko wzór, ale i styl, w jakim ma zostać wykonany. Warto zapoznać się z różnorodnymi stylami i wybrać artystę, który tworzy dzieła w naszym ulubionym. A aby odnaleźć ulubiony styl, najlepiej zapoznać się z dziełami różnych tatuatorów. Być może chętniej widzielibyśmy na sobie tatuaż geometryczny niż realistyczny albo odwrotnie.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że niektóre style tatuażu mogą być nieodpowiednie dla niektórych motywów (choć zdarza się to rzadko). Zawsze dobrym pomysłem jest wcześniejsza konsultacja z wybranym tatuatorem.

Przy doborze wzoru ważna jest również wielkość tatuażu. Duże tatuaże mogą zawierać mnóstwo detali, natomiast małe powinny być ograniczone i zawierać prostsze kombinacje elementów. Nie bez znaczenia jest również część ciała, na której ma się znaleźć nasz nowy tatuaż. Tatuator musi dostosować wzór do konkretnego miejsca na ciele. Należy wziąć to pod uwagę, ponieważ nie wszystkie motywy mogą dobrze wyglądać w każdym miejscu. Powinny dobrze zgrywać się z krzywiznami ciała, np. nie skracać optycznie nogi, nie pogrubiać brzucha.

Na sam koniec warto przypomnieć o bólu towarzyszącym procesowi tatuowania. Duże, bogato zdobione wzory nie powinny być tatuowane w miejscach delikatnych, takich jak wewnętrzna strona ud, jeśli mamy niską odporność na ból. Niektóre osoby po prostu nie będą w stanie wytrzymać na fotelu. W takich miejscach lepiej wybrać skromniejszy wzór tatuażu.

Jak wybrać odpowiedni wzór tatuażu - infografika.

Idealny wzór tatuażu – czego unikać?

Wybór odpowiedniego tatuażu to często długotrwały proces. Lepiej się nie spieszyć, zwłaszcza jeśli jest to nasz pierwszy tatuaż i jeszcze niewiele wiemy o różnorodnych stylach i artystach. Nie warto również ulegać modzie na niektóre motywy, takie jak diament, wilk, zegar czy róża wiatrów. Lepiej najpierw zastanowić się, czy dany motyw naprawdę coś dla nas znaczy. Niekiedy możemy zobaczyć piękny tatuaż i zapragnąć podobnego. Wtedy należy zadać sobie pytanie, czy podoba nam się motyw czy może jedynie styl wykonania.

Nigdy też nie powinniśmy wymagać od tatuatora, aby skopiował wzór wykonany przez innego artystę dla innej osoby. Nasz wzór powinien być zaprojektowany dla nas, a nie ukradziony innej osobie, dla której, być może, jest ważną pamiątką. Należy szanować pracę innych artystów.

Polecamy: Jak zaprojektować tatuaż?

Skomentuj