Znajdź studio tatuażuBlog o tatuażachPraktyczne poradyCzy ciąża wpływa na wygląd tatuażu?

Wiele kobiet ma pytania związane z ciążą i tatuażami. Dotyczą one zarówno kwestii związanych z bezpieczeństwem zabiegu, karmieniem piersią po wykonaniu tatuażu, jak i samym wyglądem tatuażu po przebytej ciąży. Poniżej kilka istotnych informacji, które mogą pomóc w rozwianiu wątpliwości związanych z tym zagadnieniem.

Tatuaż a ciąża

Wbrew mitom, stare tatuaże wykonane przed zajściem w ciąże, nie będą miały żadnego negatywnego wpływu na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. Za to niestety, ciąża może mieć duży wpływ na wygląd tatuażu. W czasie ciąży kobieta przybiera na wadze, a skóra na brzuchu naciąga się. Rozstępy mogą doprowadzić do przebarwień i zniekształcić go. Warto mieć to na uwadze i rozsądnie planować miejsca kolejnych tatuaży, jeśli w przyszłości planujemy powiększyć rodzinę. Wybór części ciała ma ogromne znaczenie. Reasumując, tatuaże w okolicach brzucha oraz piersi mogą nie być odpowiednie dla przyszłej mamy.

Polecamy: Najlepsze miejsca na kobiecy tatuaż

Przebarwienia w czasie ciąży a tatuaż

Podczas ciąży skóra kobiety może zmienić pigmentacje. Na przykład, na twarzy i szyi mogą powstać brązowe plamy, wynikające z działania hormonów i częstego wystawiania ciała na światło ultrafioletowe słońca. Na brzuchu może pojawić się linea nigra czy widoczne żyłki. To wszystko może sprawić, że tatuaż będzie wyglądał o wiele gorzej. Jednak duża część przebarwień zanika po urodzeniu dziecka, więc nie są one aż tak dużym problemem.

Zmiana wagi ciała w ciąży a tatuaż

Rozszerzenie mięśni podczas rozwoju płodu i związane z tym zmiany na skórze mogą znacznie wpłynąć na wygląd tatuaży również po ciąży. W tym przypadku najgorsze dla tatuaży są rozstępy. Jeśli są głębokie, mogą naruszyć znajdujący się pod skórą tusz. Właśnie dlatego kobiety chcące w przyszłości zajść w ciąże nie powinny decydować się na tatuaże w okolicy piersi i brzucha. Tatuaże w tych miejscach najczęściej zostają uszkodzone podczas rozwoju ciąży i niestety, w wielu przypadkach konieczne są znaczące poprawki wzoru lub laserowe usunięcie.

Tatuaż a ciąża. Wygląd tatuażu przed ciążą oraz w trakcie zaawansowanej ciąży.

Źródło: tattoodo.com

Czy powinno się decydować na tatuaż w czasie ciąży?

Generalnie tatuatorzy nie zgadzają się na wykonywanie tatuaży klientce w ciąży. Ciąża jest wyczerpująca dla kobiety, a tatuaż to dodatkowy, duży stres dla organizmu i może doprowadzić do omdlenia lub nawet dużo poważniejszych problemów. To jak dana kobieta zniosłaby tatuowanie w czasie ciąży zależy od organizmu i niełatwo przewidzieć co się stanie (brakuje danych na ten temat). Trudno też przewidzieć, jak kobieta w ciąży odbierze ból towarzyszący wykonywaniu tatuażu. W czasie ciąży organizm kobiety jest o wiele wrażliwy na wszelkie zabiegi. Warto również zaznaczyć, że nie wiadomo czy tusz używany do tatuaży jest bezpieczny dla nienarodzonego dziecka. Właśnie dlatego lepiej poczekać. I to nie tylko na poród, ale najlepiej odłożyć decyzję o nowym tatuażu aż do czasu odstawienia dziecka od piersi. Co prawda, ryzyko zakażenia przez zabieg wykonywania tatuażu jest niewielkie (oczywiście o ile tatuaż zostanie wykonany w profesjonalnym, renomowanym studiu), ale jeśli tak by się stało, infekcja mogłaby zostać przekazana przez mleko matki do organizmu dziecka.

Skomentuj